×

UWAGA

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi produktami mamy opóźnienia w realizacj. Robimy co możemy żeby jak najszybciej zrealizować Państwa zamówienia i odpowiedzieć na zapytania. Przepraszamy i dziekujemy za wyrozumiałość.

Jak obliczyć prześwit sprzętu zabezpieczającego przed upadkiem

Jak obliczyć prześwit sprzętu zabezpieczającego przed upadkiem

Kalkulacja wymaganego prześwitu dla sprzętu zabezpieczającego przed upadkiem z wysokości

Systemy zabezpieczające przed upadkiem podczas pracy na wysokości służą do ograniczenia skutków potencjalnego upadku poprzez zatrzymanie użytkownika w bezpiecznej odległości od podłoża. Sprzęt jak amortyzatory przeciwupadkowe i urządzenia samohamowne muszą być prawidłowo wyregulowane i ustawione. Wymagany jest wystarczający prześwit, aby zapobiec kolizji ciała z podłożem lub innymi elementami i konstrukcjami znajdującymi się pod osobą pracującą na wysokości.

Wymagany odstęp zależy od rodzaju używanego sprzętu i jego długości.
W każdym przypadku należy wziąć pod uwagę wzrost użytkownika i zalecany odstęp bezpieczeństwa od podłoża. Za asekuracyjną odległość od punktu podpięcia do stóp użytkownika po upadku zwykle przyjmuje się 2 m, co uwzględnia typowy wzrost użytkownika i potencjalne rozciągnięcie uprzęży. Systemy zabezpieczające przed upadkiem z wysokości muszą także zapewniać dodatkowy odstęp bezpieczeństwa wynoszący 1 m.

Położenie punktu zakotwiczenia jest kolejnym ważnym czynnikiem, ponieważ wpływa na potencjalną odległość upadku i określa współczynnik upadku.

Linki z amortyzatorem zabezpieczające przed upadkiem

Do obliczenia prześwitu z zabezpieczeniem przed upadkiem bierze się pod uwagę wzrost, długość urządzenia plus długość rozciągniętego amortyzatora, jeśli jest używany. Jest to dodatek do 2 m odległości pomiędzy punktem połączenia, a stopami użytkownika plus odstęp bezpieczeństwa wynoszący 1 m do podłoża.wymagany-przeswit-dla-sprzetu-zabezpieczajacego-przed-upadkiem

A - Długość naprężonego urządzenia
B - Długość rozpiętego amortyzatora
C - Maksymalna długość pomiędzy stopami użytkownika, a punktem zakotwiczenia uprzęży po upadku
D - Zalecany odstęp bezpieczeństwa.

Urządzenia samohamowne asekuracyjne (SRL Self-retracting lanyard)

Działając jak pas bezpieczeństwa w samochodzie, samozwijające się liny asekuracyjne wymagają maksymalnie 400 mm, aby aktywować i zablokować upadek. Urządzenia samohamowne przeznaczone są do asekuracji pionowej w miejscach wymagających przemieszczania pracującego na wysokości w stosunku do punktu zaczepienia.

Urządzenia tego typu mogą czasami zapewniać krótszą odległość swobodnego spadania i zatrzymania.

Zmniejsza wymaganą przestrzeń przed upadkiem i dlatego może umożliwić pracę w obszarach o mniejszej wolnej przestrzeni niż wymagana do bezpiecznego użycia tradycyjnej lonży z amortyzatorem zabezpieczających przed upadkiem.

Do odległości swobodnego spadania, działania hamulców i rozciągania uprzęży dodaje się do dodatkowego 1 m zalecanego dla wszystkich systemów powstrzymujących upadek, aby określić ogólny wymagany prześwit. W przypadku urządzeń samohamownych SRL z wbudowanymi amortyzatorami należy również wziąć pod uwagę długość liny amortyzatora po jego uruchomieniu.

Podsumowanie

Zaleca się, aby wybór odpowiedniego sprzętu zabezpieczającego ograniczającymi skutki upadku z wysokości dokonała osoba przeszkolona - Inspektor BHP z odpowiednimi uprawnieniami. Często drobne elementy nierozpoznane właściwie przez laika mogą decydować o życiu i zdrowiu.

Przygotowano na podstawie materiałów angielskiego producenta sprzętu zabezpieczającego przed upadkiem JSP Ltd Oxford, England

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium