×

UWAGA

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi produktami mamy opóźnienia w realizacj. Robimy co możemy żeby jak najszybciej zrealizować Państwa zamówienia i odpowiedzieć na zapytania. Przepraszamy i dziekujemy za wyrozumiałość.

Rękawice ochronne i robocze

Rękawice ochronne i robocze Producenci proponują klientom szeroki wybór rękawic chroniących dłonie. W zależności od rodzaju zagrożenia przed jakim mają zabezpieczać, dostępne są rękawice wykonane z różnorodnych materiałów: bawełniane, nylonowe, drelichowe, poliestrowe, nitrylowe, butylowe, gumowe, lateksowe, skórzane oraz z polichlorku winylu. Ponadto często spotykane jest w rękawicach ochronnych stosowanie nakrapiania od strony chwytnej. Wyjątkowo zwiększa to komfort pracy i zapobiega wyślizgiwaniu się trzymanych przedmiotów. Należy jednak pamiętać, że rękawice, aby były skuteczne i spełniały swoje zadanie, powinny być odpowiednio i starannie dobrane, zarówno pod kątem stopnia ochrony, jak i rozmiaru. Przy zakupie rękawic warto też pamiętać o sprawdzeniu czy przestrzegają one wszelkich norm bezpieczeństwa. Najogólniejsza klasyfikacja rękawic ochronnych i roboczych, zgodna z normą, dzieli je na trzy kategorie, w zależności od rodzaju zagrożenia.

Kategoria I

Rękawice zaliczane do kategorii I są sprzętem, który może być użytkowany wyłącznie w sytuacjach niskiego ryzyka. Ich zadaniem jest zabezpieczanie rąk przed działaniem temperatury do 50oC, przed środkami chemicznymi o łatwo odwracalnym i słabym działaniu oraz przed powierzchownym uszkodzeniem naskórka. Zadaniem rękawic z tej kategorii jest głównie poprawa komfortu pracy. Nie posiadają one atestów i certyfikatów specjalistycznych ośrodków badawczych, gdyż ośrodki te nie zajmują się badaniami tej kategorii sprzętu. Jednak atesty pojawiają się na tym sprzęcie i wynika to z indywidualnych badań producenta. Do kategorii I w większości zaliczają się zwykłe rękawice- gumowe, lateksowe, winylowe, a nawet gospodarcze czy ogrodnicze. Nie są one zalecane do pracy w środowisku, gdzie istnieje styczność ze środkami chemicznymi, czy do użytku przemysłowego. Rękawice te muszą jednak spełniać wymagania normy EN420. Do grupy tej zaliczają się na przykład rękawice spawalnicze, które doskonale chronią skórę przed oparzeniami, jednak nie zapewniają ochrony przed środkami chemicznymi.

Kategoria II

Kategoria II zawiera rękawice chroniące przed średnim poziomem ryzyka. Zapewniają one zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi - zgodnie z normą PN-EN 388, ochronę przed chemikaliami oraz przed temperaturą do 100oC. Charakteryzują się dobrą odpornością na ścieranie, przedarcie, przekłucie czy przecięcie. Doskonałym przykładem artykułów z tej grupy są rękawice antywibracyjne, przeciwprzepięciowe, czy rękawice skórzane. Sprzęt ten poddawany jest niezależnym testom i przed dopuszczeniem do sprzedaży musi zostać zatwierdzony przez Jednostkę Notyfikacyjną akredytowaną przez Unię Europejską. Skutkuje to wydaniem znaku CE, który obowiązkowo należy zdobyć, by móc wprowadzić rękawice na rynek. Zgodnie z przepisami prawa wyniki niezależnych testów muszą znajdować się nie tylko na opakowaniu, ale również na instrukcji obsługi oraz na samej rękawicy. Kupując tak zaopatrzone rękawice ochronne, klient może mieć pewność, że wyposaża się w sprzęt wysokiej jakości i o przebadanej skuteczności ochronnej.

Kategoria III

Jest to kategoria rękawic ochronnych, która ma za zadanie ochronę przed poważnymi oraz silnymi zagrożeniami i urazami. Zaliczają się one do kategorii sprzętu ochrony osobistej i zaleca się ich użytkowanie, gdy występuje bezpośrednie ryzyko uszkodzenia dłoni lub ręki w sposób poważny i trwały. Sytuacjami, w których zachodzi takie ryzyko są prace wykonywane przy wysokim napięciu, w kontakcie z chemikaliami o agresywnym działaniu oraz w skrajnie niskich lub wysokich temperaturach. Podobnie jak rękawice zaliczane do kategorii II, tak i te muszą zostać szczegółowo przebadane i zatwierdzone przez Jednostkę Notyfikacyjną akredytowaną przez Unię Europejską. Dodatkowo powołany jest organ sprawdzający gwarantowaną przez producenta jednorodność produkcji. Daje to pewność, że niezależnie od partii rękawice za każdym razem zapewnią tak samo skuteczną ochronę.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium