×

UWAGA

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi produktami mamy opóźnienia w realizacj. Robimy co możemy żeby jak najszybciej zrealizować Państwa zamówienia i odpowiedzieć na zapytania. Przepraszamy i dziekujemy za wyrozumiałość.

Maski przeciwpyłowe jako obowiązkowe zabezpieczenie dróg oddechowych pracowników budowlanych

Maski przeciwpyłowe jako obowiązkowe zabezpieczenie dróg oddechowych pracowników budowlanych

Źródła pyłów w branży budowlanej

Na pył składają się cząstki stałe, które po tym jak zostaną wrzucone do powietrza atmosferycznego utrzymują się w nim przez pewien czas. Jego właściwości zależą od rodzaju zastosowanego procesu technologicznego. W branży budowlanej wyróżnić można bardzo dużo czynności i procesów, odpowiedzialnych za uwolnienie do atmosfery pyłów i oparów, które mogą powodować nieodwracalne uszczerbki na zdrowiu. Należą do nich między innymi: prace rozbiórkowe, obróbka ceramiki budowlanej, materiałów drewnianych, kamienia oraz materiałów izolacyjnych. Za nadmierne zapylenie powietrza odpowiedzialna jest także dewastacji gleby oraz pozbawienie jej pokrywy roślinnej, które ma miejsce przy okazji prowadzenia robót ziemnych.

Dlaczego maski przeciwpyłowe to obowiązek w branży budowlanej?

Szkodliwe działanie pyłów, dymu i mgły na organizm pracownika może być przyczyną wielu chorób. W wielu przypadkach, praca w takich warunkach prowadzi do pylicy płuc, a nawet choroby nowotworowej. Warto jednak podkreślić, że wpływ pyłu na zdrowie pracownika z branży budowlanej zależy w dużej mierze od wielkości cząsteczek pyłu. Większe cząstki mogą prowadzić do podrażnienia błony śluzowej znajdującej się w nosie i przełyku. Pył wykazujący działanie alergizujące powodować może zarówno uporczywe alergie, jak i astmę. Niektóre spośród cząsteczek pyłu o większym rozmiarze działają drażniąco na skórę. Niemniej jednak, największe zagrożenie jakie stwarza branża budowlana w kwestii emisji pyłu, wynika z zapylenia bardzo drobnym pyłem. Zdaniem specjalistów cząsteczki pyłu o średnicy poniżej 7μm wyróżniają się największą szkodliwością. Tak drobny pył wraz wdychanym powietrzem przedostaje się do pęcherzyków płucnych, prowadzi do zmniejszenie pojemność płuc, ich wydolność, a nawet do powstania złośliwych zmian.

Przeciwpyłowe maski ochronne

Ponieważ wdychany aerozol stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników w branży budowlanej, i nie tylko, większość krajów przyjęła przepisy dotyczące dopuszczalnego narażenia. Obowiązujące przepisy dotykające kwestii bezpieczeństwa i higieny pracy, wyraźnie wskazują na konieczność zapobiegania skutkom narażenia na pyły, dym, mgłę. Zapobiegać można w sposób pośredni (poprzez edukację) oraz bezpośredni. Drugi ze sposobów obejmuje:
  • środki ochrony zbiorowej, np. systemy napowietrzająco-wentylujące,
  • środki ochrony indywidualnej, np. maski przeciwpyłowe.
Bez wątpienia maski są jednym z najbardziej skutecznych środków ochrony osobistej pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwach działających w branży budowlanej. Wyróżnia się maski jednorazowe oraz maski wielokrotnego użytku, które są wyposażone w wymienny filtrem z aktywnego węgla, i które mogą być używane przez okres równy trwałości filtra. Dodatkowo, poszczególne rodzaje masek różnią się pomiędzy sobą skutecznością filtracji, czyli tym, w jaki sposób zapewniają użytkownikom ochronę przed zagrożeniami w postaci cząstek stałych. Wyróżnia się maski przeciwpyłowe trzech klas ochronnych:
  • klasa P1 - zatrzymują one blisko 80% cząstek, które są mniejsze niż 2 mikrometry; pracownicy używają ich do ochrony przed cząstkami stałymi, wyróżniającymi się niską toksycznością,
  • klasa P2 - są w stanie zatrzymać ok. 94% cząstek, które są mniejsze niż 0,5 mikrometrów; zalecane są do ochrony przed cząstkami stałymi oraz ciekłymi charakteryzującymi się niską i średnią toksycznością,
  • klasa P3 – zapewniają najwyższą możliwą ochronę, stwierdzono, że zatrzymują około 99,95% cząstek, które są mniejsze niż 0,5 mikrometrów; używane są przez pracowników branży budowlanej do ochrony przed cząstkami stałymi i ciekłymi o wysokiej toksyczności.

Zaworki wydechowe jednokierunkowe

Poza skutecznością filtracji, decydując się na zakup maski należy zwrócić uwagę na to, czy jest ona wyposażona w zaworki wydechowe jednokierunkowe. Element ten skutecznie przyspiesza cyrkulację gazów i pozwala na wydychanie powietrza zapobiegając parowaniu wewnątrz, i na zewnątrz maski.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium