×

UWAGA

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi produktami mamy opóźnienia w realizacj. Robimy co możemy żeby jak najszybciej zrealizować Państwa zamówienia i odpowiedzieć na zapytania. Przepraszamy i dziekujemy za wyrozumiałość.

Ubranie robocze – rodzaje i ich zastosowanie + INFOGRAFIKA

Ubranie robocze – rodzaje i ich zastosowanie + INFOGRAFIKA

Czym są ubrania robocze?

Ubrania robocze to odzież, która ma za zadanie zabezpieczać lub zastąpić odzież własną pracownika wtedy, kiedy istnieje ryzyko jej zniszczenia lub trwałego zabrudzenia. Ponadto również wymóg czystości, a wręcz sterylności wymusza na pracodawcy wyposażenie pracowników w ubrania robocze. Zawsze obowiązek zapewnienia ubrania roboczego leży po stronie pracodawcy. Alternatywą jest wypłacenie ekwiwalentu na zakup takiego ubrania. Natomiast pojęcie odzieży ochronnej nie jest tożsame z odzieżą roboczą. Ubrania ochronne posiadają dodatkowe cechy i zabezpieczenia mające na celu ochronę zdrowia pracowników. Takich cech nie posiadają ubrania robocze.

Rodzaje ubrań roboczych

Ubrania robocze to grupa niejednolita i można w niej wyróżnić kilka typów. Jednak podziału możemy dokonać według różnych kryteriów. Najważniejszym wydaje się przeznaczenie ubrań. Na podstawie tego wskaźnika wyróżniamy odzież stosowaną w branży gastronomicznej, ogrodniczej, medycznej oraz przez mechaników i budowlańców. Innym kryterium podziału, bardziej oczywistym, jednak mniej funkcjonalnym, jest podział ze względu na rodzaj i typ garderoby. Zgodnie z tym  mamy do czynienia z ubraniami roboczymi wierzchnimi, a więc wszelkiego rodzaju bluzami, kamizelkami, koszulkami, fartuchami ale także spodniami, krótkimi spodenkami, ogrodniczkami i kombinezonami. W niektórych sytuacjach wymagane jest zastosowanie również bielizny roboczej, a ta może być zwykła lub termoaktywna.  Dodatkowo wyróżniamy także obuwie robocze oraz akcesoria robocze, a wśród nich kaski, czapki, rękawiczki i okulary. Jednak akcesoria tu wymienione niejednokrotnie spełniają także wymóg zapewnienia ochrony i wtedy zalicza się je do odzieży ochronnej. Klasyfikacji ubrań roboczych można dokonać także na podstawie materiału, z jakiego zostały one wykonane.

Zastosowanie ubrań roboczych

Jak wynika z samej definicji ubrań roboczych, jest to odzież stosowana w zastępstwie ubrań prywatnych wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko trwałego zabrudzenia lub zniszczenia odzieży własnej pracownika. Ważne jest, że substancje brudzące są nieszkodliwe dla zdrowia. W przeciwnym razie mówilibyśmy o odzieży ochronnej Ubrania robocze stosowane są także w miejscach, gdzie szczególnie ważna jest higiena lub konieczność osiągnięcia specjalnej czystości produktu powstającego w danym zakładzie. Odzież roboczą, w zależności od rodzaju wykonywanej pracy, stosuje się zarówno w pomieszczeniach, jak i pod gołym niebem. W tej drugiej sytuacji zawsze należy uwzględnić panujące na zewnątrz warunki i dopasować odzież do pogody. Dlatego do wyboru są ubrania robocze zarówno w wersji nieocieplanej, jak i ocieplanej Najbardziej sztandarowymi przykładami zastosowania ubrań roboczych są różnego rodzaju fabryki, zakłady mechaniki samochodowej i innej, hale produkcyjne oraz place budowy. Warto jednak wiedzieć, że ubrania robocze znajdują zastosowanie także w kuchni, używane są one zarówno przez kucharzy, jak i pomoc kuchenną oraz w ogrodnictwie, gdzie praca w kontakcie roślin i brudnej ziemi naraża odzież na trudne do usunięcia zabrudzenia. Ponadto we wszelkich zakładach związanych z produkcją lub pakowaniem żywności również wymagane jest stosowanie odzieży roboczej dla zapewnienia czystości produktu końcowego. Choć nie kojarzylibyśmy tego typu odzieży z ubraniami roboczymi, to właśnie tym są ubrania stosowane w branży medycznej przez pielęgniarki, techników radiologów, farmaceutów, a także laborantów; to przykłady ubrań roboczych stosowanych ze względu na wymóg zachowania czystości i higieny. Odzież robocza może także spełniać rolę marketingową. Jeśli jako odzież roboczą wybierzemy ubrania reklamowe, to będzie to podwójna korzyść dla firmy.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium