×

UWAGA

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi produktami mamy opóźnienia w realizacj. Robimy co możemy żeby jak najszybciej zrealizować Państwa zamówienia i odpowiedzieć na zapytania. Przepraszamy i dziekujemy za wyrozumiałość.

Ochrona twarzy i dróg oddechowych pracowników – normy BHP + Infografika

Ochrona twarzy i dróg oddechowych pracowników – normy BHP + Infografika

Środki ochrony twarzy i dróg oddechowych

W sklepach ze sprzętem BHP dostępnych jest wiele różnorodnych środków ochrony twarzy i dróg oddechowych. Pierwsze z nich dzielą się na sprzęt oczyszczający, izolujący i ucieczkowy. Dobór odpowiednich z nich uzależniony jest od warunków panujących w otoczeniu. Środki ochrony twarzy mogą być natomiast z powodzeniem stosowane w połączeniu ze środkami ochrony dróg oddechowych. Istnieje wiele sytuacji, kiedy pracownicy jednocześnie są narażeni zarówno na uszkodzenie dróg oddechowych, jak i twarzy. Wśród środków ochrony indywidualnej twarzy można wymienić między innymi maski pełnotwarzowe, poliwęglanowe osłony twarzy, hełmowe osłony twarzy oraz siatki metalowe do osłony twarzy. Natomiast maski przeciwpyłowe oraz maski filtrujące często łączone są w jeden rodzaj ochrony i to już na etapie produkcji. Dzięki temu ochrona zarówno twarzy, jak i dróg oddechowych jest skuteczniejsza, a także wygodniejsza w stosowaniu dla pracowników.   Ochrona twarzy i dróg oddechowych pracowników – normy BHP  

Kiedy stosować ochronę twarzy i dróg oddechowych

Często zarówno pracownicy, jak i pracodawcy stają przed dylematem czy warunki, w jakich pracują osoby zatrudnione, wymagają stosowania ochrony twarzy i dróg oddechowych. Z pomocą przychodzą konkretne przepisy, normy i rozporządzenia, które jasno określają, w jakich sytuacjach stosowanie środków ochrony indywidualnej twarzy i dróg oddechowych jest niezbędne. W przepisach tych możemy znaleźć informacje, że potrzeba stosowania środków ochrony twarzy zachodzi przy szlifowaniu na sucho, podczas prac, w których powstają wióry odpryskowe, a więc przy maszynach do obróbki skrawaniem materiałów. Dodatkowo zagrożeniem dla twarzy są prace w narażeniu na ekspozycję substancji rakotwórczych, przy rozpylaniu różnorodnych płynów oraz podczas prac z kwasami i roztworami żrącymi, środkami odkażającymi i substancjami przeznaczonymi do usuwania korozji. Jeśli natomiast chodzi o stosowanie środków ochrony dróg oddechowych, to do najważniejszych wskazań do stosowania zaliczają się trzy warunki. Po pierwsze, kiedy w miejscu pracy zawartość tlenu w wydychanym powietrzu jest niższa niż 17% jego składu. Po drugie w sytuacji, gdy stężenie groźnych substancji przekracza najwyższe dopuszczalne stężenie dla nich oraz po trzecie, gdy temperatura wydychanego powietrza przekracza dopuszczalne normy.

Normy dotyczące ochrony twarzy i dróg oddechowych

Warto również powołać się na konkretne normy regulujące zarówno użytkowanie, jak i produkcję środków ochrony dróg oddechowych i twarzy. Jest to ważne nie tylko dla samej świadomości użytkowania. Kwestie normalizacyjne są istotne również w momencie zakupu środków ochronnych. Należy zwrócić uwagę czy środki ochrony indywidualnej, zarówno chroniące twarz, jak i drogi oddechowe posiadają oznaczenie informujące o zgodności z konkretnymi normami. Najważniejsza we wszystkich krajach wchodzących w skład Wspólnoty Europejskiej jest Dyrektywa 89/686/EWG dotycząca środków ochrony indywidualnej. W użytkowaniu sprzętu ochronnego układu oddechowego najważniejsza jest norma PN-EN 133 Sprzęt ochrony układu oddechowego- Klasyfikacja, która stanowi podział sprzętu chroniącego układ oddechowy. Istotna jest także norma PN-EN 14594 Sprzęt ochrony układu oddechowego. Aparaty wężowe sprężonego powietrza o lekkiej konstrukcji wyposażone w hełm lub kaptur. Wymagania, badanie, znakowanie. Natomiast wymagania względem środków ochrony twarzy, norma PN-EN 175 Ochrona osobista. Środki ochrony oczu i twarzy stosowane podczas spawania i w procesach pokrewnych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium