Hałas w miejscu pracy
Hałas, czyli bodźce słuchowe, które mogą być uciążliwe czy też szkodliwe dla organizmu, jest jednym z najczęściej występujących zagrożeń w miejscu pracy, i nie tylko. Według statystyk
hałas zalicza się do najczęstszych przyczyn wypadków przy pracy. Z tego powodu w europejskich przepisach wprowadzono szereg wymagań dotyczących pracodawców i ich obowiązków względem ochrony pracowników przed hałasem.
Pracodawca musi prowadzić
pomiary hałasu w środowisku pracy i porównywać uzyskane wyniki z wartościami najwyższych dopuszczalnych natężeń, które można znaleźć w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002 r. W ten sposób dokonuje się oceny ryzyka zawodowego związanego z narażeniem pracowników na hałas, którego poziom wynika z cech miejsca pracy oraz ze stosowanych środków i procesów pracy.
Ocenę ryzyka zawodowego należy przeprowadzać za każdym razem, gdy następują zmiany warunków wykonywania pracy. Ponadto jej wyniki muszą zostać należycie udokumentowane.
Jak szkodzi hałas?
W sytuacji, gdy w trakcie oceny ryzyka zawodowego stwierdzone zostaje przekroczenie progów działania (hałasu) należy zaplanować, a następnie podjąć się przeprowadzenia
działań, które umożliwią zmniejszenie ryzyka zawodowego w tym zakresie. Pozwoli to uniknąć skutków wpływu hałasu na organizm pracownika, czyli między innymi:
- uszkodzenia struktur anatomicznych narządu słuchu – z reguły jest ono rezultatem krótkotrwałej ekspozycji na hałas o szczytowych poziomach ciśnienia akustycznego przekraczających 130 - 140 dB,
- upośledzenia sprawności słuchu – na skutek długotrwałego narażenia na hałas następuje podwyższenie progu słyszenia, początkowo objaw ten jest odwracalny, lecz z czasem zachodzące zmiany są niemożliwe do „naprawienia”,
- wzrostu ciśnienia krwi,
- bólów głowy,
- ogólnego zmęczenia organizmu,
- zmian psychicznych.
Ochrona przed hałasem w miejscu pracy – stopery do uszu
Istnieje wiele
metod ochrony przed hałasem w środowisku pracy. Jedną z nich jest wyposażenie pracowników w
indywidualne środki ochrony, do których zalicza się
stopery do uszu.
Ochronniki słuchu noszone w małżowinie usznej, albo w zewnętrznym przewodzie słuchowym i
zamykające wejście do zewnętrznego przewodu słuchowego, minimalizują natężenie hałasu. Chroni to narząd słuchu przed, często nieodwracalnym, uszkodzeniem. Jednak, aby mieć pewność, że zatyczki będą spełniać swoje funkcje, warto wybrać stopery, które:
- spełniają normy dotyczące ochrony słuchu,
- są dobrane pod względem parametrów akustycznych do hałasu na konkretnym stanowisku pracy,
- spełniają oczekiwania pod względem indywidualnych cech i potrzeb pracownika.
Stopery dzieli się na zatyczki
jednorazowego użytku i
wielokrotnego użytku. Ponadto mogą one być formowane przez użytkownika, modelowane fabrycznie. Istnieje również możliwość nabycia stoperów formowanych przez producenta indywidualnie dla każdego użytkownika.
Do najpopularniejszych
stoperów należą te wykonane z poliuretanu. Wkładki przeciwhałasowe produkowane z pamiętającej kształt, elastycznej pianki
dają optymalne połączenie wygody użytkowania i ochrony.
Podwójna ochrona słuchu
W miejscach, gdzie występuje szczególnie duży poziom hałasu zalecane jest
jednoczesne stosowanie wkładek przeciwhałasowych i nauszników przeciwhałasowych. Pracownik decydujący się na takie zabezpieczenie najpierw umieszcza wkładki przeciwhałasowe (w tej sytuacji zaleca się piankowe stopery) w zewnętrznym przewodzie słuchowym, po czym zakłada nausznik.
Rezultaty przeprowadzonych do tej pory obserwacji, pokazują, że stosowanie
podwójnego zabezpieczenia jest uzasadnione w sytuacji zadziałania
impulsów o krótkim czasie trwania. W przypadku występujących w przemyśle impulsów o długim czasie trwania, użycie wkładek i nauszników może nie spełniać swojego zadania, z powodu interakcji obu środków ochrony słuchu.