×

UWAGA

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi produktami mamy opóźnienia w realizacj. Robimy co możemy żeby jak najszybciej zrealizować Państwa zamówienia i odpowiedzieć na zapytania. Przepraszamy i dziekujemy za wyrozumiałość.

Prace na drodze – efektywne zabezpieczenie pracowników przed wypadkiem

Prace na drodze – efektywne zabezpieczenie pracowników przed wypadkiem

Rodzaje prac na drodze

Przejezdność dróg w całym kraju jest mocno uzależniona od pracy osób, które każdego dnia dbają o stan poboczy czy rozrysowanych na jezdni znaków poziomych. Każdego dnia widzimy jak koszą trawy wśród dróg, poprawiają lub nanoszą nowe linie i znaki, bądź też remontują czy dopiero budują drogi. Niektóre z tych prac mogą odbywać się przy zatrzymanym ruchu, jednak taki luksus to rzadkość zdarzająca się jedynie przy budowie nowych dróg. Najczęściej ruch zostaje jedynie ograniczony lub też pozostaje zupełnie bez zmian. W takiej sytuacji odpowiednie zabezpieczenie pracowników jest kwestią nie tylko bezpieczeństwa, ale nawet życia. Rozpędzony samochód jest ogromnym zagrożeniem dla pieszego. Najczęściej mijając pracowników pracujących na drogach bądź na poboczach dróg, czy też kierujących ruchem podczas remontów, nie zastanawiamy się nad tym, jak ryzykowna jest ich praca i jak odpowiednie zabezpieczenie ratuje im życie niemal każdego dnia. Do prac na drodze zalicza się nie tylko budowanie i remontowanie dróg, ale również wspomniane wcześniej malowanie linii na jezdni oraz malowanie znaków poziomych, oprócz tego także koszenie traw na poboczach, czy przycinanie gałęzi nadmiernie wystających nad jezdnię i mogących stanowić zagrożenie. Odpowiednie zabezpieczenie i oznakowanie prac to nie tylko ubiór pracowników, ale również pachołki czy barierki.

Środki ochrony pracowników pracujących na drogach

Wszystkie środki chroniące zdrowie i życie pracowników dzielą się na środki ochrony indywidualnej oraz środki ochrony zbiorowej. Nie inaczej jest także w sytuacji, gdy niezbędna okazuje się ochrona pracowników wykonujących zadania na drogach. Wybór konkretnych środków ochrony powinien być ściśle uzależniony od miejsca i rodzaju wykonywanych prac. Należy jednak pamiętać, że wspólne użycie środków ochrony zbiorowej i indywidualnej w przypadku pracy na drodze zwiększa efektywność i skuteczność ochrony. Jakie więc jest wybór i jak można chronić pracowników? O tym, jak powinna wyglądać ochrona, oznakowanie i zabezpieczenie pracowników drogowych informuje rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Na wybór niezbędnego zabezpieczenia ma wpływ rodzaj wykonywanej pracy, jednak najważniejszym aspektem branym pod uwagę przy doborze odpowiednich zabezpieczeń, jest rodzaj i typ drogi, na jakiej prace mają być wykonywane. Wiąże się to z maksymalną dozwoloną prędkością, którą poruszają się samochody w bezpośrednim sąsiedztwie pracowników. Zdarza się także, że w porozumieniu z zarządcą drogi maksymalna dozwolona prędkość musi zostać obniżona na odcinku wykonywania prac. Jest to szczególnie zalecane na autostradach dla zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom. Podstawową metodą zabezpieczenia pracowników na drodze jest zastosowanie barierek i barier ochronnych. Bariery i barierki dostępne w sklepach ze sprzętem BHP wyposażone są w elementy odblaskowe, dzięki czemu są doskonale widoczne na drodze nawet w mniej sprzyjających warunkach pogodowych. Oprócz tego wykonane są z materiałów, które z powodzeniem mogą stać na deszczu czy śniegu i nie ulegają zniszczeniu. Dobrym zabezpieczeniem w niektórych sytuacjach są także pachołki z elementami odblaskowymi oraz taśmy ostrzegawcze i taśmy samoprzylepne. Natomiast jako środki ochrony indywidualnej najlepiej sprawdzają się kamizelki odblaskowe, szelki odblaskowe oraz nakrycia głowy z wyraźnymi oznaczeniami odblaskowymi. Elementy te zwiększają widoczność pracowników na drodze, a jak wiadomo na drodze bycie widocznym, to bycie bezpiecznym.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium