×

UWAGA

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi produktami mamy opóźnienia w realizacj. Robimy co możemy żeby jak najszybciej zrealizować Państwa zamówienia i odpowiedzieć na zapytania. Przepraszamy i dziekujemy za wyrozumiałość.

Sposoby na skuteczną ochronę oczu i twarzy pracowników + INFOGRAFIKA

Sposoby na skuteczną ochronę oczu i twarzy pracowników + INFOGRAFIKA

Środki ochrony indywidualnej oczu oraz twarzy

Środki ochrony oczu oraz twarzy można podzielić na dwie grupy, a mianowicie na środki przeznaczone do użytku zawodowego oraz pozazawodowego. Do użytku zawodowego przeznaczone są różnego rodzaju gogle, ale także osłony twarzy, jak maski filtrujące czy przeciwpyłowe oraz przyłbice spawalnicze. Wiele z tych produktów można wyposażyć w dodatkowe udogodnienia, na przykład korekcyjne wkładki do gogli ochronnych dedykowane osobom z wadą wzroku.

W jakich zawodach konieczne jest stosowanie środków ochrony indywidualnej oczu i twarzy?

Nie w każdym zawodzie konieczne jest stosowanie środków ochrony indywidualnej oczu czy twarzy, jednakże taki sprzęt ochronny jest zalecany w przypadku wykonywania wszelkich prac, związanych z promieniowaniem optycznym, a więc laserowym, ale również słonecznym, czy tak zwanym promieniowaniem nadfioletowym, które mogą być przyczyną groźnych schorzeń. Należą do nich zapalenie rogówki, spojówki, a nawet zaćma. Takie środki są również wymagane w zawodach, w których pracownik narażony jest na kontakt z rozmaitymi cieczami, a przede wszystkim chemicznymi, które mają żrące lub drażniące działanie.  Innym rodzajem pracy, w jakiej wymagane jest stosowanie środków ochrony indywidualnej oczu i twarzy są wszelkie zawody, gdzie pracownicy mają kontakt z gazami i pyłami. Emitowane do atmosfery w wyniku licznych procesów technologicznych pyły oraz gazy są szkodliwe dla dróg oddechowych, a także dla oczu, a narażenie na kontakt z nimi może skutkować poważnymi schorzeniami narządu wzroku. We wszystkich zawodach, w których twarz narażona jest na niebezpieczeństwo, sprawdzą się różnego rodzaju osłony czy siatki ochronne. Zagrożeniem mogą być przykładowo odpryski drewna, źdźbła trawy, odpryski tworzyw sztucznych, metali czy betonu.

Jak dobrać środki ochrony indywidualnej oczu i twarzy?

W czasie doboru środków przeznaczonych do ochrony oczu oraz twarzy przede wszystkim należy wziąć pod uwagę rodzaj wykonywanej pracy i zagrożenia, na jakie narażony jest pracownik, a także obszar tego narażenia. Najpopularniejszą ochroną oczuokulary ochronne, które powinny mieć taki kształt, aby zabezpieczały narząd wzroku nie tylko z przodu, ale również po bokach. Takie okulary muszą ściśle przylegać do twarzy, nie mogą być również ciężkie, a ich szybki muszą zapewniać optymalną widoczność, powinny być zatem odporne na zarysowania. W przypadku, gdy wymagana jest szczelna ochrona oczu, rozwiązaniem mogą być gogle ochronne, których konstrukcja gwarantuje ścisłe przyleganie do twarzy noszącej je osoby, a to sprawia, iż chronią one narząd wzroku lepiej od okularów ochronnych. Jeśli pracownik jest narażony na kontakt z pyłami czy gazami, rozwiązaniem jest półmaska filtrująca z goglami, która skutecznie chroni nie tylko narząd wzroku, ale również układ oddechowy. Takie półmaski wyposażone powinny być w odpowiedni, wymienny system filtracyjny. Istnieją również środki ochrony, które mogą być stosowane wraz z hełmami ochronnymi, jak hełmowe osłony twarzy. Zapewniają one ochronę całej twarzy oraz oczu, skutecznie zapobiegają dostaniu się do oczu czy ust szkodliwych substancji, zabezpieczają również przed uderzeniem. Ponadto odpowiednie są także siatki ochronne przeznaczone do stosowania wraz z hełmem, chroniące twarz przed cząsteczkami stałymi.

Na co zwrócić uwagę wybierając środki ochrony oczu i twarzy?

Istotne jest także, by wybrane środki ochrony indywidualnej posiadały właściwy atest bezpieczeństwa. Muszą one zostać wyprodukowane w zgodzie z odpowiednimi normami. Zgodnie z tym, norma stosowana dla wszystkich typów ochron indywidualnych oczu używanych do zabezpieczenia przed zagrożeniami, spotykanymi w przemyśle czy laboratoriach, to EN 166, a także symbol CE, który potwierdza, iż dany produkt jest zgodny z dyrektywami Unii Europejskiej.  Istotnym jest dobór środka, który pochodzi od sprawdzonego producenta tego typu artykułów, ponieważ jedynie wówczas można zyskać gwarancję wysokiej jakości i niezawodności danego produktu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium