×

UWAGA

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi produktami mamy opóźnienia w realizacj. Robimy co możemy żeby jak najszybciej zrealizować Państwa zamówienia i odpowiedzieć na zapytania. Przepraszamy i dziekujemy za wyrozumiałość.

Ochrona dłoni pracowników - dobierz odpowiednie rękawice robocze oraz medyczne

Ochrona dłoni pracowników - dobierz odpowiednie rękawice robocze oraz medyczne

Rękawice ochronne – zadbaj o dłonie pracowników

Najważniejszym zadaniem rękawic ochronnych jest zabezpieczenie przed urazami, takimi jak skaleczenia czy obtarcia, skrajnymi temperaturami, podrażnieniem skóry, bakteriami i kontaktem z toksycznymi i żrącymi substancjami. Oczywiście nie na każdym stanowisku pracy, które wymaga użycia rękawic ochronnych, występują jednocześnie wszystkie wymienione zagrożenia. Dlatego należy uwzględnić możliwe zagrożenia i pod ich kątem dobrać rękawice ochronne z odpowiedniego materiału i o konkretnych właściwościach. Rękawic ochronnych bezwzględnie potrzebują pracownicy, którzy w trakcie swojej pracy zostają narażeni na występowanie urazów rąk i dłoni, na bardzo wysokie lub skrajnie niskie temperatury, silne wibracje, kontakt z substancjami chemicznymi o właściwościach toksycznych, drażniących lub żrących. Szczególnym rodzajem pracowników jest personel medyczny. Muszą oni bowiem zawsze i bezwzględnie posiadać rękawiczki ochronne w celu zabezpieczenia przed bakteriami, infekcjami oraz innymi czynnikami zakaźnymi.

Skuteczna ochrona przed mikroorganizmami – rękawice ochronne

Rękawice ochronne mające chronić przed mikroorganizmami powinny być zgodne z normą PN-EN 374-1:2005. Warto jednak wiedzieć, że założenia tej normy nie uwzględniają narażenia pracownika na wirusy. Pracodawca powinien zwrócić szczególną uwagę na informacje o zgodności z tą normą. Ponadto jeżeli rękawice ochronne mają stanowić skuteczne zabezpieczenie przed zagrożeniami biologicznymi, to powinny być one szczelne, trwałe i odporne na zużycie mechaniczne. Oznakowanie rękawic chroniących przed mikroorganizmami są ściśle określone w normie PN-EN 420:2005 i powinny być z nią całkowicie zgodne i jednolite dla wszystkich producentów na terenie kraju. Do wyboru pracodawca posiada wiele rodzajów rękawic ochronnych. Najczęściej stosuje się rękawice  wykonane z takich materiałów, jak:
  • polietylen- rękawiczki z tego materiału chronią przed skażeniem podczas przeprowadzania testów na obecność środków odurzających oraz przed poplamieniem skóry,
  • nitryle (medyczne)- doskonale nadają się jako ochrona przeciwko skażeniu podczas przeprowadzania testów na obecność środków odurzających, poplamieniu skóry, chorobom zakaźnym (np. żółtaczce). Rękawice nitrylowe są obok lateksowych najczęściej stosowanymi w medycynie. W przeciwieństwie do rękawiczek lateksowych, nitrylowe nie uczulają i są bardziej wytrzymałe,
  • PVC- rękawice te stanowią ochronę przeciwko olejowi napędowemu i innym olejom opałowym oraz niektórym popularnym chemikaliom. Należy jednak pamiętać, że nie nadają się one do stosowania w skrajnych temperaturach. Wynika to z faktu, ze PVC na przykład w bardzo niskiej temperaturze może zesztywnieć, a przez to straci swoje właściwości ochronne,
  • guma- rękawice gumowe sprawdzają się jako ochrona przeciw ekskrementom, środkom dezynfekującym i chemikaliom do użytku domowego, olejowi napędowemu i innym olejom opałowym.
  • bawełna ze skórą (rękawice bawełniane ze skórzaną częścią dłoniową)- rękawiczki wykonane z dwóch materiałów, a więc z połączenia bawełny i skóry, chronią przed drzazgami, obtarciami i małymi skaleczeniami (np. spowodowanymi kontaktem z chropowatymi lub ostrymi krawędziami)
  • skóra i płótno o dużej wytrzymałości- doskonale nadają się jako ochrona przed obtarciami oraz skaleczeniami przez ostre narzędzia i inne ostre przedmioty,
  • nylon- rękawiczki nylonowe są wyposażone w antypoślizgowe części dłoniowe, które zapewniają dobry chwyt (i tu sprawdzają się doskonale). Jednak jeśli chodzi o właściwości ochronne rękawiczek nylonowych, to są one mocno ograniczone.
Środki ochrony kończyn górnych powinny spełniać wymagania określone w ustawie z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 204, poz. 2087 z późniejszymi zmianami), oraz posiadać certyfikat CE.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium