×

UWAGA

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi produktami mamy opóźnienia w realizacj. Robimy co możemy żeby jak najszybciej zrealizować Państwa zamówienia i odpowiedzieć na zapytania. Przepraszamy i dziekujemy za wyrozumiałość.

Zatrudniamy pracowników biurowych oraz kierowców. Czy mamy obowiązek wyposażenia ich w odzież roboczą lub ochronną?

Zatrudniamy pracowników biurowych oraz kierowców. Czy mamy obowiązek wyposażenia ich w odzież roboczą lub ochronną?

Kiedy pracownikowi przysługuje odzież robocza lub ochronna

Kodeks pracy dokładanie określa, że pracodawca jest zobowiązany do dostarczenia pracownikowi bezpłatnej odzieży oraz obuwia roboczego, jeżeli:

  •         Odzież pracownika może ulec zabrudzeniu lub zniszczeniu
  •         Ze względu na określone wymagania sanitarne, techniczne lub BHP

Odzież robocza a odzież ochronna

Ważny aspektem jest rozróżnienie dwóch terminów, czyli odzieży ochronnej oraz odzieży roboczej. Odzież ochronna (https://www.glovex.com.pl/shop/pl/c/Ochronna/121) zastępuje odzież osobistą, która chroni pracownika przez zagrożeniami chemicznymi, termicznymi czy mechanicznymi. Odzież robocza natomiast jest przeznaczona do wykonywania prac, podczas których istnieje ryzyko intensywnego zabrudzenia ubrania nieszkodliwymi substancjami lub zniszczenia odzieży.

W odpowiedzi na postawione w temacie pytanie, kierownik przedsiębiorstwa lub instytucji nie ma obowiązku zaopatrzenia pracownika biurowego w odzież roboczą, tym bardziej ochronną. Oczywiście, może postanowić inaczej, jeżeli uzna, że praca na danym stanowisku wiąże się z zagrożeniem zabrudzenia lub zniszczenia osobistego ubioru pracownika lub też dane stanowisko wymaga odpowiedniej czystości stroju.

W przypadku kierowcy, pracodawca powinien zaopatrzyć pracownika w odpowiednią odzież ochronną oraz roboczą (https://www.glovex.com.pl/shop/pl/c/Ubrania-robocze/128) ze względu na charakter pracy, który zazwyczaj nie polega jedynie na przewożeniu towarów z jednego punktu do drugiego, ale wiąże się z załadunkiem oraz rozładunkiem towarów, podczas którego pracownik jest zagrożony zniszczeniem ubrania, może mieć kontakt z niebezpiecznymi dla człowieka substancjami lub kiedy pracuje w okresie zimowym.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium