×

UWAGA

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi produktami mamy opóźnienia w realizacj. Robimy co możemy żeby jak najszybciej zrealizować Państwa zamówienia i odpowiedzieć na zapytania. Przepraszamy i dziekujemy za wyrozumiałość.

Ochrona głowy – kiedy należy ją stosować?

Ochrona głowy – kiedy należy ją stosować?

Jak prawidłowo dobrać kask ochronny?

Tylko odpowiednio dopasowany kask ochronny spełni swoje zadanie. Najistotniejszą sprawą jest wybór rozmiaru. Zbyt duży lub zbyt mały kask nie stanowi skutecznego zabezpieczenia. Może obsunąć się na oczy i zmienić swoje położenie. Dopasowanie kasku do głowy musi uwzględniać dodatkowe zabezpieczenia, w postaci ochronników słuchu, pasków podbródkowych oraz daszków. Podstawowymi elementami każdego kasku są skorupa oraz więźba. W chwili uderzenia to właśnie skorupa kasku przejmuje na siebie cały impet, a nadmiar energii przekazuje do więźby, czyli tekstylnych pasów, umieszczonych wewnątrz kasku i dopasowanych do kształtu głowy. Całości dopełnia pas główny. Właściwie dopasowany kask zabezpiecza przed urazem głowę oraz górny odcinek kręgosłupa. Warto także zwrócić uwagę na to, czy wykorzystywany przez nas kask spełnia wymogi norm europejskich.

Kaski przemysłowe

Kask duroplastyczny, wykonany z żywicy fenolowej, która dodatkowo została wzmocniona włóknami tekstylnymi, z pewnością spełni swoje ochronne zadania. Wykorzystanie duroplastów do konstrukcji kasku sprawia, że posiadają one sprężystość stali, odporność na wysokie temperatury, nawet do +150°C oraz nie reagują na środki chemiczne, odpryski stopionego metalu, a także promienie UV. Komfort użytkowania zapewnia skórzany potnik, dzięki czemu pot zostaje wchłonięty, nie zakłócając pracy. Rynienka przeciwdeszczowa odprowadza wodę opadową poza obszar ciała pracownika. Kaski przemysłowe  wykorzystywane są w miejscach, gdzie z wysokości spadają różne elementy, chroniąc przed urazami głowy pracowników. Znajdują również zastosowanie w przemyśle chemicznym, metalowym oraz w zakładach, w których panują wysokie temperatury i odpryskują cząstki stopionego metalu.

Kask z ochroną boczną

Kask umożliwia bezpieczną pracę, nawet wówczas, kiedy pracownik narażony jest na uderzenia boczne i na spadające z góry różne przedmioty.   Na rynku dostępne są kaski wykonane z tworzywa polietylenowego HDPE. Góra skorupy jest żebrowana, a wkładka EPS chroni przód, boki i tył głowy pracownika. Wewnętrzna, tekstylna  więźba zaopatrzona jest w regulator Twist-Lok. Kaski są wentylowane i dostosowane do  umieszczenia dodatkowych elementów, na przykład nauszników, co zwiększa ich funkcjonalność. Obecnie produkowane są też kaski HDPE bez wentylacji, zaopatrzone w napotniki, wykonane z perforowanej syntetycznej irchy. Po takie modele sięgają zespoły ratownicze oraz osoby pracujące przy instalacjach elektrycznych, do 1000 VAC napięcia.

Hełm ochronny do pracy na wysokościach

Praca na wysokościach zagrożona jest występowaniem obsuwających się elementów, możliwością wypadku, na skutek spadających skał, części konstrukcyjnych, itp. Siła uderzenia może wywołać groźne urazy głowy. Zabezpieczenie przed nimi zapewniają hełmy ochronne do pracy na wysokościach. Charakteryzują się niewielką wagą, nieprzekraczającą 300 g, więc głowa nie zostaje obciążona i pracownik swobodnie może kontynuować działalność, nawet przez długi czas. Hełmy pokrywa tworzywo ABS, odporne na uszkodzenia mechaniczne i promieniowanie UV. Hełm jest doskonale dopasowany do głowy, między innymi dzięki czteropunktowemu paskowi, zapinanemu pod brodą. Efektywnej pracy sprzyja napotnik, wykonany z bawełny egipskiej, doskonale wchłaniającej nadmiar wilgoci. Hełm nie posiada wentylacji.

Kasko-czapka antyskalpowa

Kask w kształcie popularnej „baseballówki” stanowi dobrą ochronę głowy w czasie pracy w warsztatach produkcyjnych. Takie kaski posiadają wewnętrzną wkładkę z tworzywa HDPE. Materiał wierzchni zapewnia wentylację, a daszek osłania oczy, nie ograniczając pracownikowi pola widzenia. Na kaskach umieszczane są elementy odblaskowe, dodatkowo zwiększające bezpieczeństwo użytkowania. Wersja ocieplana kasko-czapki charakteryzuje się zastosowaniem polaru na wierzchu kasku oraz polarowym ociepleniem na uszy i kark. Wewnętrzna wkładka HDPE jest wyciągana i wzmocniona gąbką. Kasko-czapki są lekkie, więc w tym samym momencie możliwe jest zastosowanie innych ochron.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium