×

UWAGA

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi produktami mamy opóźnienia w realizacj. Robimy co możemy żeby jak najszybciej zrealizować Państwa zamówienia i odpowiedzieć na zapytania. Przepraszamy i dziekujemy za wyrozumiałość.

Ochrona dłoni pracownika

Ochrona dłoni pracownika

Dłonie pracownika pod szczególną ochroną

Substancje żrące, wilgoć, bardzo wysoka lub niska temperatura, prąd elektryczny to tylko przykładowe z niebezpieczeństw, na jakie narażone są dłonie pracowników. Stąd też wynika potrzeba zapewnienia im odpowiedniej ochrony, aby obniżyć ryzyko uszkodzeń, jakie mogą  wywołać. Najłatwiej zrobić to sięgając po tak zwane środki ochrony indywidualnej, które mają za zadanie stać na straży bezpieczeństwa zdrowia i życia pracowników. Należą do nich urządzenia oraz akcesoria, które stanowią wyposażenie pracownicze. Do ochrony dłoni i rąk przeznaczone są specjalne rękawice. Wybierając je, należy kierować się panującymi w miejscu pracy warunkami, rodzajem wykonywanych zadań oraz stopniem zagrożenia. Pracodawcy mają do swojej dyspozycji trzy  rodzaje rękawic: ochronne, robocze i medyczne oraz tzw. zarękawki ochronne.

Rękawice robocze i ochronne – do czego służą?

Zadanie rękawic roboczych polega głównie na ochronie dłoni przez zabrudzeniem. Uniemożliwiają one też bezpośredni kontakt ludzkiej skóry z żywnością. Stosuje się je głównie w przemyśle spożywczym przy procesie wytwarzania czy pakowania. Rękawice ochronne to takie, które zabezpieczają nie tylko same dłonie, ale również przedramię pracownika. Stosowane są wszędzie tam, gdzie istnieje  niebezpieczeństwo zranienia lub zachodzi konieczność kontaktu z substancjami czy czynnikami szkodliwymi. Rękawice chroniące dłonie pracowników podzielone są na trzy kategorie. Kategoria pierwsza zapewnia tak zwany podstawowy poziom ochrony. Zadanie należących do tej grupy rękawic polega na zabezpieczaniu dłoni przed:
  • powierzchniowym uszkodzeniem naskórka;
  • wpływem wysokiej temperatury, tj. do 50° C;
  • działaniem łagodnych środków chemicznych.
Poprawiają one znacznie komfort pracy. W tej grupie znajduje się większość rękawic roboczych, ochronnych oraz przeznaczonych do prac domowych i gospodarczych. Kategoria druga zapewnia ochronę przy wykonywaniu prac o średnim stopniu zagrożenia. Wykorzystywane są one wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność pracy z groźnymi substancjami chemicznymi. Tego typu rękawice stanowią też ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także przed zimnem oraz zbyt wysokimi temperaturami. Kategoria trzecia stanowi ochronę przed poważnymi uszkodzeniami. Rękawice zaliczane do tej kategorii mają za zadanie zabezpieczać dłonie oraz całe ręce przed ich poważnym lub trwałym uszkodzeniem. Stosuje się je między innymi w pracach z elektrycznością oraz żrącymi substancjami chemicznymi.

Rękawice medyczne i ich zastosowanie

Ten typ rękawic chroni przed działaniem mikroorganizmów (wirusów, bakterii), ale również substancji chemicznych. Rękawice te mają też za zadanie ograniczyć ryzyko skaleczenia. Są to zazwyczaj produkty jednorazowe. Wykonywane z elastycznych, ale odpornych na przecięcie czy przekłucie materiałów.

Zarękawki ochronne – co to takiego i gdzie się je stosuje?

Tego typu produkty mają za zadanie chronić przedramię pracownika przed skaleczeniem, przecięciem, zabrudzeniem, zamoczeniem i zapyleniem. W zależności od przeznaczenia wykonuje się z:
  • przędzy przciwprzecięciowej;
  • przędzy ognioodpornej Kevlar®;
  • folii HDPE;
  • tkaniny Tyvek®.
Zarękawki wykonane z przędzy przeciwprzecięciowej i ognioodpornej stanowią ochronę przed skaleczeniem. Są przy tym niepalne oraz odporne na działanie wysokich temperatur. Poleca się je do prac spawalniczych oraz przy obróbce blach. Zarękawki foliowe pomagają zabezpieczyć dłonie przed długotrwałym kontaktem z wilgocią i zabrudzeniem. Poleca się je do prac ogrodniczych, zbierania oraz sortowania owoców, a także przy pracy w laboratorium czy kontakcie z żywnością. Zarękawki z tkaniny Tyvek® ochraniają przed zabrudzeniem i zapyleniem. Najczęściej stosowane są w lakierniach proszkowych. Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie zatrudnianym osobom dostępu do rękawic czy innych akcesoriów chroniących dłonie. Wyposażenie to ułatwia wykonywanie niektórych zadań. Zwiększa poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Należy jednocześnie pamiętać, że nie zwalnia to pracowników przed obowiązkiem stosowania się do podstawowych zasad BHP, które są im przedstawiane z chwilą przyjęcia do pracy.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium