×

UWAGA

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi produktami mamy opóźnienia w realizacj. Robimy co możemy żeby jak najszybciej zrealizować Państwa zamówienia i odpowiedzieć na zapytania. Przepraszamy i dziekujemy za wyrozumiałość.

Praca na wysokościach, jak odpowiednio zabezpieczyć pracowników

Praca na wysokościach, jak odpowiednio zabezpieczyć pracowników Ażeby praca mogła zostać uznana za pracę na wysokości pracownik, w trakcie wykonywania swoich zadań, musi znajdować się w miejscu nie tylko wysoko usytuowanym, ale także nieosłoniętym i niezabezpieczonym. Jako zajęcie szczególnie niebezpieczne praca na wysokościach podlega konkretnym zasadom organizacji, jakie w znacznym stopniu zostały również określone w odpowiednich przepisach. Owe zasady to:
 • konieczność wyznaczenia osób, odpowiadających za bezpośredni nadzór nad pracami na wysokości
 • zapewnienie właściwych środków zabezpieczających
 • zapewnienie zatrudnionym instruktażu o ściśle określonych wymaganiach

Zabezpieczenie pracowników to obowiązek pracodawcy

Pracodawca musi wyznaczyć osoby, które będą sprawować bezpośredni nadzór nad pracą na wysokościach. Mogą być nimi przykładowo kierownicy budowy, którzy dysponują uprawnieniami do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Pracodawca powinien też zapewnić właściwą asekurację pracownikom, którzy wykonują prace na wysokościach, przez innych pracowników, bezpośrednio prac tych nie wykonujących, a także wyposażyć ich w środki ochrony indywidualnej, jakie muszą zostać dobrane do rodzaju wykonywanej pracy i mogących wystąpić zagrożeń, jak na przykład sprzęt, który chroni przed upadkiem z wysokości. Pracodawca ma również obowiązek przeszkolić pracowników w zakresie posługiwania się takimi środkami, musi też wprowadzić urządzenia ochronne, do jakich zaliczają się osłony czy bariery miejsc niebezpiecznych, a także oznakowanie tych stref oraz miejsc; są nimi otwory w stropach czy sufitach, bądź okna bez stolarki budowlanej.

Środki ochrony indywidualnej

Każdy pracownik musi zostać wyposażony przez swojego pracodawcę w środki ochrony indywidualnej, które będą zabezpieczały go przed upadkiem z wysokości. Takie środki pracownik winien otrzymać nieodpłatnie, a także należy poinformować go, jak należy się nimi posługiwać. Podczas prac na wysokości pracownicy otrzymują przede wszystkim:
 • hełmy ochronne
 • sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości
Sprzęt chroniący przed upadkiem musi zostać dostosowany do rodzaju wykonywanej pracy. Ponadto musi być on również bezwzględnie sprawny oraz winien posiadać wszelkie atesty bezpieczeństwa. Do sprzętu chroniącego pracowników przed upadkiem podczas pracy na wysokościach, zaliczają się między innymi:
 • uprzęże
 • szelki bezpieczeństwa
 • pasy biodrowe
 • linki bezpieczeństwa
 • amortyzatory,
 • urządzenia samohamowne
 • inne środki chroniące przed upadkiem z wysokości

Inne zabiegi zapewniające bezpieczeństwo pracowników wykonujących pracę na wysokościach

Podczas wykonywania prac na wysokościach należy jeszcze przed ich rozpoczęciem sprawdzić:
 • stan techniczny konstrukcji oraz urządzeń, na jakich będą wykonywane prace, ich stabilność oraz wytrzymałość na przewidywane obciążenie
 • zabezpieczenie przed niespodziewaną zmianą położenia
 • stan techniczny stałych elementów konstrukcji lub urządzeń, do jakich mocowane będą linki bezpieczeństwa
Nie można zapominać także, iż nigdy pracy na wysokości nie należy rozpoczynać bez jej uprzedniego zaplanowania. Trzeba upewnić się, iż uwzględniło się, podczas planowania takiej pracy, wszystkie możliwe okoliczności, jakie stanowią potencjalne zagrożenie. Należy także używać jedynie prawnego sprzętu ochronnego, który jest dostosowany do specyfiki pracy na wysokości. Ponadto, trzeba każdorazowo upewnić się, czy tego rodzaju praca jest odpowiednio nadzorowana.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium