×

UWAGA

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi produktami mamy opóźnienia w realizacj. Robimy co możemy żeby jak najszybciej zrealizować Państwa zamówienia i odpowiedzieć na zapytania. Przepraszamy i dziekujemy za wyrozumiałość.

Obowiązki organizatora imprez masowych względem bezpieczeństwa

Obowiązki organizatora imprez masowych względem bezpieczeństwa

Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych organizator ma obowiązek zadbać m.in. o: warunki ewakuacji ludzi wraz z oznakowaniem dróg ewakuacyjnych czy sprawność urządzeń przeciwpożarowych oraz udostępnienie przejezdności dróg. Niezbędne jest również zapewnienie odpowiedniej liczby osób w ramach służb porządkowych, informacyjnych czy pomocy medycznej. Ważnym elementem bezpieczeństwa jest także właściwe zaplecze higieniczno-sanitarne posiadając odpowiednie wyposażenie.

Odpowiednie oznaczenia

W przypadku imprez liczących kilkaset lub nawet kilka tysięcy uczestników organizowanych w zamkniętej przestrzeni, ważne jest zakupienie podstawowych elementów wyposażenia przeciwpożarowego, do którego zalicza się gaśnice. Równie istotne są czytelne i rozmieszczone w zasięgu wzroku oznaczenia m.in. dróg ewakuacyjnych czy miejsca przechowywania gaśnic. Nawet najlepszy sprzęt przeciwpożarowy nie spełni swojej roli, jeśli nie doprowadzą do niego jasne komunikaty graficzne.

Organizator powinien wziąć pod uwagę, że dobrze znana dla niego przestrzeń jest zazwyczaj miejscem zupełnie nowym dla uczestników wydarzenia.

Organizatorzy imprez masowych miejsca niedostępne lub w jakikolwiek sposób niebezpieczne dla uczestników powinni oznaczyć taśmą ostrzegawczą, co pozwoli uniknąć wypadku. To szczególnie ważne w przypadku imprez na otwartej przestrzeni, gdzie często ukształtowanie terenu, bliskość drogi lub inne czynniki przyrodnicze zwiększają ryzyko nieszczęśliwych zdarzeń. Taśmy ostrzegawcze mogą być także wykorzystywane do wytyczania szlaków komunikacyjnych lub miejsc o szczególnym charakterze (np. przeznaczonych do przechowywania gaśnic). Produkty te charakteryzują się dużą widocznością nawet w kiepskim świetle dzięki zastosowaniu dwóch kontrastowych kolorów. Ich zaletą jest także prostota stosowania – nie wymagają wykorzystania dodatkowych narzędzi – wystarczy odwinąć z kolki odpowiednią długość taśmy aby ogrodzić planowany teren.

Taśma ostrzegawcza wykorzystywana jest szczególnie często podczas imprez masowych takich, jak: festiwale, rajdy samochodowe, maratony czy wyścigi oddzielając aktywnych uczestników wydarzenia od tych, którzy są jego widzami.

Szybka pierwsza pomoc

Prawidłowo i szybko udzielona pierwsza pomoc potrafi uratować życie lub zapobiec poważnym komplikacjom wynikającym np. z utraty przytomności. Plan zapobiegania ewentualnym wypadkom powinien uwzględniać opiekę medyczną nad uczestnikami. Ściśle określone przepisy wskazują, z ilu osób (zespoły z lekarzem lub bez lekarza) powinny składać się patrole medyczne. Organizator ma obowiązek utworzenia stacjonarnego punktu pomocy medycznej, gdzie wykwalifikowany personel będzie mógł pomóc w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia.

Ważnym elementem ochrony uczestników imprezy masowej jest odpowiednio zaopatrzona apteczka oraz wyposażenie w artykuły medyczne, których duży wybór proponujemy na podstronie naszego sklepu internetowego. Pozwalają one zachować odpowiednią higienę w trakcie udzielania pomocy, dzięki czemu chronią zarówno pracownika służb medycznych, jak i pacjenta. Do wyposażenia punktów medycznych funkcjonujących na imprezach masowych polecamy szczególnie rękawice, fartuchy, maseczki higieniczne, zimne kompresy, koc ratunkowe oraz półmaski do sztucznego oddychania.

Ochrona narządu słuchu

W przypadku imprez masowych, w których dorośli mogą wziąć udział ze swoimi pociechami, organizatorzy powinni zapewniać podstawową ochronę narządu słuchu przed hałasem o wysokim natężeniu. Jest to o tyle ważne, że kilkugodzinny hałas spowodowany intensywnym nagłośnieniem potrafi trwale uszkodzić narząd słuchu. Takie wyposażenie najczęściej wykorzystywane jest podczas festiwali muzycznych. W stopery i wkładki przeciwhałasowe najczęściej wyposażani są dorośli, zaś dzieci w nauszniki przeciwhałasowe.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium