×

UWAGA

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi produktami mamy opóźnienia w realizacj. Robimy co możemy żeby jak najszybciej zrealizować Państwa zamówienia i odpowiedzieć na zapytania. Przepraszamy i dziekujemy za wyrozumiałość.

Praca na wysokości – konieczne środki bezpieczeństwa

Praca na wysokości – konieczne środki bezpieczeństwa

Rodzaje prac na wysokościach

Najczęstszymi pracami na wysokościach są roboty budowlane, w tym również dociepleniowe oraz prace wykonywane na dachach. Jednak również prace wykonywane w halach i na różnorodnych konstrukcjach, rusztowaniach, stropach, kominach czy podwyższeniach, mogą być pracami na wysokości. Warunkiem jest, że wymienione konstrukcje znajdują się na wysokości 1 metra nad poziomem podłogi lub gruntu. Jednak, co warto wiedzieć, pracą na wysokości nie jest praca wykonywana na powierzchni, która jest osłonięta ze wszystkich stron ścianami lub ścianami z oknami oszklonymi do wysokości co najmniej 1,5 metra. Osłonięcie powierzchni może być wykonane również za pomocą stałych konstrukcji i wtedy także nie jest ona uznawana za pracę na wysokości. Natomiast każda praca, która według przepisów spełnia warunki pracy na wysokości, powinna być odpowiednio zabezpieczona. Takie zabezpieczenie pracownika jest prawnym obowiązkiem pracodawcy.

Kto może wykonywać pracę na wysokości

Praca na wysokości jest obciążona pewnym ryzykiem i nie każdy może ją wykonywać. Osoby  z zaburzeniami równowagi czy też innymi poważnymi problemami zdrowotnymi, nie powinny takiej pracy wykonywać dla swojego własnego dobra, ale również dla bezpieczeństwa współpracowników. Dlatego też podjęcie pracy na wysokości musi być poprzedzone wykonaniem odpowiednich badań. I tym samym pracownicy, którzy mogą zostać przez pracodawcę oddelegowani do wykonywania prac na wysokości, posiadają aktualne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do realizowania takich czynności. Skierowanie na wspomniane badania wystawia pracodawca i to również on jest obciążany jego kosztami. Na skierowaniu wystawianym przez pracodawcę powinna znaleźć się odpowiednia adnotacja o pracy powyżej lub poniżej 3 metrów. Wymagane jest także odbycie szkolenia z zakresu BHP oraz instruktażu stanowiskowego. Szkolenia te powinny przedstawiać poprawne techniki pracy na wysokości oraz przestrzegać przed potencjalnymi zagrożeniami występującymi na danym stanowisku pracy. Tym samym pracownik wykonujący prace na wysokości powinien zostać zapoznany z oceną ryzyka zawodowego związanego z określoną pracę. I ostatnia, choć wcale nie mniej ważna kwestia, to zapewnienie pracownikowi przez pracodawcę odpowiednich środków ochrony zdrowia i życia podczas pracy na wysokości. Samo zabezpieczenie jednak nie wystarczy, ponieważ oprócz tego pracownik powinien zostać odpowiednio zaznajomiony z zasadami posługiwania się tymi zabezpieczeniami.

Środki ochrony pracowników podczas prac na wysokości

Wśród sposobów ochrony przed upadkiem w trakcie wykonywania prac na wysokości wyróżnia się środki ochrony indywidualnej i środki ochrony zbiorowej. Różnią się one oczywiście możliwością jednoczesnej ochrony wyłącznie jednego pracownika lub też większej grupy pracowników. W grupie środków ochrony indywidualnej mamy do wyboru szelki bezpieczeństwa i pasy bezpieczeństwa. Dodatkowo pracodawca może wyposażyć pracowników w amortyzatory spadania oraz urządzenia samoblokujące. Warto zwrócić uwagę, iż amortyzatory spadania i urządzenia samoblokujące są montowane do linek bezpieczeństwa, a te z kolei są zakotwiczone w stałych elementach konstrukcyjnych. Zapewnia to wysoki poziom zabezpieczenia przy zachowaniu swobody ruchu pracownika. Natomiast jako środki ochrony zbiorowej do dyspozycji są poręcze, balustrady lub też balustrady z krawężnikiem. Oprócz tego można także wybrać rusztowania, siatki ochronne i siatki bezpieczeństwa. Asortyment ten pozwala na jednoczesną ochronę kilku, kilkunastu a nawet kilkudziesięciu pracowników pracujących na wysokości.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium