Wygodne buty robocze. Czym kierować się przy zakupie
Dodano: 20-09-2020 w kategorii: -
Cechy butów roboczych
Przede wszystkim należy pamiętać, że buty robocze nie są tym samym co buty ochronne. Różnią się nie tylko budową, ale także materiałami użytymi do produkcji czy dodatkowymi zabezpieczeniami. Na czym dokładnie polega różnica?
Buty ochronne mają zabezpieczać nogi pracowników przed różnorodnymi zagrożeniami w miejscu pracy. Należą do nich między innymi spadające przedmioty, w szczególności ostre, mogące uszkodzić stopę, a także odpryski substancji chemicznych czy opiłków metali. W butach ochronnych najczęściej znajduje się wzmocniony nosek. Takiego zabezpieczenia nie mają buty robocze, które są swego rodzaju obuwiem zmiennym do pracy. Stosowane są wtedy, kiedy na stanowisku pracy istnieje ryzyko znacznego lub trwałego zabrudzenia bądź uszkodzenia obuwia własnego pracownika.
Inną sytuacją, w której stosuje się obuwie robocze, jest konieczność zachowania szczególnej czystości bądź wręcz sterylności w miejscu pracy. Jest tak, na przykład, we wszelkiego rodzaju laboratoriach, szpitalach bądź ośrodkach zdrowia.
Jak dobrać wygodne obuwie robocze
Przy wyborze butów roboczych rzadko uwzględnia się ich charakterystykę i cechy ochronne. Wybiera się niemal pierwsze z brzegu albo, co gorsza, po prostu najtańsze, bez analizy i chwili zastanowienia, co dla pracownika na określonym stanowisku będzie najlepsze. Z jednej strony należy wziąć pod uwagę charakter i miejsce pracy, a z drugiej – pamiętać o wygodzie osób, które będą je nosić.
Oczywiste jest, że zupełnie inne buty robocze będą odpowiednie dla laboranta czy pielęgniarki, a inne dla osoby pracującej na budowie czy w hali produkcyjnej. Dlatego już na początku należy zapamiętać, że nie istnieje coś takiego jak „uniwersalne” obuwie robocze. Dodatkowo pracodawca powinien brać pod uwagę czas, w jakim zatrudnieni funkcjonują w obuwiu roboczym. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ wygoda użytkowania, zwłaszcza wielogodzinnego, ma ogromny wpływ na komfort i jakość pracy.
Pracownik wyposażony w odpowiednie, dobrze dobrane i, co równie ważne, wygodne buty robocze z pewnością będzie pracował lepiej i bardziej wydajnie. Wygodne obuwie robocze należy również dostosować do warunków zewnętrznych. Latem albo w zamkniętych pomieszczeniach zdecydowanie lepiej sprawdzą się lekkie i przewiewne buty robocze. Natomiast dla osób pracujących na zewnątrz zimą należy wybrać obuwie dodatkowo ocieplane. W naszym kraju pogoda bywa kapryśna o każdej porze roku, dlatego dobrym wyborem są nieprzemakalne buty robocze. Niektóre buty robocze do pracy na zewnątrz łączą te cechy. Buty mogą być nieprzemakalne i ocieplane lub nieprzemakalne, ale przewiewne i oddychające. Dlatego analiza potrzeb pracownika i charakterystyki stanowiska jest tak ważna przy wyborze wygodnych butów roboczych.
Wygodne buty robocze a potrzeby pracownika
Warto wziąć pod uwagę również indywidualne potrzeby pracownika. Jak wiadomo, stopy każdego człowieka różnią się od siebie. Dlatego dobór butów jest kwestią bardzo indywidualną. Warto pamiętać, aby pracodawcy nie bagatelizowali sygnałów płynących od pracowników. Jeżeli zgłaszają oni, że w konkretnych butach coś im przeszkadza, a użytkowanie nie jest komfortowe, to warto pochylić się nad tą kwestią. Może zmiana nie będzie wcale trudna czy uciążliwa, a pracownikowi zrobi ogromną różnicę i pozwoli pracować w wygodnych butach roboczych