Rodzaje butów roboczych BHP dla pracowników na chłodne dni
Dodano: 27-11-2020 w kategorii: -
Cechy dobrego obuwia roboczego
Dobre obuwie robocze powinno mieć kilka istotnych cech. Przede wszystkim musi skutecznie zabezpieczać stopę przed różnymi zagrożeniami. Wskazane jest więc, aby obuwie robocze było wyposażone w usztywnione noski. To skutecznie zabezpieczy palce stóp przed spadającymi przedmiotami, zarówno ciężkimi, jak i ostrymi. Odpowiednie obuwie robocze powinno mieć grubą podeszwę. Dzięki temu stopa będzie zabezpieczona również na wypadek nadepnięcia na ostre przedmioty czy wystające z podłoża elementy. Nie mniej ważna jest dobra przyczepność obuwia roboczego. Należy wybierać buty, których podeszwa nie będzie się ślizgała na różnych powierzchniach i zapewni bezpieczeństwo pracy zarówno na mokrych kafelkach, jak i na zewnętrznym rusztowaniu.
Inne zabezpieczenia występujące w obuwiu roboczym powinny być ściśle uzależnione od stanowiska pracy, rodzaju zadań do wykonania oraz typu zagrożeń w miejscu pracy. W pracy na powietrzu istotne jest także, aby buty robocze skutecznie zabezpieczały stopy pracownika przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Buty robocze powinny dobrze izolować stopę od zimna z zewnątrz, ale jednocześnie wskazane jest, aby gwarantowały skuteczne odprowadzanie wilgoci z wnętrza. Z tych powodów tak ważny jest dobór odpowiednich butów zarówno na lato, jak i na zimę.
Ważne cechy butów roboczych na zimę
Wybór obuwia roboczego do pracy w ciepłe i słoneczne dni jest dużo łatwiejszy niż butów odpowiednich na zimę. Zimowe obuwie robocze musi nie tylko zapewniać stopom bezpieczeństwo, ale także skuteczną ochronę przed zimnem. W zimowym obuwiu roboczym bezpieczeństwo gwarantują gruba antypoślizgowa podeszwa i nieprzemakalny materiał. Grubsza podeszwa lepiej izoluje od zimnego podłoża, które najbardziej odpowiada za wychłodzenie stóp. Antypoślizgowa podeszwa jest ważna także dlatego, że zimą codziennie występują oblodzenia gruntu i osiadająca wszędzie wilgoć. W nieodpowiednich butach wystarczy jeden nieuważnie postawiony krok, aby doszło do wypadku. Nieprzemakalny materiał, wbrew pozorom, sprawdza się nie tylko podczas deszczu.
Śnieg często jest ciężki i wilgotny, dlatego stwarza zagrożenie przemakania butów, a śnieg topniejący na górnej powierzchni butów może je przemoczyć. Mokre stopy dużo szybciej ulegają wychłodzeniu i znacznie trudniej je ogrzać. Aby buty robocze na zimę zapewniły stopom ciepło w każdych warunkach, zwróćmy uwagę na rodzaj materiału, z jakiego jest wykonana podszewka oraz wyściółka. Dzianina futerkowa to jeden z najlepiej sprawdzających się materiałów izolujących od zimna. W połączeniu z pozłotkiem daje jeszcze lepszy komfort termiczny.
Zimowe obuwie robocze a wygoda pracownika
Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ważne są wygodne buty, a w obuwiu roboczym kwestia ta nabiera jeszcze większego znaczenia. Pracownik wyposażony w wygodne i dobrze dopasowane buty może w pełni skupić się na swoich zadaniach i wykonywać je lepiej i bezpieczniej. Dotyczy to zarówno butów roboczych na ciepłe dni, jak i zimowego obuwia roboczego. Sprawmy więc, aby buty dobrze leżały na stopach pracowników i aby rozmiar był odpowiedni.