×

UWAGA

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi produktami mamy opóźnienia w realizacj. Robimy co możemy żeby jak najszybciej zrealizować Państwa zamówienia i odpowiedzieć na zapytania. Przepraszamy i dziekujemy za wyrozumiałość.

Prace wykończeniowe? Chroń drogi oddechowe pracowników

Prace wykończeniowe? Chroń drogi oddechowe pracowników

Prace wykończeniowe – one też bywają groźne

Dotyczy to zarówno prac wykonywanych na zewnątrz, jak i tych wewnątrz budynku. Każdorazowo pracownicy narażeni są bowiem na wiele niebezpieczeństw. I nie chodzi tu jedynie o niewprawne posługiwanie się narzędziami. Wśród licznych zagrożeń, na plan pierwszy wysuwają się czynniki negatywnie wpływające na ich układ oddechowy. Substancjami, które mogą go upośledzić są wszelkiego rodzaju opary z farb, tynki oraz pył powstały w trakcie cięcia czy szlifowania. Ich wdychanie bywa wysoce niebezpieczne dla zdrowia. Według przepisów BHP osobom pracującym w tak trudnych warunkach, przysługuje gwarancja ochrony dróg oddechowych.

Sposoby na ochronę układu oddechowego pracowników

Każdy pracownik powinien mieć zagwarantowany dostęp do zdatnego powietrza. Niestety to, którym oddychają pracownicy wykończeniowi, bywa mocno zanieczyszczone. Dlatego też zatrudniający  ponoszą odpowiedzialność za zapewnienie im właściwych warunków pracy. Ważnym elementem tych działań jest wyposażenie pracowników w sprzęt, który będzie chronił ich drogi oddechowe. Zgodnie z wytycznymi Dyrektywy 89/686/EWG akcesoria ochronne dróg oddechowych zaliczane są do ochrony III kategorii i należą do środków związanych z najwyższym ryzykiem utraty zdrowia. Ma to związek z ryzykiem poważnych powikłań, jakie niesie ze sobą wdychanie niebezpiecznych oparów czy pyłów. Wśród najbardziej popularnych i najczęściej wybieranych środków ochronnych dróg oddechowych wymienia się różnego rodzaju maski. Powinny one być dobrane ściśle do charakteru wykonywanych w danym momencie zadań i prac. W przypadku pracowników prac wykończeniowych z pewnością doskonale sprawdzą się specjalne półmaski filtrujące.  Zaliczane są one do kategorii sprzętu oczyszczającego. Oznacza to w praktyce, że ich działanie polega na oczyszczaniu wdychanego powietrza ze znajdujących się w nim potencjalnie niebezpiecznych substancji czy pyłów. Składają się one z części twarzowej oraz filtru, który usuwa cząstki stałe (pył, dym, drobnoustroje) z powietrza, którym oddycha pracownik. Półmaski wykonane są z lekkiego, ale wytrzymałego materiału, co podnosi znacznie komfort ich użytkowania. Dzięki takiemu rozwiązaniu, nie stanowią dodatkowego obciążenia i nie utrudniają w żaden sposób ani widoczności ani  oddychania. Dodatkowo wyposażone zostały w specjalną wkładkę z aktywnym węglem, pochłaniającym szkodliwe cząsteczki. Z kolei elastyczne gumki do regulacji sprawiają, że idealnie dopasowują się do każdego kształtu twarzy, jak i wielkości głowy.

Jak wybrać właściwą maskę?

Pracodawca decydujący się na wyposażenie swojej ekipy w maski ochronne, powinien wziąć pod uwagę kilka podstawowych parametrów. Po pierwsze – sprecyzować formę zanieczyszczeń, jakie znajdują się w miejscu pracy. Po drugie – ustalić czy powietrze nie jest dodatkowo obciążone substancjami niebezpiecznymi. Nie bez znaczenia są też takie informacje, jak:
  • czas wykonywanej pracy;
  • sposób komunikacji między pracownikami;
  • niezakłócona współpraca z innymi elementami wyposażenia ochronnego;
  • wygoda użytkowania.
Sama maska to zbyt mało, by zapewnić pełne bezpieczeństwo osobom pracującym w tak trudnych warunkach, jak prace wykończeniowe. Pracodawca powinien dodatkowo zapewnić swoim pracownikom odpowiednią ilość przerw oraz zadbać w maksymalny sposób o czystość powietrza, którym zatrudniane osoby oddychają (mowa tu o skutecznej, systematycznej wentylacji pomieszczeń). Tylko w ten sposób spełni nałożony na niego obowiązek zagwarantowania kompleksowej ochrony oraz zadba w pełni o zdrowie i życie zatrudnianych przez siebie osób.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium