×

UWAGA

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi produktami mamy opóźnienia w realizacj. Robimy co możemy żeby jak najszybciej zrealizować Państwa zamówienia i odpowiedzieć na zapytania. Przepraszamy i dziekujemy za wyrozumiałość.

Praca na wysokościach – jak pracownikowi zapewnić bezpieczeństwo?

Praca na wysokościach – jak pracownikowi zapewnić bezpieczeństwo?

Co zrobić, aby praca na wysokościach była bezpieczna?

Z pewnością zastosowanie odpowiednich procedur i przeszkolenie pracowników ma bardzo duży wpływ na jakość i poziom bezpieczeństwa prac na wysokości. Jednak niezależnie od tego, jak doskonałe są procedury i jak ostrożni pracownicy, nie należy rezygnować ze środków ochrony indywidualnej. Dają one bezpieczeństwo i mogą ocalić życie. Ważny jest jednak ich odpowiedni dobór, aby były skuteczne i oczywiście nie przeszkadzały w pracy. Najczęściej z pracami na wysokościach mają do czynienia pracownicy budowlani oraz obsługujący rozbiórki budynków, wykonujący izolacje termiczne, prace przy budowie i remoncie mostów, kładek i estakad, prace na dachach i kominach, a także roboty porządkowe związane z przycinaniem i pielęgnacją drzew, czy usuwaniem nawisów śnieżnych.

Jakie procedury stosowane są w pracy na wysokości?

W każdej pracy obowiązują pewne zasady i procedury. Jednak ich przestrzeganie w przypadku prac na wysokościach jest szczególnie ważne. Jest to taki szczególny rodzaj obowiązków służbowych, w których nawet niewielki błąd może doprowadzić do tragedii. Należy więc wykorzystywać do ochrony przed upadkiem środki ochrony zbiorowej lub środki ochrony indywidualnej, ale też w niektórych przypadkach można wykorzystać obie te formy zabezpieczeń. Co ważne, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia takiego wypadku, przede wszystkim należy przestrzegać zasad zachowania obowiązujących w danym zakładzie i na danym stanowisku pracy. Do takich czynności, które mają na celu zminimalizowanie błędu ludzkiego, dla zwiększenia bezpieczeństwa pracy, należą przede wszystkim nadzór kierownika lub brygadzisty. Nadzór taki powinien być sprawowany nad wszystkimi czynnościami wykonywanymi na wysokości. Oprócz tego bardzo ważne jest także przeszkolenie pracowników w zakresie użytkowania środków zabezpieczających przed upadkiem oraz instruktaż stanowiskowy.

Środki ochrony indywidualnej

Środki ochrony indywidualnej to jeden ze sposobów ochrony pracowników wykonujących prace na wysokościach. Charakteryzują się one tym, że mogą być wykorzystywane do ochrony jednej osoby, w przeciwieństwie do środków ochrony zbiorowej. Jednak wybór metod zabezpieczania jest bardzo szeroki - w zależności od wysokości, na jakiej wykonywane są prace, jak również od potrzeby mobilności pracownika. Zgodnie z tym, można zaopatrzyć pracowników w:
  • amortyzatory spadania - one również mocowane są do linek bezpieczeństwa zakotwiczonych w stałych elementach konstrukcji, działają poprzez łagodzenie sił, które podczas spadania działają na pracownika. Dzieje się tak poprzez rozrywanie wewnętrznej taśmy, która podczas upadku amortyzuje część siły ciążenia
  • pasy bezpieczeństwa i szelki bezpieczeństwa - skutecznie chronią przed upadkiem z wysokości lub niwelują jego negatywne skutki, dzięki połączeniu z linkami bezpieczeństwa mocowanymi do stałych elementów konstrukcji
  • urządzenia samoblokujące - mocowane są pomiędzy linką bezpieczeństwa a punktem mocowania do elementów stałych konstrukcji. Zapewniają swobodne poruszanie się pracownika na odległość 5 metrów. Mechanizm blokuje się jednak podczas spadania, czyli wtedy kiedy prędkość poruszania się pracownika przekroczy 1,5 m/s.

Środki ochrony zbiorowej

Środki ochrony zbiorowej pozwalają na jednoczesne zabezpieczenie większej ilości pracowników, jednak nie zawsze istnieje możliwość ich zastosowania. Z powodzeniem mogą być używane równolegle ze środkami ochrony indywidualnej. Przepisy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy zalecają, aby środki ochrony zbiorowej były stosowane wszędzie tam, gdzie na poziomie 1 metra powyżej podłogi, zaplanowane jest wykonywanie prac przez pracowników. Jako zabezpieczenia zbiorowe można wykorzystać balustrady, poręcze i siatki.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium