×

UWAGA

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi produktami mamy opóźnienia w realizacj. Robimy co możemy żeby jak najszybciej zrealizować Państwa zamówienia i odpowiedzieć na zapytania. Przepraszamy i dziekujemy za wyrozumiałość.

Rodzaje hełmów ochronnych

Rodzaje hełmów ochronnych

Hełm ma chronić pracownika przed:

  • uderzeniami  pochodzącymi od spadających przedmiotów,
  • uderzeniami  o nieruchome niebezpieczne obiekty na stanowisku pracy,
  • poprzecznie  działającymi siłami ściskającymi,
  • oraz  dodatkowo przed otwartym płomieniem, odpryskami stopionego metalu, porażeniem  prądem elektrycznym.
Jednak to nie koniec roli hełmów ochronnych, ponieważ mogą one również posłużyć jako konstrukcja bazowa  (mowa o modelach spełniających normy PN-EN 397:1997) dla innych środków ochrony indywidualnej – osłon oczy i twarzy, ochronników słuchu itp. Najważniejszym elementem hełmu jest jego skorupa. To właśnie jej zadaniem jest przejęcie uderzenia, częściowe pochłonięcie jego energii i przekazanie pozostałej jej części na więźbę. Skorupę najczęściej produkuje się z: polietylenu, poliamidu, ABS i kompozytowych mat szklanych utwardzanych żywicami syntetycznymi.

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje kasków ochronnych stosowanych w przemyśle:

Przemysłowe hełmy lekkie: zabezpieczające pracownika przed uderzeniem o twarde nieruchome przedmioty, które mogą powodować powierzchniowe urazy skóry głowy. Hełmy tego typu spełniają wymagania normy PN-EN 812:2002. Przemysłowe hełmy ochronne: zabezpieczające pracownika przed spadającymi rzedmiotami, które uderzają w część ciemieniową głowy i mogą spowodować poważne  uszkodzenia czaszki, mózgu lub kręgów szyi. Hełmy tego typu spełniają wymagania normy PN-EN  397:1997. Wysokoskuteczne hełmy ochronne: zabezpieczające pracownika przed zagrożeniem uderzenia przez spadające przedmioty o dużej energii i ostrych krawędziach oraz uderzenia  pozaciemieniową częścią głowy o niebezpieczne obiekty na stanowisku pracy.  Hełmy tego typu spełniają wymagania normy PN-EN 14052: 2006(U).
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium