Nowoczesne rozwiązania – sorbenty
W zakładach przemysłowych, ale również w środowisku domowym, może dojść do różnego rodzaju wypadków związanych z rozlaniem niebezpiecznych dla nas i naszego otoczenia substancji. Co robić, gdy następuje nagły wyciek oleju lub nieprzyjaznych dla wód chemikaliów? Użyć piasku czy może trocin, by zniwelować wpływ tych substancji na otoczenie? Na szczęście w procesie zwalczania niekontrolowanych wycieków zastosowanie coraz częściej znajdują nowoczesne środki, zwane sorbentami.
Sorbenty to substancje (ciała stałe) służące do zbierania rozlewów niebezpiecznych cieczy. Posiadają one zdolność zatrzymywania toksycznych substancji na swojej powierzchni lub wewnątrz porów. Niektóre z nich wykorzystują te dwa zjawiska jednocześnie. W praktyce wygląda to tak, że sorbent wchłania rozlany olej i uniemożliwia jego dalsze rozprzestrzenianie się.
Sorbenty są stosowane na powierzchni wód. Bywa, że wykorzystuje się je również w usuwaniu mniejszych skażeń gruntowych. Ze względu na swe właściwości produkty te spotykają się z dużym uznaniem w ratownictwie chemicznym. Są ogólnodostępne i mają przystępną cenę. W dodatku są łatwe w użytkowaniu i bardzo wydajne. Sorbenty można kupić w formie sypkiego proszku lub mat oraz rolek.
Odpowiedni sorbent – wybór ma znaczenie
Istnieje wiele różnych rodzajów sorbentów. Ze względu na swe pochodzenie dzielą się na organiczne i nieorganiczne.
Wśród sorbentów organicznych wyróżnia się produkty naturalne i syntetyczne. Te pierwsze to zazwyczaj produkty roślinne, które chłoną roztwory wodne i substancje ropopochodne. Należą do nich piasek, trociny, a także odpady bawełniane.
Tego rodzaju sorbenty wypierane są jednak przez charakteryzujące się wysoką chłonnością produkty syntetyczne, na przykład polipropylen. Zwykle mają one formę mat czy poduszek. Do często stosowanych sorbentów syntetycznych należą chociażby pianki poliuretanowe czy polietylenowe.
Z kolei do sorbentów nieorganicznych zalicza się substancje wykonane z różnego rodzaju minerałów i skał, na przykład krzemianowych. Takie sorbenty mają zazwyczaj formę granulek. Charakteryzują się zwykle mniejszą chłonnością niż sorbenty polipropylenowe.
Poza tym istnieją też sorbenty mające pochodzenie chemiczne. Są uniwersalne, gdyż nadają się do eliminacji nawet bardzo niebezpiecznych chemikaliów.
W zależności od rodzaju wycieków, które pochłaniają, wyróżnia się: sorbenty uniwersalne, chemiczne oraz olejowe. Te pierwsze nadają się do użytkowania wewnątrz pomieszczeń. Chłoną wodę, oleje oraz wszelkiego rodzaju produkty ropopochodne, płyny przemysłowe, a także niezbyt agresywne chemikalia. Sorbenty chemiczne mają podobne właściwości, ale dodatkowo niwelują agresywne chemikalia. Z kolei sorbenty olejowe znajdują swe zastosowanie na zewnątrz, ponieważ pochłaniają produkty ropopochodne oraz oleje.
Podział sorbentów
Z podziałem tym wiąże się zróżnicowanie kolorystyczne sorbentów. Szare mają uniwersalne zastosowanie, żółte to sorbenty chemiczne, usuwające substancje chemiczne (na przykład ciecze agresywne), zaś niebieskie są stosowane tylko do wycieków oleju. Podział według kolorów pozwala na szybki i łatwy wybór odpowiedniego produktu.
Duże i mniejsze zakłady przemysłowe powinny obowiązkowo posiadać w swym wyposażeniu sorbenty. Dobrze, by zaznajomili się z nimi właściciele przydomowych warsztatów samochodowych i inne osoby narażone na kontakt z niebezpiecznymi substancjami – na przykład pracujące w laboratoriach.
Bez sorbentów nie obejdą się również strażacy. Produkty te przydadzą się też z pewnością w każdym gospodarstwie domowym. W dbaniu o bezpieczeństwo własne oraz środowiska naturalnego podstawową zasadą jest bowiem przezorność.