×

UWAGA

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi produktami mamy opóźnienia w realizacj. Robimy co możemy żeby jak najszybciej zrealizować Państwa zamówienia i odpowiedzieć na zapytania. Przepraszamy i dziekujemy za wyrozumiałość.

Podpowiadamy, jak skutecznie zabezpieczyć oczy pracowników

Podpowiadamy, jak skutecznie zabezpieczyć oczy pracowników

Kto odpowiada za zabezpieczenie oczu pracowników?

Z przepisów kodeksu pracy jasno wynika, że obowiązek zapewnienia skutecznej i efektywnej ochrony oczu pracowników leży po stronie pracodawcy. To on powinien zawsze i bezwzględnie pamiętać o tym obowiązku. W sytuacjach, gdy odpowiednie środki ochrony indywidualnej nie są stosowane, to w razie kontroli Państwowej Inspekcji Pracy na pracodawcę nakładane są niezwykle surowe kary. Jednak również bezpośredni interes w stosowaniu odpowiedniej ochrony oczu ma sam pracownik. Nawet jeśli zdarzy się sytuacja, w której pracodawca przeoczy konieczność zapewnienia odpowiednich środków ochrony indywidualnej oczu dobrze jest, by pracownik przypomniał pracodawcy o tym obowiązku. Nie robiąc tego szkodzi on jedynie sobie i swojemu zdrowiu.

Normy dotyczące ochrony oczu pracowników

Wiele dziedzin życia, a w szczególności praca, podlegają obecnie normalizacji. Stosowanie norm nie ma na celu utrudnienia nam życia, a wręcz przeciwnie, chodzi o jego zabezpieczenie i wykluczenie uszczerbku na zdrowiu. W przypadku środków ochrony indywidualnej oczu, normalizacji podlega bardzo wiele różnych elementów okularów, gogli, masek i półmasek. W pierwszej kolejności, najogólniejsze i najbardziej podstawowe wymagania względem ochrony indywidualnej oczu określa norma EN166 Ochrona indywidualna oczu. Wymagania. W dalszej kolejności ważne są także normy:
  • EN 169 Ochrona indywidualna oczu. Filtry spawalnicze i filtry dla technik pokrewnych. Wymagania dotyczące współczynnika przepuszczania i zalecane stosowanie
  • EN 379 Ochrona indywidualna oczu. Filtry automatyczne stosowane podczas spawania
  • EN 170 Ochrona indywidualna oczu. Filtry chroniące przed nadfioletem. Wymagania dotyczące współczynnika przepuszczania i zalecane stosowanie
  • EN 172 Ochrona indywidualna oczu. Filtry chroniące przed olśnieniem słonecznym, do zastosowań przemysłowych
  • EN 1731 Ochrona indywidualna oczu - Siatkowe ochrony oczu i twarzy
  • EN 175 Ochrona osobista. Środki ochrony oczu i twarzy stosowane podczas spawania i w procesach pokrewnych
  • EN 379 Ochrona indywidualna oczu. Automatyczne filtry spawalnicze

Metody skutecznego zabezpieczenia oczu pracowników

Należy zauważyć, że nierzadko środki ochrony indywidualnej oczu łączone są z ochroną twarzy oraz dróg oddechowych. Połączenie takie jest korzystne wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z dużym zapyleniem powietrza lub w miejscach, gdzie istnieje ryzyko uszkodzenia toksycznym, czy ostrym odpryskiem skóry twarzy. Należy wtedy zastosować maski pełnotwarzowe lub półmaski, które także dostępne są w wersji filtrującej chroniącej drogi oddechowe. Jeśli jednak zagrożenie takie nie występuje, a warunki pracy powodują, że niezbędne jest jedynie zastosowanie ochrony indywidualnej oczu, również istnieją skuteczne do tego celu rozwiązania. Najczęściej stosowane, ze względu na swoją skuteczność i wygodę użytkowania, są okulary ochronne i gogle ochronne. Okulary ochronne są to innymi słowy robocze przeciwodpryskowe okulary ochronne. Ich głównym zadaniem jest ochrona wzroku przed urazami mechanicznymi, cieczami oraz promieniowaniem UV. Z kolei gogle ochronne chronią przed podobnymi zagrożeniami, ale charakteryzują się wyposażeniem w specjalną uszczelniającą gumę lub gąbkę uszczelniającą, która zapobiega przedostaniu się odprysków nad lub pod powierzchnią ochronną gogli. Ważną cechą zarówno okularów, jak i gogli, jest możliwość nałożenia ich na okulary korekcyjne, bez utraty funkcjonalności zarówno korekcyjnej, jak i ochronnej.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium