Nauszniki przeciwhałasowe do pracy – jak je dobierać?
Dodano: 19-06-2020 w kategorii: -
Nauszniki przeciwhałasowe – ochrona słuchu przed hałasem
Słuch to bardzo delikatny zmysł. Z tego powodu o uszy należy dbać, odpowiednio je czyścić, nie używać wewnątrz ucha patyczków, ale również unikać nadmiernego hałasu. Zupełne unikanie go byłoby najlepsze dla uszu i dla słuchu, jednak nie jest to możliwe. Jeśli nadmierny hałas jest codziennością w miejscu pracy, to nie sposób przed nim uciec. W takiej sytuacji należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie uszu za pomocą nauszników przeciwhałasowych. A dlaczego ochrona słuchu jest taka ważna? Otóż bez niej bębenek słuchowy zostaje uszkodzony. Jeśli mamy do czynienia z nagłym podwyższeniem natężenia dźwięku, to bębenek może od razu pęknąć. Jeśli jednak jesteśmy narażeni na długotrwałe działanie hałasu, to niszczeje on stopniowo. W obu przypadkach prowadzi to do poważnych ubytków słuchu lub całkowitej głuchoty. Skoro można się przed tym uchronić, to nie warto niepotrzebnie narażać zdrowia.
Wpływ nadmiernego hałasu na ogólny stan zdrowia
Oczywiste jest, że nadmierny hałas, zwłaszcza długotrwały, ma negatywny wpływ na słuch. Może prowadzić nawet do zupełnej głuchoty. Dlatego też tak ważne jest właściwe dbanie o zabezpieczenie słuchu w sytuacjach ryzykownych, a więc takich, gdzie hałas jest nadmierny lub długotrwały. Jednak warto wiedzieć, że ekspozycja na dźwięki może skutkować również ogólnoustrojowymi problemami zdrowotnymi. Hałas ma bowiem wpływ na funkcjonowanie wielu narządów. Przede wszystkim zmienia się praca mózgu, ale również całego układu nerwowego oraz serca. Długotrwała ekspozycja na hałas, nawet ten o nieco mniejszym natężeniu, ale uporczywy, może skutkować występowaniem takich objawów jak ogólne zdenerwowanie, drżenie rąk czy rozkojarzenie. Dodatkowo u osób stale narażonych na hałas zaobserwowano pogłębiające się zmęczenie, pogorszenie ostrości widzenia oraz opóźnienie czasu reakcji, co przekłada się na większe ryzyko wystąpienia nieszczęśliwych wypadków. Udowodniono także, że długotrwały hałas przyczynia się do powstawania nadciśnienia, zawałów serca oraz udarów. Nie warto więc igrać ze zdrowiem i lepiej odpowiednio zabezpieczyć słuch.
Nauszniki przeciwhałasowe do pracy w hałasie
Nauszniki przeciwhałasowe to jak do tej pory jeden z najskuteczniejszych sposobów zabezpieczania przed nadmiernym hałasem. Nauszniki przeciwhałasowe można podzielić na zapewniające ochronę pasywną oraz aktywną. Nauszniki dające ochronę pasywną to typowe słuchawki, które wyposażone są w nauszniki zabezpieczone specjalną pianką i materiałem wygłuszającym. Niektórzy producenci jako materiał tłumiący dźwięki stosują wodę. Wadą takich nauszników jest to, że wyciszają one wszelkie dźwięki płynące z otoczenia, również mowę i sygnały alarmowe. Nauszniki tego typu najlepiej nadają się do zakładów, w których pracownicy nie mają potrzeby komunikowania się podczas pracy. Z kolei nauszniki zapewniające ochronę aktywną są wyposażone w układ elektroniczny, który zwiększa skuteczność tłumienia dla niskich i średnich częstotliwości. W rezultacie dźwięki wydawane przez maszyny są tłumione, ludzka mowa pozostaje słyszalna, a słuch jest doskonale chroniony.
Łączenie nauszników przeciwhałasowych z innymi środkami ochrony indywidualnej
Czasami hałas to nie jedyne zagrożenie dla pracowników w miejscu ich zatrudnienia. Bywa więc tak, że nauszniki przeciwhałasowe trzeba połączyć z innymi środkami ochrony indywidualnej. Dlatego też mamy do dyspozycji nauszniki ze specjalnie wyprofilowanym pałąkiem lub innymi udogodnieniami, które będą skutecznie łączyć się zarówno ze środkami ochrony indywidualnej głowy oraz oczu, jak i twarzy oraz dróg oddechowych.