×

UWAGA

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi produktami mamy opóźnienia w realizacj. Robimy co możemy żeby jak najszybciej zrealizować Państwa zamówienia i odpowiedzieć na zapytania. Przepraszamy i dziekujemy za wyrozumiałość.

Znaki ewakuacyjne i przeciwpożarowe oraz ich znaczenie + Infografika

Znaki ewakuacyjne i przeciwpożarowe oraz ich znaczenie + Infografika

Znaki ewakuacyjne – podpowiadamy, jak je prawidłowo czytać

Warto rozpocząć od wyjaśnienia samego terminu. Znaki ewakuacyjne są ikonografią służącą do oznaczenia każdego obiektu i zakładu pracy. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim osobom przebywającym na terenie obiektu. Tablice ewakuacyjne zostały zaprojektowane w taki sposób, aby były jasne, czytelne i możliwie jak najbardziej intuicyjne. Z tego też powodu grafiki są proste, w ujednoliconej kolorystyce zielono-kremowej lub też zielono-białej. A jak wyglądają znaki ewakuacyjne? Składają się one w większości ze strzałek i prostych rysunków postaci, które sugerują pożądane w razie zagrożenia zachowania. Tabliczki ewakuacyjne, zwane również oznaczeniami ewakuacyjnymi, zgodnie z przepisami muszą znajdować się na trasie drogi ewakuacyjnej. Ponadto szczególnie ważne punkty muszą posiadać dodatkowe oznaczenie. Do takich punktów o szczególnym znaczeniu zalicza się między innymi korytarze, przejścia, przeszkody czy położenie sprzętów medycznych, jak również znak schodów ewakuacyjnych. Dodatkowo w skład znaków ewakuacyjnych wchodzą strzałki, których zadaniem jest wyznaczanie drogi ewakuacyjnej. Nie można także zapomnieć o odpowiednim oświetleniu znaków ewakuacyjnych i przeciwpożarowych. Zarówno znaki ewakuacji, jak i znaki przeciwpożarowe dostępne są w formie fluorescencyjnych tabliczek świecących w ciemności. Można również zdecydować się na oznaczenia podświetlane za pomocą drobnych LEDów. Przede wszystkim, wszystkie znaki ewakuacyjne obowiązujące aktualnie w naszym kraju są ujednolicone i w każdej placówce muszą wyglądać tak samo. Dlatego też zastanawiając się na przykład, jakie znaki ewakuacyjne zastosowane są w szkołach, należy mieć świadomość, że znaki te zupełnie niczym nie różnią się od tych, stosowanych w sklepach, kinach, galeriach handlowych czy w każdym innym miejscu, gdzie są one wymagane. Ponadto to,  jakie są znaki ewakuacyjne oraz jak powinny one wyglądać i gdzie zostać umieszczone, dokładnie określa norma PN-92/N-01256/02. Znaki przeciwpożarowe – ich zastosowanie oraz znaczenie

Znaki ewakuacyjne pożarowe mają za zadanie ułatwiać postępowanie w wypadku pożaru. Ich zastosowanie powinno w znaczący sposób skrócić czas reakcji w razie wystąpienia konieczności ugaszenia pożaru czy ewakuacji z płonącego budynku. Podobnie jak znaki ewakuacyjne BHP, tak samo znaki przeciwpożarowe zaprojektowane zostały w sposób jasny i prosty oraz pozwalający na ich intuicyjne odczytywanie. Wygląd i lokalizację znaków przeciwpożarowych reguluje norma PN-92/N-01256/01. Oznakowanie przeciwpożarowe, dla rozróżnienia od znaków ewakuacyjnych, wykonane jest w kolorach biało-czerwonym, a właściwie kremowo-czerwonym.  Znaki te, podobnie jak oznakowanie ewakuacyjne, musi być umieszczone w widocznych miejscach. Dla zwiększenia widoczności, tabliczki również charakteryzują się fluorescencyjnym wykończeniem. Najważniejsze znaki przeciwpożarowe informują między innymi o zakazie palenia, używania otwartego ognia czy zakazie gaszenia wodą. Te ikony najczęściej można spotkać na przykład na stacjach benzynowych, gdzie zagrożenie pożarem jest szczególnie wysokie. Niezwykle powszechne i popularne są także znaki przeciwpożarowe symbolizujące zestaw sprzętu pożarowego, hydrant wewnętrzny czy gaśnicę, czyli elementy, po które należy sięgać w pierwszej kolejności w celu ugaszenia pożaru, o ile takie działanie nie zagraża zdrowiu i życiu. Jeśli nie ma możliwości samodzielnego, bezpiecznego działania w kierunku zmniejszenia skutków pożaru, należy udać się do wyjścia ewakuacyjnego i zaczekać na przyjazd odpowiednich służb.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium