Okulary ochronne dla pracowników - postaw na sprawdzone produkty
Dodano: 15-03-2017 w kategorii: -
Kiedy należy stosować okulary ochronne dla pracowników?
Po pierwsze powinny zostać w nie wyposażone osoby narażone na odpryski materiału, z którym pracują. Najczęściej są to: drewno, tworzywa sztuczne, metal. Po drugie tego typu ochrona powinna być też zapewniona pracownikom zatrudnianym przy pracy wymagającej bezpośredniego kontaktu ze szkodliwymi substancjami i cieczami. Ten środek ochrony stosuje się również wszędzie tam, gdzie zachodzi kontakt ze szkodliwym promieniowaniem UV. Specyficzny rodzaj okularów ochronnych stanowią tzw. okulary korygujące wzrok. Są one przeznaczone zwłaszcza dla osób pracujących przed komputerem lub wykonujących prace wymagające spostrzegawczości – np. montaż bardzo drobnych elementów czy też ich kolorowanie. Osoby te powinny posiadać lekarskie zlecenie ich stosowania.
Podobnie jest w przypadku okularów ochronnych dla pracowników z wbudowanymi diodami. Polecane są one wszędzie tam, gdzie niezbędna jest precyzja oraz dokładność, a ilość światła jest niedostateczna. Odrębną grupę okularów ochronnych stanowią też okularo-gogle lub same gogle ochronne. Te pierwsze wyposażone zostały w dopinany elastyczny pasek, który zapewnia ich utrzymanie w trakcie pracy na wysokości. Z kolei gogle ochronne stosuje się wszędzie tam, gdzie zachodzi niebezpieczeństwo uderzenia ciał stałych oraz kontakt z cieczami. Warto też nadmienić, że w ofercie niektórych firm, znajdują się również specjalne nadokulary. Umożliwiają one zakładanie ochron na okulary korekcyjne. Posiadają specjalne wygodne sznurki z systemem szybkiego wypinania. Dzięki temu niezbędne dla oczu wsparcie ma się zawsze pod ręką.
Jak należy dobierać okulary ochronne?
Wybierając ten typ ochrony oczu, należy mieć na względzie przede wszystkim:
- warunki, w jakich odbywa się praca – pomieszczenie słabo lub bardzo mocno oświetlone, praca w budynku lub na zewnątrz
- rodzaj wykonywanej pracy – ręczna czy mechaniczna
- typ materiału, z jakim będzie pracowała osoba zatrudniona.
Nie bez znaczenia jest też sam obszar narażenia na szkodliwe działanie substancji, z którą pracownik ma do czynienia – czy są to same oczy, czy również twarz. Wybierając tego typu środki ochrony, pracodawca musi uwzględnić również cechy, w jakie wyposażył je ich producent, a które mają znaczenie dla użytkownika. Mamy tu na myśli: wykonanie z lekkiego materiału, gumowe noski zapobiegające obtarciom, gumowane wykończenie zauszników (dzięki czemu okulary pewniej trzymają się twarzy pracownika), regulację (kąt nachylenia oraz długość ramion, co ułatwia optymalne dopasowanie do kształtu twarzy).
Warto przy tym zwrócić uwagę też na takie ich dodatkowe atuty, jak chociażby odporność na zaparowanie. Doskonały wybór stanowią również okulary ochronne odporne na zarysowania czy inne mechaniczne uszkodzenia szkłach lub o soczewkach przyciemnianych. Wszystkie te cechy szkieł okularów mają na celu podniesienie komfortu użytkowania okularów – zwłaszcza w trudnych warunkach. Właściwie dobrane okulary ochronne muszą też zapobiegać zmęczeniu wzroku. Dotyczy to zarówno pracy w ciemności, jak i w bardzo jasnym otoczeniu. Gdy wybierane są gogle ochronne, dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na takie elementy ich konstrukcji, jak:
- specjalne wywietrzniki – umieszczane są one w oprawce i mają za zadanie przeciwdziałać wilgoci
- soczewki pokryte środkiem, który minimalizuje efekt roszenia czy parowania.
Estetyka też ma znaczenie
Nie tylko cechy praktyczne powinny liczyć się w trakcie wyboru okularów ochronnych. Wiele firm przykłada też sporą wagę do samego ich wyglądu. Dostarczają wówczas okulary ochronne w modnych kolorach oraz bardzo pożądanej sportowej stylistyce. Z kolei szeroki dobór fasonów daje możliwość dopasowania ich do kształtu twarzy, przez co pracownik może czuć się nie tylko bezpiecznie, ale przede wszystkim komfortowo.