Prace wykończeniowe – one też bywają groźne
Dotyczy to zarówno prac wykonywanych na zewnątrz, jak i tych wewnątrz budynku. Każdorazowo pracownicy narażeni są bowiem na wiele niebezpieczeństw. I nie chodzi tu jedynie o niewprawne posługiwanie się narzędziami.
Wśród licznych zagrożeń, na plan pierwszy wysuwają się czynniki negatywnie wpływające na ich
układ oddechowy. Substancjami, które mogą go upośledzić są wszelkiego rodzaju opary z farb, tynki oraz pył powstały w trakcie cięcia czy szlifowania. Ich wdychanie bywa wysoce niebezpieczne dla zdrowia. Według
przepisów BHP osobom pracującym w tak trudnych warunkach, przysługuje gwarancja ochrony
dróg oddechowych.
Sposoby na ochronę układu oddechowego pracowników
Każdy pracownik powinien mieć zagwarantowany dostęp do zdatnego powietrza. Niestety to, którym oddychają pracownicy wykończeniowi, bywa mocno zanieczyszczone. Dlatego też zatrudniający ponoszą odpowiedzialność za zapewnienie im właściwych warunków pracy. Ważnym elementem tych działań jest wyposażenie pracowników w sprzęt, który będzie chronił ich
drogi oddechowe.
Zgodnie z wytycznymi
Dyrektywy 89/686/EWG akcesoria ochronne dróg oddechowych zaliczane są do
ochrony III kategorii i należą do środków związanych z najwyższym ryzykiem utraty zdrowia. Ma to związek z ryzykiem poważnych powikłań, jakie niesie ze sobą wdychanie niebezpiecznych oparów czy pyłów. Wśród najbardziej popularnych i najczęściej wybieranych środków
ochronnych dróg oddechowych wymienia się różnego rodzaju
maski. Powinny one być dobrane ściśle do charakteru wykonywanych w danym momencie zadań i prac.
W przypadku pracowników prac wykończeniowych z pewnością doskonale sprawdzą się specjalne
półmaski filtrujące. Zaliczane są one do kategorii sprzętu oczyszczającego. Oznacza to w praktyce, że ich działanie polega na oczyszczaniu wdychanego powietrza ze znajdujących się w nim potencjalnie niebezpiecznych substancji czy pyłów. Składają się one z części twarzowej oraz filtru, który usuwa cząstki stałe (pył, dym, drobnoustroje) z powietrza, którym oddycha pracownik.
Półmaski wykonane są z lekkiego, ale wytrzymałego materiału, co podnosi znacznie komfort ich użytkowania. Dzięki takiemu rozwiązaniu, nie stanowią dodatkowego obciążenia i nie utrudniają w żaden sposób ani widoczności ani oddychania. Dodatkowo wyposażone zostały w specjalną wkładkę z aktywnym węglem, pochłaniającym szkodliwe cząsteczki. Z kolei elastyczne gumki do regulacji sprawiają, że idealnie dopasowują się do każdego kształtu twarzy, jak i wielkości głowy.
Jak wybrać właściwą maskę?
Pracodawca decydujący się na wyposażenie swojej ekipy w
maski ochronne, powinien wziąć pod uwagę kilka podstawowych parametrów. Po pierwsze – sprecyzować formę zanieczyszczeń, jakie znajdują się w miejscu pracy. Po drugie – ustalić czy powietrze nie jest dodatkowo obciążone substancjami niebezpiecznymi. Nie bez znaczenia są też takie informacje, jak:
- czas wykonywanej pracy;
- sposób komunikacji między pracownikami;
- niezakłócona współpraca z innymi elementami wyposażenia ochronnego;
- wygoda użytkowania.
Sama
maska to zbyt mało, by zapewnić pełne bezpieczeństwo osobom pracującym w tak trudnych warunkach, jak prace wykończeniowe. Pracodawca powinien dodatkowo zapewnić swoim pracownikom odpowiednią ilość przerw oraz zadbać w maksymalny sposób o czystość powietrza, którym zatrudniane osoby oddychają (mowa tu o skutecznej, systematycznej wentylacji pomieszczeń). Tylko w ten sposób spełni nałożony na niego obowiązek zagwarantowania kompleksowej ochrony oraz zadba w pełni o zdrowie i życie zatrudnianych przez siebie osób.