×

UWAGA

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi produktami mamy opóźnienia w realizacj. Robimy co możemy żeby jak najszybciej zrealizować Państwa zamówienia i odpowiedzieć na zapytania. Przepraszamy i dziekujemy za wyrozumiałość.

Ochrona oczu i twarzy pracownika

Ochrona oczu i twarzy pracownika Tego typu środki ochronne powinny być stosowane wszędzie tam, gdzie pojawiają się następujące zagrożenia: mechaniczne (odpryski, uderzenia), promieniowanie (słoneczne, UV czy podczas spawania), wszelkie ciecze czy metale w stanie płynnym, pyły, gazy i łuk elektryczny. Narażają one bowiem pracownika na pogorszenie, a nawet utratę wzroku. A jednak wybór odpowiedniego zabezpieczenia nie jest oczywisty.

Okulary ochronne

Należą one do często stosowanych, popularnych środków ochrony oczu. Powinny mieć osłony boczne oraz takie, które są umiejscowione od dołu i góry, by uniemożliwić dostawanie się do oczu substancji czy promieniowania (przez okolice czoła, policzki lub skronie). Ważne jest też, by unikać zaparowywania szybki okularów. Dlatego niezbędne przy codziennym ich użytkowaniu będą wszelkiego rodzaju środki zapobiegające temu procesowi. Okulary ochronne są lekkie ze względu na materiał, z którego się je wykonuje: poliwęglan. Zabezpiecza on przed odpryskami i promieniowaniem UV. Co istotne, soczewki mogą mieć różne barwy oraz powłoki chroniące przed parowaniem, jak również zabezpieczające je przed zarysowaniem. Zauszniki powinny być miękkie i elastyczne. Hipoalergiczny materiał nosków zapobiegnie reakcjom alergicznym skóry. W niektórych branżach mogą przydać się soczewki panoramiczne, a w innych przypadkach skuteczne będą te głęboko profilowane czy pogrubione. Istnieją też modele całkowicie regulowane (długość zauszników i kąt nachylenia).

Gogle ochronne

Tam, gdzie istnieje ryzyko dostania się niebezpiecznych czynników do oczu pomimo stosowania okularów, lepiej sprawdzą się gogle ochronne. Zapewniają one wyższy poziom ochrony, bo ściśle przylegają do skóry oraz szerokie pole widzenia. Ważne, by nie powodowały odparzeń na nosie. Niektóre z nich można nosić nawet z okularami korekcyjnymi czy maskami oddechowymi (przydatnymi przy pracy z aerozolami). Gogle na ogół są produkowane dla spawaczy – tam znajdą najczęstsze zastosowanie. Systemy wentylacji gogli mogą się różnić i trzeba mieć to na uwadze przy wyborze odpowiednich. Mogą być stosowane przy ochronie przed zagrożeniami biologicznymi.

Osłony twarzy

Jest to środek bardziej ograniczający pole ruchu, ale stanowiący zabezpieczenie całej twarzy. Może być stosowany wraz z okularami czy goglami. Osłony twarzy mają specjalne uchwyty, natomiast na ich górze często znajduje się niewielki półhełm, dodatkowo osłaniający górną część czoła. Istnieją też osłony przeznaczone do mocowania przy pełnym hełmie. Niektóre z nich są montowane bezpośrednio do gogli. Obszar zabezpieczenia zależy od konkretnego modelu. Osłony zabezpieczają nie tylko przed uszkodzeniami mechanicznymi i innymi, ale pozwalają również na pracę w dużym zakresie temperatur. Chronią przed ciałami stałymi, cieczami i chemikaliami. Szyby na ogół są wymienne, a tak zwane nagłowie można regulować dzięki pokrętłu. Osobną kategorią zabezpieczeń twarzy pracownika są osłony dla spawaczy. Produkty te są wyposażone w filtry spawalnicze. Można zmieniać ich zaciemnienie, a sam filtr ma różne poziomy czułości wobec spawania łukowego. Niektóre modele można łączyć z systemami ochrony dróg oddechowych. Pamiętajmy, że dymy spawalnicze są niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Przy wyborze odpowiednich osłon spawalniczych równie ważne jest także i to, że przyłbice powinny być lekkie i uniwersalne rozmiarowo.

Wspólna odpowiedzialność

Pracodawca musi zdawać sobie sprawę z tego, jak istotna jest ochrona twarzy i oczu pracownika. Uszkodzenia tej części ludzkiego ciała mogą być nieodwracalne – skóra twarzy jest delikatna, a oczy wyjątkowo podatne na wszelkie urazy wskutek kontaktu z niebezpiecznymi substancjami. Inwestycja w odpowiedni sprzęt ochronny jest zatem koniecznością. Pamiętajmy, by wybierać takie środki, które będą posiadały odpowiednie certyfikaty i atesty oraz będą możliwie najlepszym zabezpieczeniem w konkretnej branży. Ważne też, by można je było traktować jak kompatybilny element innych środków ochrony, na przykład ochrony uszu czy dróg oddechowych.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium