Taśmy ostrzegawcze i ostrzegawczo-lokalizacyjne
Głównym zadaniem taśm jest oznakowanie miejsc niebezpiecznych. Zastosowane zestawy kolorów: biało-czerwony oraz żółto-czarny są doskonale widoczne, nawet przy słabym oświetleniu, informując o konieczności zachowania szczególnej ostrożności w danym rejonie.
Białe taśmy w czerwone pasy służą do okresowego wydzielenia miejsc niebezpiecznych. Najczęściej stosowane są na budowach, a także do oznakowania robót ziemnych. Ten typ
taśmy ostrzegawczej sprawdzi się również na masowych imprezach.
Z kolei
samoprzylepne taśmy ostrzegawcze, w poprzeczne żółto-czarne pasy, służą do oznaczenia miejsc, mogących stanowić zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Umieszcza się je na przykład na schodach i rampach. Doskonale sprawdzają się zarówno wewnątrz zabudowań, jak i na zewnątrz. Taśmy dwustronne stosowane są do zabezpieczania niebezpiecznego terenu oraz w czasie imprez sportowych i rekreacyjnych.
Taśmy antypoślizgowe
Poruszanie się po nawierzchniach śliskich może grozić wypadkiem i utratą zdrowia.
Samoprzylepne taśmy antypoślizgowe stanowią zabezpieczenie przed upadkiem, zwłaszcza w czasie niesprzyjających warunków atmosferycznych.
Taśmy są dobrze widoczne, dzięki kontrastowej kolorystyce – żółtej i czarnej. Do ich produkcji została zastosowana szorstka posypka, zabezpieczająca całą powierzchnię taśmy. Produkt wykorzystywany jest w miejscach o wzmożonym ruchu pieszych – w szkołach, urzędach, szpitalach i w innych miejscach użyteczności publicznej, gdzie występuje ryzyko poślizgnięcia się. Są odporne na zniszczenia i mogą służyć zarówno na śliskich powierzchniach wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz, niezależnie od warunków pogodowych. Możliwe jest przyklejenie taśmy do różnorodnych powierzchni – drewnianych, marmurowych, betonowych oraz na płytki ceramiczne i tworzywa sztuczne.
Szczególne przeznaczenie taśm ostrzegawczych
Taśmy ostrzegawcze i ostrzegawczo-lokalizacyjne służą do oznakowania sieci telekomunikacyjnych, gazowych oraz wodociągów i instalacji energetycznych. Istotne jest także oznakowanie podziemnej infrastruktury, zwłaszcza tam, gdzie istnieje bogate uzbrojenie terenu w rozmaite sieci. Każda z nich, występująca na danym obszarze, powinna zostać oznakowana taśmami, kolorystycznie spełniającymi określone normy.
Dla sieci energetycznej zarezerwowany jest kolor czerwony, gaz znaczą
taśmy żółte, linie telefoniczne oznakowane są kolorem pomarańczowym, woda – niebieskim, a rury kanalizacyjne – zielonym. Na taśmach często umieszczone są napisy informacyjne w kolorze czarnym. Zróżnicowanie kolorystyczne umożliwia wcześniejsze ostrzeżenie przed zniszczeniem instalacji w czasie prowadzenia prac ziemnych.
Do produkcji taśm specjalnego przeznaczenia używa się najlepszych jakościowo surowców, dzięki którym taśmy
ostrzegawcze są trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i długotrwałe oddziaływanie czynników atmosferycznych.
Dodatkowo, w taśmach oznaczających sieci gazowe, zastosowana jest na całej długości perforacja, co zapobiega zbieraniu się na jej powierzchni wody i gazu. Zaopatrzenie taśmy w napisy oraz wkładkę stalową umożliwia dokładną lokalizację gazociągu.
Właściwe oznakowanie sieci energetycznych może też ochronić ludzkie życie.
Taśmy w kolorze niebieskim są oznakowaniem kabli o napięciu poniżej 1 kV. Z kolei
taśmy w kolorze czerwonym oznaczają obecność kabli o napięciu powyżej 1 kV.
Taśmy ogrodzeniowe
Miejsca, w których prowadzone są roboty ziemne, a także obszary niebezpieczne powinny być właściwie oznakowane, ostrzegając osoby postronne przed wejściem na dany teren. Do oznakowania takich miejsc służą
taśmy ostrzegawcze w kolorach biało-czerwonym, żółto-czarnym oraz biało-niebieskim. Na białych polach umieszcza się nadruki informujące na przykład o tym, kto jest wykonawcą prowadzonych robót.
Taśmy oznaczeniowe są mocne, odporne na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne.