Zabezpieczenie pracowników przed upadkiem
Dodano: 19-05-2017 w kategorii: -
Ocena ryzyka
Praca na wysokościach ma miejsce wtedy, gdy jest wykonywana co najmniej metr nad ziemią i miejsce pracy nie jest osłonięte żadnymi ścianami o wysokości minimum półtora metra. Żeby praca przebiegała bezpiecznie, pracodawca musi spełnić szereg określonych wymagań. Polegają one na zapewnieniu:
- bezpośredniego nadzoru przez wyznaczone osoby
- odpowiednich środków zabezpieczających
- instruktażu pracowników w zakresie imiennego podziału pracy
- kolejności wykonywania zadań
- wymagań bhp przy poszczególnych czynnościach
A to oznacza, że praca na wysokościach powinna być wykonywana w zespołach co najmniej dwuosobowych. W kilku konkretnych przypadkach, prace na wysokości mogą wymagać od pracownika szczególnej sprawności psychofizycznej. Są to na przykład prace na masztach, wieżach i przy liniach napowietrznych.
Kiedy już wiadomo jakie ryzyko niesie za sobą wykonywanie danej pracy, wtedy należy zastosować odpowiednie środki, by uchronić pracownika przed ewentualnym upadkiem z wysokości. Udokumentowana ocena ryzyka musi być stale poddawana analizie i aktualizowana (w momencie pojawienia się na rynku nowych środków ochrony, z udoskonalonymi rozwiązaniami niwelującymi zagrożenia).
Prace na wysokościach są prowadzone w szczególności:
- przy budowie lub rozbiórce budynków
- przy czynnościach wykonywanych na elewacjach budynków
- na dachach
- podczas czynności realizowanych na mostach
- przy kominach
- na konstrukcjach wielkogabarytowych - przy ich budowie, czyszczeniu i malowaniu
- podczas czynności związanych z odśnieżaniem dachów
- w związku z czyszczeniem i myciem okien
- przy pielęgnacji i ścince drzew
Zabezpieczenie miejsca pracy
Na powierzchniach znajdujących się na wysokość powyżej jednego metra nad poziomem podłogi lub ziemi, gdzie wykonywana jest praca i przebywają pracownicy, bądź gdy te miejsca pełnią rolę przejścia, muszą zostać zamontowane balustrady. A na nich powinna być umieszczona - w połowie wysokości - poprzeczka lub wypełnienie. W sytuacji, gdy spełnienie tego warunku jest niemożliwe, na przykład przy pracach na drabinach, czy rusztowaniach, pracodawca musi zapewnić pracownikom, by drabiny, klamry, rusztowania, pomosty i inne urządzenia, były stabilne i uniemożliwiały zmianę położenia oraz były wytrzymałe na duże obciążenia.
Jak zabezpieczyć pracownika przed upadkiem z wysokości?
Służą do tego systemy asekuracyjne (pionowe i poziome), siatki zabezpieczające (poziome i platformy robocze) oraz balustrady dachowe.
Do zabezpieczenia pracowników służą:
- systemy linowe punktowe: na powierzchni na przykład dachu montowana jest stalowa lina połączona z amortyzatorem, który łagodzi szarpnięcie. Do takiej liny przypinany jest pracownik
- systemy linowe podwieszane: stalowa lina montowana jest nad głową pracownika i do niej jest on przypinany
- szyny asekuracyjne: składają się z poziomej szyny na stałe połączonej z konstrukcją pełniącą rolę prowadnicy, po której przesuwa się wózek asekuracyjny
- systemy na dachy zielone: stalowa lina asekuracyjna jest przytwierdzana do gruntu za pomocą kotw
- systemy pionowe: są przydatne przy pracach na przykład na kominach. Dzielimy je na: urządzenia samozaciskowe, ze sztywną prowadnicą oraz urządzenia samozaciskowe z giętką prowadnicą
Ponadto na rynku dostępne są:
- siatki asekuracyjne - służą do zabezpieczenia pracownika przed upadkiem z wysokości
- siatkowe platformy robocze - to połączenie siatki asekuracyjnej z pasami oraz klamrami napinającymi
- siatki na świetliki - chronią pracownika przed wpadnięciem do nich
oraz balustrady, których podstawową funkcją jest:
- zabezpieczenie krawędzi dachu - są wykonane z aluminium i na stałe montowane do nich. W tym przypadku rodzaj powierzchni nie ma znaczenia, może być ona: płaska (o nachyleniu do 10 stopni), betonowa, asfaltowa czy bitumiczna
- zabezpieczenie świetlików - to sztywne obramowanie otworu okiennego uniemożliwiające wpadnięcie do niego
Sposobów na zabezpieczenie pracownika przed upadkiem jest sporo. Dlatego zawsze przed doborem odpowiedniego rozwiązania należy dokładnie przeanalizować rodzaj wykonywanej przez niego pracy.