×

UWAGA

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi produktami mamy opóźnienia w realizacj. Robimy co możemy żeby jak najszybciej zrealizować Państwa zamówienia i odpowiedzieć na zapytania. Przepraszamy i dziekujemy za wyrozumiałość.

Różnica między paskami podbródkowymi do hełmów EN 397 i EN 12492

Różnica między paskami podbródkowymi do hełmów EN 397 i EN 12492

Kiedy zadajesz sobie pytanie jaka jest różnica między paskami podbródkowymi stosowanymi do hełmów przemysłowych spełniających normę EN 397 i EN 12492 przeczytaj krótki opis poniżej.

Paski podbródkowe do przemysłowych i budowlanych hełmów ochronnych mogą na pierwszy rzut oka wyglądać tak samo, ale ich działanie i zastosowanie nie zawsze jest porównywalne. Dwa powszechnie stosowane standardy dotyczące kasków wymagają, aby paski podbródkowe działały na różne sposoby.

Mówiąc prościej, pasek podbródkowy zgodny z normą EN 397 zaprojektowano tak, aby pękł lub zwolnił się na zapięciu pod wpływem określonej siły, podczas gdy pasek podbródkowy zgodny z normą EN 12492 zaprojektowano tak, aby pozostawał statyczny. Jak zawsze w przypadku norm dotyczących środków ochrony indywidualnej ŚOI występują pewne komplikacje, a szczegóły pomagają zidentyfikować charakterystykę działania i określić przydatność na różnych stanowiskach pracy.

EN 397 – Przemysłowe hełmy ochronne, kask budowlany i do przemysłu

  • Paski podbródkowe są wyposażeniem opcjonalnym w przypadku budowlanych i przemysłowych hełmów spełniających normę BHP - EN 397.
  • 2-, 3- i 4-punktowe paski podbródkowe mogą być dostarczone fabrycznie zamontowane na kasku budowlanym lub zakupione jako akcesorium do samodzielnego montażu przez użytkownika, jednak nie jest to wymóg obowiązkowy.
  • Producenci przewidują miejsca fabryczne do wpięcia pasków podbródkowych.
  • Sloty gwarantują szybkie i pewne umocowanie integrując pasek z kaskiem. 
  • Opcjonalnie stosowane paski podbródkowe do przemysłowych i budowlanych hełmów ochronnych muszą zwolnić się pod wpływem działającej siły 150–250 N, nie stwarzając zagrożenia dla użytkownika.
  • Zmniejsza to ryzyko obrażeń w przypadku zaczepienia paska o maszynę lub wystający element w środowisku przemysłowym czy na budowie.

EN 12492 – Kask dla alpinistów

  • Paski podbródkowe są obowiązkowe w przypadku hełmów dla alpinistów EN 12492 i stanowią integralną część systemu mocowania.
  • Wszystkie kaski spełniające standardy alpinizmu są dostarczane z zamontowanym paskiem podbródkowym. 
  • System mocowania został przetestowany, aby upewnić się, że pasek nie pęknie ani nie rozciągnie się pod wpływem działającej siły 500 N.
  • Istnieją również pewne wymagania testowe mające na celu zapewnienie, że kask nie spadnie z głowy, jeśli zostanie złapany z przodu lub z tyłu. 
  • Maksymalizuje to ochronę podczas upadku, pomagając utrzymać kask w bezpiecznym miejscu w przypadku powtarzających się uderzeń kołyszących się lub wielokrotnych spadających przedmiotów z wysokości np. odłamki skalne.

Wybór odpowiedniego typu kasku jest ważny, ponieważ każdy pasek podbródkowy może zwiększyć bezpieczeństwo w odpowiednim środowisku lub potencjalnie wprowadzić dodatkowe ryzyko, jeśli będzie używany w niewłaściwym środowisku.

Używanie kasku EN 12492 w warunkach przemysłowych może narazić użytkownika na zwiększone ryzyko obrażeń, jeśli pasek zaczepi się o przedmiot. Podobnie używanie budowlanego kasku EN 397 do przemysłu, gdy wymagany jest kask alpinistyczny, może zmniejszyć ochronę, ponieważ pasek podbródkowy nie jest zaprojektowany tak, aby zapewniał bezpieczeństwo w przypadku upadku z wysokości. Czynniki związane z zadaniem i środowiskiem pracy będą decydować o wymaganiach dotyczących ochrony głowy. Aby wybrać odpowiedni typ kasku i upewnić się, że pasek podbródkowy nadaje się do danego zastosowania, należy przeprowadzić pełną ocenę zagrożeń i ryzyka przez uprawnionego inspektora BHP.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium