Warto wiedzieć, że rękawice robocze nie muszą mieć charakteru ochronnego. Są one wyłącznie zabezpieczeniem przed zabrudzeniem dłoni substancjami neutralnymi i wykorzystywane są wyłącznie w sytuacjach, kiedy wymaga tego ochrona wytwarzanego produktu.
Inaczej sprawa się ma z rękawicami ochronnymi, których funkcją podstawową jest zabezpieczenie rąk przed substancjami, które mogą szkodzić skórze dłoni. Należy je stosować przy konkretnych pracach, a ich rodzaj musi być dostosowany do realizowanych zadań. Funkcją takich rękawic jest ochrona przed wysoką lub niską temperaturą, ogniem, niebezpiecznymi substancjami chemicznymi, prądem elektrycznym, wilgocią, zagrożeniami mechanicznymi czy biologicznymi itp.
Jakie wymagania muszą spełniać rękawice ochronne
Normą podstawową dla wszystkich rodzajów rękawic ochronnych (z wyłączeniem rękawic elektroizolacyjnych oraz tych jednorazowych przeznaczonych do prac o charakterze medycznym) jest europejska norma EN 420. Zgodnie z nią producent ma obowiązek do każdej pary rękawic dołączyć informację o sposobie przechowywania i transportu, o utrzymaniu w czystości, sposobach użytkowania oraz utylizacji zużytego towaru.
Jednocześnie pochylono się także nad spełnianiem przez rękawice ochronnych pewnych norm sprzyjających wielogodzinnemu noszeniu – ustalono maksymalną zawartość chromu w przypadku rękawic skórzanych czy wartość pH, jak mogą posiadać.
Ryzyko – podstawowa kategoria podziału rękawic
Europejska dyrektywa 89/686/EWG uregulowała podział rękawic wykorzystując ku temu kategorię ryzyka. W ten sposób podzielono rękawice ochronne na 3 grupy, w zależności od stopnia niebezpieczeństwa zadań realizowanych przy ich wykorzystaniu.
Do pierwszej grupy, odnoszącej się do prac niosących minimalne ryzyko, należą rękawice ochraniające dłonie przed powierzchniowym uszkodzeniem naskórka. Sprawdzą się one w temperaturze nie przekraczającej 50o C i w towarzystwie środków chemicznych o delikatnym działaniu. Korzystanie z takich rękawic niewątpliwie poprawia komfort pracy. Co więcej, zaleca się je do tradycyjnego stosowania w formie rękawic roboczych w pracach porządkowych, domowych, gospodarczych, ale nie w środowisku przemysłowym. Doskonałym przykładem w tej kategorii są rękawice lateksowe.
Kolejna, II kategoria odnosi się do rękawic dedykowanych pracom o średnim ryzyku. W tej kategorii zawierają się głównie rękawice chroniące dłonie przed uszkodzeniami mechanicznymi. Duży wybór takich produktów prezentuje nasza hurtownia artykułów BHP w Warszawie.
Trzecia kategoria odnosi się do rękawic wykorzystywanych w pracach niosących za sobą największe ryzyko. Zadaniem tego rodzaju rękawic jest zabezpieczenie dłoni przed nieodwracalnymi szkodami i śmiertelnymi zagrożeniami, jakie niesie ze sobą część prac wykonywanych w przemyśle. Szczególnie poleca się ich stosowanie w kontakcie z wysokimi i niskimi temperaturami, żrącymi chemikaliami, promieniowaniem oraz prądem elektrycznym - przykładem są rękawice neoprenowe.