Omawiając artykuły niezbędne do pracy personelu sprzątającego, warto podzielić je na dwie grupy. Pierwszą, odnoszącą się do odpowiedniego ubioru danych pracowników oraz drugą - mówiącą o narzędziach, produktach oraz innych dodatkowych akcesoriach wpływających na jakość pracy w danym przedsiębiorstwie.
Odzież ochronna i robocza
Osoba zajmująca się sprzątaniem danego obiektu lub pomieszczenia powinna przestrzegać określonych zasad BHP, które często są indywidualne dla zakładu pracy. W przypadku pomieszczeń biurowych, wystarczy zaopatrzyć pracownika w ochronny fartuch, a także buty robocze - wygodne i antypoślizgowe. Należy także dać pracownikom możliwość dostępu do rękawic chroniących dłonie przed działaniem detergentów.
W przypadku pracy w zakładach produkcyjnych, serwisach, warsztatach czy laboratoriach, wymogi BHP są bardziej rygorystyczne. W tych miejscach należy zadbać o szereg elementów, w tym o odpowiedni ubiór. Zalecane jest również zakładanie kombinezonów oraz odpowiedniego obuwia i rękawic.
Inspektor BHP ustala dokładane zasady pracy na określonym stanowisku, określa normy, jakimi mają odznaczać się dane artykuły BHP przeznaczone do ochrony skóry lub ubrań pracowników. Wymogi te są zależne od rodzaju obszaru oraz pomieszczenia, w którym praca jest wykonywana.
W większości przypadków wyszczególnione są takie elementy ubioru, jak fartuch lub kombinezon, ochraniacze na obuwie lub obuwie robocze, rękawiczki, a często także czepki lub czapki, jak również półmaski ochronne (w przypadku prac związanych z nadmiarem unoszących się w powietrzu pyłów).
Odpowiednie zabezpieczenie pracownika personelu sprzątającego jest bardzo ważne w środowisku, w którym dużą uwagę skupia się na wysokiej higienie oraz sterylności. W takich przypadkach zawsze należy posiadać polipropylenowe fartuchy lub ochraniacze na obuwie. Często wymagane jest także zakładanie na okolice nosa oraz ust masek ochronnych wykonanych z tego samego materiału.
Artykuły BHP wykorzystywane do mycia i sprzątania
Wydawać by się mogło, że nie jest ważne jaki produkt wykorzystywany jest do czyszczenia, jednak w przypadku miejsc o szczegółowym charakterze, jest to niezwykle istotne. Dla przykładu – w szpitalach oraz laboratoriach należy korzystać jedynie z produktów, które oprócz dokładnego czyszczenia, sterylizują dane pomieszczenie lub określone urządzenia oraz narzędzia.
W warsztatach samochodowych wiele trudnych zabrudzeń może zostać wyczyszczonych za pomocą odpowiednich, przeznaczonych do tego celu środków oraz preparatów.
Równie ważne jest zapewnienie odpowiednich produktów do czyszczenia dłoni samych pracowników. W tym celu warto zaopatrzyć się w pasty BHP, które dokładnie oczyszczają skórę z najtrudniejszych zabrudzeń, a dodatkowo gwarantują neutralny na nią wpływ. Dodatkowo, w celu poprawienia komfortu pracy, warto zainstalować przy umywalkach pracowniczych odpowiednie dozowniki, ułatwiające aplikację wybranej pasty czy środka myjącego.
Oprócz detergentów należy pamiętać również o innych częściach wyposażenia, mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa innych pracowników oraz osób odwiedzających dane obszary pracy. W tym celu należy zapewnić personelowi sprzątającemu dostęp do taśm ostrzegawczych, za pomocą których możliwe jest zaznaczenie powstałej śliskiej, oleistej plamy lub świeżo wyczyszczonej powierzchni. Dzięki temu osoby postronne będą zdawały sobie sprawę z możliwego zagrożenia.