Maski przeciwpyłowe jako najlepsza ochrona dróg oddechowych
To po stronie pracodawcy leży obowiązek zapewnienia pracownikom bezpiecznych warunków do pracy. Reguluje to dokładnie odpowiedni zapis w kodeksie pracy. Pod tym zapisem kryje się również zapewnienie pracownikom niezbędnych
środków ochrony indywidualnej. Jeśli chodzi o
bezpieczeństwo dróg oddechowych, to do takich środków zaliczają się
maski przeciwpyłowe. Wybór masek jest tak szeroki, że łatwo się w nim pogubić. Postaramy się więc nieco rozjaśnić kwestię doboru odpowiedniej
maski przeciwpyłowej i wyjaśnić na czym polegają różnice pomiędzy nimi.
Maski przeciwpyłowe są skuteczną ochroną zarówno przed smogiem, jak i przed zarazkami, bakteriami i substancjami toksycznymi. Dlatego też stają się one coraz popularniejsze w codziennym użytku, choć głównie w dużych, mocno zanieczyszczonych miastach. Jednak przede wszystkim
maski przeciwpyłowe są bardzo efektywne w
ochronie dróg oddechowych w silnie zapylonym środowisku, z jakim mamy do czynienia na przykład na placu budowy, podczas remontów, czy też w różnorodnych halach produkcyjnych. Jednak dla większej skuteczności ważne jest, aby maska była odpowiednio dobrana i w ten sposób mogła w pełni spełniać swoje funkcje.
Rodzaje masek przeciwpyłowych
Maski przeciwpyłowe dostępne są w trzech różnych klasach ochronnych. Przyporządkowanie do konkretnej klasy zależy od stopnia zanieczyszczenia otoczenia. Klasy ochronne masek przeciwpyłowych określane są symbolami P1, P2 i P3.
Maska o klasie P1 zatrzymuje około 80% cząsteczek, których rozmiar nie przekracza 2 mikrometrów. Najlepiej sprawdzają się w przemyśle rolniczym i spożywczym, a oprócz tego także w budownictwie, kamieniołomach, cementowniach, czy w przemyśle drzewnym - przy obróbce drewna miękkiego. Maski tej klasy zapewniają skuteczną ochronę przed pyłami pochodzącymi z gipsu i kredy, przed węglanem wapnia, grafitem naturalnym i syntetycznym, tlenkiem cynku, cementem, tynkiem, marmurem, pyłkami roślinnymi, celulozą, siarką, bawełną, opiłkami metali żelaznych i pyłem węglowym zawierającym poniżej 10% wolnej krzemionki.
Maska oznaczona symbolem klasy P2 daje ochronę poprzez zatrzymywanie około 94 cząsteczek większych niż 0,5 mikrometrów. Sprawdzają się doskonale we wszystkich sytuacjach i przypadkach opisanych dla klasy P1, a ponadto zatrzymują także pyły azbestu, miedzi, baru, tytanu, wanadu, chromu, manganu, pył węglowy zawierający wolną krzemionkę powyżej 10%, pyły drewna twardego. Często i z wysoką skutecznością stosowane w przemyśle górniczym, chemicznym, hutniczym oraz przy obróbce drewna twardego.
Maski przeciwpyłowe o klasie ochronnej P3 zatrzymują aż 99,95% cząstek, które są mniejsze niż 0,5 mikrometrów. Mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie maski klasy P1 i P2, a dodatkowo również w sytuacji wysokiego stężenia pyłów respirabilnych. Maski te chronią przy spawaniu i lutowaniu, ochraniają przed pyłami zawierającymi: arsen, kadm, beryl, antymon, kobalt, nikiel, strychninę, rad oraz cząstki radioaktywne.
Maski przeciwpyłowe w zakładzie pracy
Konsekwencje nie stosowania
maski przeciwpyłowej w zapylonym środowisku mogą być bardzo poważne. Pyły, a wraz z nimi mikrozanieczyszczenia, dostając się do układu oddechowego i osiadając na płucach mogą wywoływać pylicę płuc, ostre i przewlekłe stany zapalne płuc, obrzęk płuc, astmę oskrzelową, alergie a coraz częściej także rozedmę płuc, nowotwory płuc, krtani, nosa i zatok przynosowych. Pamiętajmy więc - jako pracownicy, że lekceważenie potrzeby stosowania
masek przeciwpyłowych jest nieopłacalne dla naszego zdrowia.
Co bardzo istotne dla osób pracujących na budowach czy przy remontach,
maski przeciwpyłowe z łatwością można łączyć z innymi środkami ochrony indywidualnej. Nadają się do użytku wraz z kaskami i hełmami, goglami i okularami, a także nausznikami i nie tracą przy tym swojej skuteczności.