×

UWAGA

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi produktami mamy opóźnienia w realizacj. Robimy co możemy żeby jak najszybciej zrealizować Państwa zamówienia i odpowiedzieć na zapytania. Przepraszamy i dziekujemy za wyrozumiałość.

Rękawiczki medyczne – gdzie stosować?

Rękawiczki medyczne – gdzie stosować?

Czym są rękawiczki medyczne

Rękawiczki medyczne przeznaczone są do pracy w miejscach, w których występuje narażenie na kontakt z patogenami, np. wirusami, lub zagrożenie biologiczne innego typu. To rodzaj środków ochrony osobistej dłoni, s. Są więc przeznaczone do szczególnych zadań. Zaniedbanie przez użytkownika lub nieprawidłowe stosowanie rękawiczek medycznych może doprowadzić nie tylko do uszkodzenia skóry dłoni, ale i do innych, dużo poważniejszych skutków, np. do schorzeń ogólnoustrojowych. Oznacza to, że rękawiczki medyczne pomagają w zachowaniu ogólnego bezpieczeństwa zdrowotnego użytkownika.

Materiał na rękawiczki medyczne

Aby rękawiczki medyczne skutecznie chroniły, niemałe znaczenie ma materiał, z jakiego zostały zrobione. W sprzedaży są zarówno lateksowe rękawiczki ochronne klasy medycznej, nitrylowe rękawiczki ochronne klasy medycznej, jak i winylowe rękawiczki medyczne. Między nimi występują pewne różnice.
  • Rękawiczki winylowe, choć są wytrzymałe i doskonale chronią przed skażeniem płynami ustrojowymi, środkami oraz preparatami chemicznymi, mają nieco mniejszą odporność na wirusy i grzyby. Z tego powodu najczęściej używa się ich w diagnostyce, badaniach lekarskich oraz czynnościach terapeutycznych. Znacznie rzadziej wybierane są do pracy w miejscach, gdzie występuje narażenie na kontakt z patogenami, np. wirusami czy grzybami.
  • Lateksowe rękawiczki ochronne klasy medycznej są najczęściej stosowane do ochrony pracowników w placówkach medycznych. Cechuje je duża wytrzymałość i elastyczność. Co najważniejsze, stanowią skuteczną ochronę przed krwiopochodnymi patogenami. Sprawdzą się więc zarówno w gabinetach lekarskich, stomatologicznych oraz laboratoriach, jak i w salonach kosmetycznych czy studiach tatuażu.
  • Medyczne rękawiczki nitrylowe zapewniają dużą skuteczność ochronną, a jednocześnie umożliwiają lepsze czucie w palcach. Dzięki temu są chętnie stosowane przez chirurgów, stomatologów oraz pracowników gabinetów kosmetycznych. Ponadto rękawiczki nitrylowe są bardziej odporne na przekłucie niż rękawiczki lateksowe czy winylowe. Jednocześnie zapewniają skuteczną ochronę przed patogenami.
Rękawice medyczne mogą być więc z powodzeniem stosowane w przychodniach przez personel medyczny, w gabinetach lekarskich i stomatologicznych, na salach operacyjnych, w laboratoriach oraz w salonach kosmetycznych i studiach tatuażu. Ponadto rękawice medyczne znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie pracownicy narażeni są na kontakt z patogenami czy choćby płynami ustrojowymi.

Normy dla rękawiczek medycznych

Polskie i europejskie ustawodawstwo określa konkretne normy dla rękawiczek ochronnych klasy medycznej. Producentów wytwarzających tego typu towar obowiązują przede wszystkim przepisy ustawy z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych, a także rozporządzenia i Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/745 z dnia 5 kwietnia 2017 w sprawie wyrobów medycznych. Oprócz tego rękawice medyczne powinny wykazywać zgodność z Polską Normą określającą ich cechy ochronne. Dla medycznych rękawic ochronnych istotne są:
  • PN-EN 455-1:2020-11 – Rękawice medyczne do jednorazowego użytku – Część 1: Wymagania i badania na nieobecność dziur.
  • PN-EN 455-2+A2:2013-06 – Rękawice medyczne jednorazowego użytku, część 2: Wymagania i badania dotyczące właściwości fizycznych.
  • PN-EN 455-3:2015-07 – Rękawice medyczne jednorazowego użytku, część 3: Wymagania i badania w ocenie biologicznej.
  •  PN-EN 455-4:2010 – Rękawice medyczne do jednorazowego użytku, część 4: Wymagania i badania dotyczące wyznaczania okresu trwałości.
Zawsze szukajmy informacji o zgodności z normą na opakowaniu bądź w ulotce informacyjnej. Jest to gwarancja jakości i skuteczności działania produktu.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium