×

UWAGA

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi produktami mamy opóźnienia w realizacj. Robimy co możemy żeby jak najszybciej zrealizować Państwa zamówienia i odpowiedzieć na zapytania. Przepraszamy i dziekujemy za wyrozumiałość.

Maski przeciwpyłowe – skuteczne zabezpieczenie zdrowia pracowników budowlanych

Maski przeciwpyłowe – skuteczne zabezpieczenie zdrowia pracowników budowlanych

Przed czym chronią maski przeciwpyłowe?

Maski przeciwpyłowe, jak sama nazwa wskazuje, mają za zadanie chronić drogi oddechowe przed przedostaniem się do nich różnorodnych pyłów zawieszonych w atmosferze. Nie zawsze jednak szkodliwe substancje zawarte w powietrzu są na tyle duże, by zobaczyć je tak zwanym gołym okiem. Przed zagrożeniami niewidocznymi również można skutecznie się uchronić stosując odpowiednio dobraną maskę przeciwpyłową. Aby wiedzieć czy zabezpieczenie dróg oddechowych jest nam potrzebne, trzeba zdać się na analizy składu powietrza. Jeśli nie mamy dostępu do takich badań, lepiej jest profilaktycznie stosować maskę przeciwpyłową jako zabezpieczenie dróg oddechowych przed potencjalnym zagrożeniem. Jednak maski przeciwpyłowe to nie tylko ochrona przed pyłami. Maski te zaliczają się do środków ochrony układu oddechowego i mają bardzo szerokie zastosowanie. Bezwzględnie należy pamiętać o ich zastosowaniu w sytuacji, gdy temperatura wydychanego powietrza przekracza dopuszczalną normę a tlen w wydychanym powietrzu utrzymuje się na poziomie 17%. Ponadto absolutną koniecznością jest stosowanie środków ochrony układu oddechowego, gdy w powietrzu przekroczone jest najwyższe dopuszczalne stężenie groźnych substancji.

Skutki niestosowania masek przeciwpyłowych

Konsekwencje niestosowania masek przeciwpyłowych, kiedy zachodzi taka konieczność, mogą być bardzo poważne. Najczęściej jednak nie są one zauważalne natychmiast. Zdarza się, że bezpośrednio po pracy w zapylonym powietrzu lub nawet w trakcie jej trwania, u pracownika wystąpi kaszel. Jednak ustępuje on dość szybko. Większość uważa, że zagrożenie przeminęło i nie będzie żadnych dalszych skutków niestosowania maski przeciwpyłowej. Jednak nie jest to prawda. Pracownicy budowlani narażeni są na zagrożenia układu oddechowego, pracują z czynnikami ryzyka często i długotrwale, czasem nawet przez lata. Schorzenia układu oddechowego oraz płuc mogą wystąpić po wielu latach a czasem nawet po zakończeniu pracy w atmosferze zapylonego powietrza. Najczęstszą, choć wcale nie mało poważną chorobą, jaka może być konsekwencją niestosowania środków ochrony dróg oddechowych, jest pylica płuc. Oprócz tego pracownicy budowlani zaniedbujący stosowanie masek przeciwpyłowych w zapylonym środowisku narażają się na ostre i przewlekłe stany zapalne płuc, obrzęk płuc, astmę oskrzelową, alergie a coraz częściej także rozedmę płuc, nowotwory płuc, krtani, nosa i zatok przynosowych.

Jak wybrać odpowiednią maskę przeciwpyłową?

Wybór odpowiedniej maski przeciwpyłowej powinien być ściśle podyktowany warunkami pracy i zagrożeniami, na jakie może być narażony pracownik. Maski przeciwpyłowe dzielą się na trzy klasy w zależności od rodzaju i poziomu zanieczyszczenia powietrza. Maski przeciwpyłowe w klasie P1 zatrzymują około 80% cząstek, których rozmiar nie przekracza 2 mikrometrów. Przeznaczone są do stosowania w przemyśle rolniczym i spożywczym, budownictwie, kamieniołomach, cementowniach i przemyśle drzewnym przy obróbce drewna miękkiego. Maski przeciwpyłowe w klasie P2 gwarantują zatrzymywanie około 94% cząsteczek większych niż 0,5 mikrometrów. Mogą być z powodzeniem stosowane we wszystkich branżach wymienionych powyżej dla masek P1 a ponadto sprawdzają się również w przemyśle górniczym, chemicznym, hutniczym oraz przy obróbce drewna twardego. Maski przeciwpyłowe w klasie P3 zatrzymują blisko 99,95% cząstek, które są mniejsze niż 0,5 mikrometrów. Sprawdzają się doskonale we wszystkich sytuacjach przewidzianych dla masek klasy P1 oraz P2 a ponadto chronią drogi oddechowe w sytuacji wysokiego stężenia pyłów respirabilnych. Maski te stosowane są przy spawaniu i lutowaniu. W branży budowlanej najczęściej w zupełności wystarczą maski klasy P1. Jedynie w sytuacjach pracy z azbestem czy innymi środkami niebezpiecznymi zaleca się stosowanie masek przeciwpyłowych klasy P2. Klasa P3 niemal wcale nie ma zastosowania w branży budowlanej.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium