×

UWAGA

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi produktami mamy opóźnienia w realizacj. Robimy co możemy żeby jak najszybciej zrealizować Państwa zamówienia i odpowiedzieć na zapytania. Przepraszamy i dziekujemy za wyrozumiałość.

Rękawice spawalnicze - normy ochronne

Rękawice spawalnicze - normy ochronne

Wymogi dotyczące rękawic spawalniczych są dokładnie określone przez normę EN12477, która została stworzona z połączenia kryteriów dotyczących testów rękawic zawartych w normach EN388 oraz EN407.

Na podstawie zaleceń normy EN407, rękawice spawalnicze powinny zapewniać ochronę: • Rąk i nadgarstków przed drobnymi rozpryskami ciekłego metalu. • Przed oparzeniem w wyniku krótkotrwałego kontaktu z rozgrzaną powierzchnią lub płomieniem. • Przed ciepłem konwekcyjnym oraz promieniowaniem UV pochodzącym od łuku. Dodatkowo muszą chronić użytkowników również przed czynnikami mechanicznymi, takimi jak np. obtarcia, przecięcia czy przekłucia (obowiązek ten nakłada norma EN12477).

Podział rękawic spawalniczych

Norma EN12477 wprowadza podział rękawic spawalniczych ze względu na ich właściwości ochronne i manualność. Podział ułatwia prawidłowe dopasowanie rękawic do wykonywanej metody spawania i do występujących zagrożeń. Wyróżniamy:Rękawice spawalnicze Typu A – spełniające wysokie wymogi dotyczące ochrony termicznej i mechanicznej, uzyskane kosztem zmniejszonej manualności. Rękawice te są przeznaczone do spawania metodami MIG/MAG i MMA oraz innymi (z wyłączeniem metody TIG). • Rękawice spawalnicze Typu B – przeznaczone są do prac, które wymagają dużej zręczności, takich jak np. spawanie metodą TIG. Zapewniają niższy stopień ochrony niż rękawice typu A. W ofercie hurtowni BHP możemy również napotkać rękawice typu A/B spełniające wymagania stawiane obu powyższym typom. Kupując rękawice spawalnicze należy zwrócić uwagę na ich nazewnictwo. Hurtownie BHP oferują bowiem dwa podobne z nazwy produkty: rękawice spawalnicze oraz rękawice typu spawalniczego. Pamiętajmy, że tylko rękawice spawalnicze spełniają kryteria normy EN12477, dzięki czemu zapewniają pracownikom ochronę przed zagrożeniami powstającymi w trakcie spawania. Natomiast rękawice typu spawalniczego to nazwa potoczna nadawana przez producenta. Oznacza to, że mogą nie posiadać zbędnej certyfikacji i nie zapewniać odpowiedniego poziomu ochrony.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium