×

UWAGA

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi produktami mamy opóźnienia w realizacj. Robimy co możemy żeby jak najszybciej zrealizować Państwa zamówienia i odpowiedzieć na zapytania. Przepraszamy i dziekujemy za wyrozumiałość.

Odzież robocza i ochronna dla pracowników

Odzież robocza i ochronna dla pracowników Rodzaj odzieży roboczej jest przede wszystkim uzależniony od charakteru wykonywanej pracy. Ważne jest jednak, żeby była ona nie tylko bezpieczna, ale także wygodna, ponieważ komfort wykonywania pracy pozytywnie wpływa zarówno na jej jakość, jak i na efektywność pracownika. Pracodawca jest zobowiązany dostarczyć odzież pracownikom, w przypadku gdy pracują oni w warunkach w których ich odzież prywatna mogłaby ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu. Na pracodawcy spoczywa również obowiązek prania, konserwacji, odpylania i odkażania środków ochrony indywidualnej oraz odzieży roboczej.

Rodzaje środków ochrony indywidualnej

Rodzaj środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego oraz ich planowane okresy użytkowania są ustalane przez pracodawcę, po wcześniejszej konsultacji z pracownikami bądź ich przedstawicielami. Pracodawca może ustalić stanowiska, gdzie będzie dopuszczone używanie ubrań pracowników. Żeby to było możliwe muszą jednak zostać spełnione trzy warunki:
  • pracownicy muszą na to wyrazić swoją zgodę,
  • ubrania pracowników muszą spełniać wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • pracownicy nie mogą pracować na stanowiskach, na których wykonywane są prace związane z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych albo prace powodujące intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi, a także materiałami biologicznie zakaźnymi.
Niestety często pracodawcy lekceważą swoje obowiązki i nie dostarczają pracownikom odzieży roboczej. Wnikać to może z nieznajomości prawa albo ze świadomego lekceważenia obowiązków zawartych w kodeksie pracy. Z tym negatywnym zjawiskiem bardzo często można się spotkać np. w magazynach, które stosunkowo rzadko poddawane są kontroli przez stosowne instytucje zajmujące się egzekwowaniem przepisów BHP. Pracodawcy powinni jednak wiedzieć, że oszczędności na takich rzeczach jak rękawiczki, kaski ochronne itd. mogą prowadzić do poważnych wypadków, które w konsekwencji spowodują nałożenie na nieuczciwego przedsiębiorcę surowych karz za niedopełnienie jego obowiązków względem pracownika.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium