×

UWAGA

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi produktami mamy opóźnienia w realizacj. Robimy co możemy żeby jak najszybciej zrealizować Państwa zamówienia i odpowiedzieć na zapytania. Przepraszamy i dziekujemy za wyrozumiałość.

Prace wykończeniowe w budownictwie, stosuj maski przeciwpyłowe

Prace wykończeniowe w budownictwie, stosuj maski przeciwpyłowe

Jakie prace wykończeniowe w budownictwie są szczególnie niebezpieczne?

Badania naukowe dowodzą, iż wszelkiego rodzaju pylice płuc należą do najczęściej występujących chorób zawodowych pracowników sektora budowlanego. Drobinki kurzu, pyłu i zanieczyszczeń przedostają się do pęcherzyków płucnych i zalegają w nich, co skutkuje zmniejszeniem pojemności płuc, spadkiem ich wydolności, a w skrajnych przypadkach prowadzi do chorób nowotworowych. Podczas wykonywania robót wykończeniowych często prowadzone są prace z zastosowaniem silnych substancji chemicznych, które mogą wydzielać toksyczne opary czy generować nieprzyjemne, drażniące wonie. Ponadto w trakcie takich czynności, jak szlifowanie powstają bardzo duże ilości pyłu, który wdychany podczas pracy może okazać się niezwykle szkodliwy. Do prac, jakie mogą spowodować nieodwracalne uszczerbki na zdrowiu, zalicza się między innymi:
  • oczyszczanie powierzchni z zastosowaniem urządzeń wykorzystujących strumień sprężonego powietrza, wody lub mieszaniny wody i sprężonego powietrza, a także ścierniwa
  • natryskiwanie lub napylanie powierzchni lakierami płynnymi czy proszkowymi, przy użyciu odpowiednich urządzeń
  • obróbka materiałów drewnianych oraz drewnopochodnych z zastosowaniem urządzeń mechanicznych, co dotyczy szczególnie drewna gatunków liściastych, jakich pyły mogą być rakotwórcze
  • obróbka ceramiki budowlanej, a także kamienia i materiałów izolacyjnych

Jak należy chronić układ oddechowy przed zanieczyszczeniami?

Jednym z najbardziej efektywnych środków ochrony osobistej każdego pracownika wykonującego prace wykończeniowe w budownictwie są odpowiednie maski przeciwpyłowe. Dobrze dobrane, a także odpowiednio atestowane maski przeciwpyłowe zapewniają komfort i efektywną pracę, stanowią jednocześnie doskonałą ochronę dróg oddechowych. Jest niezwykle istotne, aby dobrać maskę do warunków pracy. Należy zatem uwzględnić jej wydajność i przeznaczenie, a także to, w jakich warunkach będzie ona wykorzystywana. Warto wiedzieć również, iż nie wszystkie rodzaje masek zatrzymują taką sama ilość zanieczyszczeń i pyłów, ponieważ różnią się one między sobą klasą filtra, wyróżnić zatem można klasę p1, p2 i p3, przy czym maska przeciwpyłowa p3 zatrzymuje powyżej 99,5% szkodliwych cząstek i zapewnia najskuteczniejsza ochronę. Maska przeciwpyłowa musi być również właściwie dopasowana, ponieważ w innym wypadku nie spełnia swojego przeznaczenia.

Kto odpowiada za właściwe wyposażenie pracowników i zakup masek przeciwpyłowych?

Za przestrzeganie bezpieczeństwa i higieny pracy odpowiada kierownik budowy, jednakże odpowiednie wyposażenie musi zapewnić pracodawca. To do niego należy zatem zaopatrzenie pracowników w odpowiednią odzież, a także sprzęt ochronny, jaki jest przystosowany do powierzonych zadań. Do używania przez pracowników budowlanych właściwego sprzętu ochronnego zobowiązują również przepisy Kodeksu Pracy. Jednakże zaniedbania, dotyczące bezpieczeństwa i ochrony dróg oddechowych często wynikają również z beztroski samych pracowników, którzy nierzadko nie stosują masek przeciwpyłowych z powodu nieświadomości zagrożeń oraz dla wygody. Z tego powodu równie ważna jak profilaktyka jest odpowiednia edukacja osób, zatrudnionych przy pracach wykończeniowych w budownictwie. Nie można zapominać, iż pracownik, który będzie świadomy czyhających na niego zagrożeń, stosować się będzie do wymogów bezpieczeństwa i higieny pracy.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium