×

UWAGA

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi produktami mamy opóźnienia w realizacj. Robimy co możemy żeby jak najszybciej zrealizować Państwa zamówienia i odpowiedzieć na zapytania. Przepraszamy i dziekujemy za wyrozumiałość.

Ochrona słuchu w pracy

Ochrona słuchu w pracy

W miejscu pracy istnieje kilka sposobów na ochronę pracowników przed hałasem. Doskonałym rozwiązaniem jest skracanie czasu przebywania w hałasie. Pracodawcy w ten sposób obniżają średnie natężenie, na które narażony jest pracownik. Pomocne jest organizowanie przerw w cyklu pracy i spędzanie tego czasu w cichym pomieszczeniu. Doskonałym rozwiązaniem jest także praca rotacyjna.

Innym sposobem jest wprowadzenie rygorystycznych zasad związanych ze środkami ochrony zbiorowej. Tutaj duże znaczenie ma sposób wykorzystania urządzeń (np. zamykanie obudów dźwiękochłonnych) czy wykorzystanie maszyn zgodnie z przeznaczeniem. Funkcję obniżenia poziomu hałasu mogą także pełnić ekrany dźwiękochłonne czy specjalne kabiny oddzielające pracowników od źródeł hałasu.

Indywidualne środki ochrony słuchu

W przypadku wysokiego poziomu hałasu nieodzowne stają się także indywidualne środki ochrony słuchu. Należą do nich ochronniki słuchu. Mogą być one wykonane z materiałów pochłaniających i/lub odbijających dźwięk, które czasem dodatkowo wyposażane są w wspomagające układy mechaniczne.

Do indywidualnych ochronników słuchu można zaliczyć zarówno douszne wkładki, jak i nauszniki przeciwhałasowe.

Zatyczki – sposób na ograniczenie hałasu

Cechą charakterystyczną wkładek jest ich zdolność do dostosowania się do kształtu kanału słuchowego. Niezwykle istotny jest w ich przypadku materiał, z którego zostały wykonane – musi być nie tylko bezpieczny dla człowieka, ale także gwarantować odpowiednie zabezpieczenie przed skutkami ubocznymi trudnych akustycznie warunków.

Stopery do uszu mogą mieć charakter jednorazowy i wielorazowy. W związku z tym, że mają one bardzo indywidualny charakter, należy wyjątkowo dbać o ich higienę. Warto stosować ten rodzaj ochronników słuchu w wersji wielokrotnego użytku. Pozwala to znacznie obniżyć wydatki ponoszone na rzecz ochrony zmysłu słuchu. Takie zatyczki z powodzeniem można używać przez okres od 2 do 4 tygodni. Należy jedynie dbać o nie i przechowywać je w specjalnym pojemniku, który zapobiegał je będzie przed zabrudzeniem w czasie, kiedy pozostają nieużywane.

Nauszniki przeciwhałasowe

Niezwykle popularnym sposobem na ochronę słuchu jest korzystanie z nauszników przeciwhałasowy. Zbudowane są one z czasz tłumiących, które obejmują małżowiny uszne. Czasze wyposażone są w poduszki ściśle przylegające do głowy. Nauszniki przytrzymywane są za pomocą sprężyny lub półsprężyn dociskowych. Stopień wyciszenia uzyskuje się za pomocą wykorzystania stosownych pianek lub cieczy wygłuszających.

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie w nausznikach przeciwhałasowych układów elektronicznych aktywnej redukcji hałasu oraz łączności przewodowej i bezprzewodowej umożliwiającej kontakt werbalny pracownika z innymi osobami bez konieczności zdejmowania nauszników.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium