×

UWAGA

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi produktami mamy opóźnienia w realizacj. Robimy co możemy żeby jak najszybciej zrealizować Państwa zamówienia i odpowiedzieć na zapytania. Przepraszamy i dziekujemy za wyrozumiałość.

Szelki bezpieczeństwa czyli spokojna praca na wysokości

Szelki bezpieczeństwa czyli spokojna praca na wysokości

Wykorzystanie innego typu uprzęży, takich jak np. uprzęże wspinaczkowe, jest niedozwolone i może skutkować odmówieniem wpuszczenia na miejsce wykonywania prac albo niewypłaceniem odszkodowania – w przypadku zaistnienia nieszczęśliwego wypadku.

Nowoczesne i uniwersalne szelki bezpieczeństwa wyposażone są w jeden lub dwa punkty mocujące system amortyzujący. Jeden punkt umieszczony jest na plecach, a drugi z przodu w okolicach mostka. Norma nakazuje oznaczenie ich literami A lub A/2 (gdzie dopiero połączenie dwóch połówek stanowi pełny punkt).

Dodatkowym wyposażeniem szelek może być pas stworzony do pracy w podparciu (zgodny z PN-EN358, posiadający dwie klamry na wysokości bioder) oraz punkt do pracy technikami linowymi (zgodny z PN-EN813, umieszczony w okolicach pępka). Pracownicy powinni pamiętać, że do tych punktów nie należy dopinać systemów mających na celu powstrzymanie upadku! Służą one jedynie do ułatwienia pracy w pozycji ustalonej.

Standardowo szelki bezpieczeństwa wykonane są z taśm i klamer regulacyjnych. Podstawowe modele mają dwie klamry regulacyjne i jeden punkt zaczepowy na plecach. Minusem takiego rozwiązania jest jednak niski komfort pracy (ze względu na ograniczoną regulację). Pracownik w tego typu szelkach jest narażony na powstawanie, po długotrwałej pracy, zbyt dużych luzów taśm udowych, co może pogorszyć właściwości ochronne szelek.

Szelki bezpieczeństwa przeznaczone do komfortowej pracy w budownictwie powinny posiadać:

  • uniwersalny rozmiar – ułatwia to dokonanie zakupów,
  • cztery klamry regulacyjne – dają gwarancję dobrego dopasowania szelek do użytkownika,
  • pas do pracy w podparciu – w przypadku gdy będzie on wykorzystywany,

dwa punkty zaczepowe – niekiedy wygodniej jest pracować z systemem powstrzymywania upadku przymocowanym z przodu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium