Zgodność hełmowych ochronników słuchu z innymi ochronami BHP
Nahełmowe ochronniki słuchu współpracują z kompatybilnymi hełmami lub przeciwodpryskowymi osłonami twarzy, aby uzyskać zamierzony poziom bezpieczeństwa na całej głowie. Ochronniki słuchu są testowane na produktach, z którymi mają być kompatybilne, w celu oceny działania współpracujących ze sobą elementów. Oceniana jest również zmiana siły nacisku pałąka na głowę, aby upewnić się, że produkty będą działały na zamierzonym poziomie ochrony przez przewidziany czas przydatności.
Użytkowanie zamontowanych ochronników słuchu na kaskach budowlanych z niekompatybilnymi produktami oznacza, że wartość poziomu ochrony słuchu jest nieznana. Nawet jeśli produkty mogą być dopasowane do siebie technicznie, siła wywierana przez połączenie nie została zweryfikowana. Niewielka zmiana głębokości osadzenia sprawia, że skuteczność tłumienia zmienia się o kilka dB. Ochrona może być zatem niewystarczająca i iluzoryczna pomimo literalnie właściwych ochronników.
Siła nacisku pałąka na głowę niekompatybilnych produktów może być znacznie niższa niż zamierzona, co oznacza, że poziom tłumienia hałasu jest zmniejszony. Siła nacisku opaski na głowę może być również zbyt duża, powodując dyskomfort i nadmierną siłę tłumienia dźwięków co może być niebezpieczne w sytuacji kryzysowej np. pożaru czy innego niebezpieczeństwa utrudniając porozumiewanie się pracowników. Brak słyszenia jakichkolwiek dźwięków powoduje niepokój i dyskomfort. Minimalny szum akustyczny tła jest odprężający i relaksujący. Bez testów oceniających zmianę siły nacisku pałąka na głowę po symulowanym zużyciu ochronniki słuchu mogą z czasem poluzować się, jeszcze bardziej zmniejszając ochronę.
Certyfikowana kompatybilność
Wybór certyfikowanych kompatybilnych ochronników słuchu oznacza, że produkty zostały zaprojektowane do współpracy i zostały niezależnie przetestowane w celu potwierdzenia prawidłowego tłumienia przez przewidziany okres użytkowania. Jako produkty kategorii III zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ŚOI środków ochrony indywidualnej, montowane ochronniki słuchu są regularnie oceniane w połączeniu z kompatybilnymi hełmami i osłonami twarzy, aby zapewnić utrzymanie zgodności.
Ochrona głowy i słuchu firmy JSP została zaprojektowana, przetestowana i certyfikowana do współpracy, oferując połączoną ochronę o wysokiej wydajności i ekonomii.
Najczęstsze pytania dotyczące ochron słuchu i parametrów, nauszników nahełmowych i na pałąku
Co oznacza skrót SNR umieszczony na słuchawkach i zatyczkach jak go używać?
SNR oznacza uproszczoną (średnią) redukcję poziomu hałasu (często określaną jako Single Number Rating). Jest to ocena nadawana ochronnikowi słuchu na podstawie specjalistycznych badań, która jest odejmowana od ogólnego pomiaru dźwięku w celu obliczenia poziomu ciśnienia akustycznego w uchu podczas stosowania konkretnego ochronnika słuchu.
Co to są okreslenia H M L które widziałem na etykiecie nauszników?
HML są skrótami parametrów częstotliwości dźwięków (H) Wysoka, (M) Średnia, (L) Niska. Dokładniejsza metoda szacowania tłumienia hałasu ochronników słuchu opiera się na podstawie 3 parametrów. H = Wysoki, M = średni, L = niski. Terminy odnoszą się do redukcji hałasu wybranego ochronnika słuchu przy wysokich, średnich i niskich częstotliwościach.
Co oznacza skrót dB?
Decybel - jednostka miary poziomu dźwięku i narażenia na hałas. dB jest skrótem jednostki Decybel umieszczanym na ochronnikach słuchu przy parametrach tłumienia np. SNR 32dB oznacza średnią wartość tłumienia hałasu o 32 decybele
Co to jest kategoria III Środków Ochrony Indywidualnej?
Kategoria III – kompleksowe środki ochrony indywidualnej. Kategoria III, zgodnie z definicją zawartą w rozporządzeniu w sprawie środków ochrony indywidualnej, „obejmuje wyłącznie zagrożenia, które mogą spowodować bardzo poważne konsekwencje, takie jak śmierć lub nieodwracalny uszczerbek na zdrowiu”. W przypadku szkodliwego hałasu, obecnie zaklasyfikowanego do kategorii III, konieczne jest wybranie właściwej ochrony słuchu. Zwróć się do inspektora BHP w celu wskazania przekroczonych wartości i wyboru odpowiednich ochronników.
Jak działają ochronniki słuchu?
Ochronnik słuchu nauszniki i wkładki przeciwhałasowe stanowią fizyczną barierę między energią hałasu a uchem. Przenikając przez ochronnik słuchu, dźwięk traci energię, a dźwięk o niższej energii oznacza cichszy dźwięk w dB. Proces utraty energii hałasu nazywany jest tłumieniem i właśnie dane dotyczące tłumienia należy sprawdzić przy wyborze odpowiednich ochronników słuchu. Parametry tłumienia są dostępne dla wszystkich ochronników słuchu JSP.
Jak wybrać odpowiednie ochronniki słuchu, myślałem, że jeden jest bardzo podobny do drugiego?
Ze względu na ogromną rozpiętość poziomów energii hałasu w środowisku pracy, potrzebujemy odpowiedniego asortymentu ochronników słuchu. Celem ochronników słuchu jest sprowadzenie poziomu hałasu do zakresu od 75 do 80 dB(A), który jest wartością graniczną dla zachowania zdrowego narządu słuchu. Hałas o wyższej energii będzie wymagał lepszego tłumienia niż hałas o niższej energii. Jeśli używasz ochronników słuchu, które zapewniają zbyt duże tłumienie, Twoi pracownicy mogą nie być w stanie usłyszeć alarmów przeciwpożarowych itp. To dlatego ochronniki słuchu JSP oferują tak szeroki zakres działania i przybierają różne wartości.
Czym są elektroniczne ochronniki słuchu i jak działają?
Elektroniczne ochronniki słuchu to ochronniki słuchu zawierające elektroniczny system odtwarzania dźwięku. Przy niskim poziomie hałasu dźwięk wykryty przez mikrofon na zewnątrz ochronników słuchu jest przekazywany do głośnika w muszli ochronników słuchu. Przy wyższych poziomach hałasu impulsowego obwód elektroniczny zostaje odcięty, pozostawiając naturalne tłumienie ochronników słuchu w celu zapewnienia ochrony.
Jakie jest moje narażenie na hałas, czy potrzebuję innych informacji?
Tak! Musisz znać nie tylko wartość średnią SNR, ale także poziom hałasu przy różnych częstotliwościach. Częstotliwości, przy których należy mierzyć poziom energii hałasu, to 63 Hz, 125 Hz, 250 Hz, 500 Hz, 1000 Hz, 2000 Hz, 4000 Hz i 8000 Hz. Uzbrojony w informacje i tabelę tłumienia, możesz wybrać odpowiedni ochronnik słuchu, aby obniżyć energię hałasu poniżej 80dB(A) dla wszystkich tych częstotliwości. Poproś o pomoc inspektora BHP
Jakie są poziomy działania w przypadku hałasu?
Zgodnie z Regulaminem Hałasu w Pracy z 2006 r. Poziomami działania są:
- Pierwszy poziom działania Dzienne osobiste narażenie na hałas o wartości 80 dB
- Drugi poziom działania Dzienne osobiste narażenie na hałas o wartości 85 dB
- Szczytowy poziom działania 1. działanie 135dB
- Szczytowy poziom działania 2. działanie 137dB
Co to jest szum w uszach?
Szum w uszach to termin używany do określenia hałasu w uchu, takiego jak dzwonienie, który pochodzi z wnętrza ciała, a nie z zewnętrznego źródła. Przyczyną może być zalegająca woskowina lub infekcja. Szumy uszne mogą być tymczasowym problemem lub zwiastunem poważniejszych schorzeń narządu słuchu, często związanych z jednoczesnym ubytkiem słuchu. Koniecznie skontaktuj się lekarzem w celu wyjaśnienia przyczyny i stosuj profilaktykę akustyczną w miejscu pracy
Jeżeli chcesz zapoznać się z dostępnymi ochronnikami słuchu przejdź do kategorii: https://www.glovex.com.pl/nauszniki-ochronne-przeciwhalasowe