×

UWAGA

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi produktami mamy opóźnienia w realizacj. Robimy co możemy żeby jak najszybciej zrealizować Państwa zamówienia i odpowiedzieć na zapytania. Przepraszamy i dziekujemy za wyrozumiałość.

Stopery do uszu jako produkty skutecznie chroniące słuch pracowników

Stopery do uszu jako produkty skutecznie chroniące słuch pracowników

Do czego służą stopery do uszu?

Stopery do uszu adresowane są do osób pracujących w środowisku, w którym natężenie dźwięku jest wyższe od normatywnego. Skutecznie chronią one przed hałasem, który jest nie tylko uciążliwy, ale również szkodliwy dla zdrowia. Ich stosowanie zabezpiecza przed wypadkami, do których dochodzi znacznie częściej w środowisku pracy, w którym panuje hałas. Warto podkreślić, że może on pochodzić z różnych źródeł, tj. maszyn, transportu wewnętrznego, a nawet rozmawiających ze sobą ludzi. Może on mieć wypływ na funkcjonowanie narządu słuchu, ale również stać się przyczyną zaburzeń psychicznych czy problemów ze wzrokiem. Co istotne, hałas w znaczący sposób wpływa na obniżenie wydajności pracy. Z tego powodu pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia pracownikom indywidualnych środków ochrony słuchu. Należy korzystać z nich wszędzie tam, gdzie jest się narażonym na hałas w trakcie pracy.

Indywidualna ochrona słuchu za pomocą stoperów

Środki ochrony słuchu to zarówno nauszniki, jak i wkładki przeciwhałasowe (stopery), które szczelnie zamykają kanał słuchowy. Noszone są w małżowinie usznej lub też w zewnętrznym kanale słuchowym. Wkładki przeciwhałasowe przeznaczone do pracy w warunkach, w których natężenie dźwięku jest znaczące, powinny spełniać wymagania normy PN-EN 352-2. Wyłącznie takie stopery mogą być stosowane jako sprzęt zabezpieczający słuch przed uszkodzeniem. Wytwarzane są one z różnych materiałów, co ma wpływ na długość i sposób ich użytkowania. Należy również podkreślić, że wybór rodzaju stoperów nie powinien być przypadkowy. Przed rozpoczęciem użytkowania zatyczek do uszu konieczne jest wykonanie pomiaru hałasu w danym miejscu pracy. Należy sprawdzić, czy w konkretnych warunkach akustycznych wkładki zapewniają właściwą ochronę narządu słuchu. Jednak nie tylko środowisko pracy wymaga nadzoru, również przyszli użytkownicy stoperów powinni wiedzieć, czy z takiego rodzaju sprzętu mogą korzystać. Stosowanie zatyczek należy poprzedzić badaniami laryngologicznymi. Niezbędne jest stwierdzenie, czy istnieją przeciwwskazania do noszenia wkładek. Dodatkowo, warto być świadomym, że brak wentylacji kanału usznego przez dłuższy czas może skutkować powikłaniami laryngologicznych. Stopery szczelnie zatykają kanał uszny i tym samym przyspieszają gromadzenie się bakterii wewnątrz ucha. Niemniej jednak, skutki nie korzystania z zatyczek mogą być dużo groźniejsze niż ich używanie.

Stopery - jednorazowe czy wielorazowe?

Stopery dzielimy na te jednorazowego i wielokrotnego użytku. Pierwsze z wymienionych, jak sama nazwa wskazuje, po jednym użyciu należy wyrzucić. Są one wykonywane między innymi z gąbki poliuretanowej, silikonu. Z materiałów ściśliwych, jakim bez wątpienia jest pianka poliuretanowa, wykonywane są wkładki przeciwhałasowe, które kształtuje (przed włożeniem ich do zewnętrznego przewodu słuchowego) użytkownik. Rozszerzają się i wypełniają szczelnie przewód słuchowy zaraz po umieszczeniu zatyczki w uchu. Z koleji ze wspomnianego silikonu, ale również gumy oraz waty mineralnej wytwarza się wkładki przeciwhałasowe kształtowane przez producenta. Stopery wielorazowego użytku wykonuje się często z tworzyw sztucznych. Źródłem ich efektywności jest sposób, w jaki powstają. Tworzy się je w oparciu o wycisk kanału słuchowego użytkownika. Sprawia to, że są idealnie dopasowane do kształtu ucha. Zaopatrzone są w filtry akustyczne, które tłumią nieprzyjemne dźwięki. Aby zatyczki wielokrotnego użytku mogły służyć jak najdłużej, należy przechowywać je w czystym, chłodnym miejscu. Po użyciu warto je przemyć łagodnym detergentem i regularnie przecierać  roztworem dezynfekującym. Nie można zapomnieć o wykonywaniu oględzin zatyczek do uszu, pozwoli to sprawdzić czy noszą one ślady zużycia.

Stopery do uszu z udogodnieniami

Do niektórych wkładek przeciwhałasowych dołączony jest sznurek pomagający w wyjmowaniu ich. Jest to dobre rozwiązanie, gdy zatyczki przeznaczone są do głębokiego umieszczenia w kanale usznym. Ponadto do wybranych modeli dołączona jest sprężyna dociskowa, noszona na szczycie głowy, pod brodą lub z tyłu głowy. Jej zadaniem jest utrzymywanie wkładki wewnątrz lub u wejścia przewodu słuchowego.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium