×

UWAGA

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi produktami mamy opóźnienia w realizacj. Robimy co możemy żeby jak najszybciej zrealizować Państwa zamówienia i odpowiedzieć na zapytania. Przepraszamy i dziekujemy za wyrozumiałość.

Maski przeciwpyłowe i ich zastosowanie w zakładach pracy

Maski przeciwpyłowe i ich zastosowanie w zakładach pracy

Dlaczego maski przeciwpyłowe?

Maski przeciwpyłowe zaliczają się do środków ochrony indywidualnej. Tak więc w sytuacji nadmiernego pylenia w miejscu pracy, pracodawca ma obowiązek zaopatrzyć pracowników właśnie w takie ochronne produkty. Jednak dlaczego maski przeciwpyłowe? Posiadają one wiele zalet. Bez wątpienia zalicza się do nich wymienność filtrów, wysoka skuteczność w ochronie dróg oddechowych oraz możliwość doboru produktu do stopnia zapylenia powietrza.

Rodzaje klas ochronnych przeciwpyłowych masek filtrujących

Maski przeciwpyłowe dzielą się na trzy klasy, w zależności od poziomu zanieczyszczenia otoczenia. Do wyboru rynek oferuje nam maski przeciwpyłowe w klasie:
  • P1- maski tej klasy zatrzymują około 80% cząstek, których rozmiar nie przekracza 2 mikrometrów. Przeznaczone są do stosowania w przemyśle rolniczym i spożywczym, budownictwie, kamieniołomach, cementowniach, przemyśle drzewnym przy obróbce drewna miękkiego. Ponadto chroni przed pyłami: gipsem, kredą, węglanem wapnia,
  • grafitem naturalnym i syntetycznym, tlenkiem cynku, cementem, tynkiem, marmurem, pyłkami roślinnymi, celulozą, siarką, bawełną, opiłkami metali żelaznych, pyłem węglowym zawierającym poniżej 10% wolnej krzemionki
  • P2- gwarantują zatrzymywanie około 94% cząsteczek większych niż 0,5 mikrometrów. Nadają się do stosowania we wszystkich tych przypadkach co maski klasy P1 a oprócz tego zatrzymują również pyły azbestu, miedzi, baru, tytanu, wanadu, chromu, manganu, pył węglowy zawierający wolną krzemionkę powyżej 10%, pyły drewna twardego. Często i z wysoką skutecznością stosowane w przemyśle górniczym, chemicznym, hutniczym oraz przy obróbce drewna twardego
  • P3- zatrzymują blisko 99,95% cząstek, które są mniejsze niż 0,5 mikrometrów. Stosowane wszędzie tam gdzie maski klasy P1 i P2 a oprócz tego również w sytuacji wysokiego stężenia pyłów respirabilnych. Maski te chronią przy spawaniu i lutowaniu, ochraniają przed pyłami zawierającymi: arsen, kadm, beryl, antymon, kobalt, nikiel, strychninę, rad oraz cząstki radioaktywne
Klasy te są badane i znakowane zgodnie z normą PN-EN 149:2001. Dlatego też, jeśli maska przeciwpyłowa posiada oznaczenie klasy skuteczności, to można mieć pewność, że jest ona bezpieczna. Jednak oprócz oznaczenia klasy trzeba sprawdzić szczelność maski i odpowiednio dobrać jej rozmiar. Dodatkowo należy pamiętać, że stosowanie maski przeciwpyłowej umożliwia przebywanie w środowisku zanieczyszczonymi pyłami, gazami, aerozolami lub mgłami, bez negatywnego wpływu na zdrowie i stan dróg oddechowych. Sprzęt filtrujący może być stosowany tylko i wyłącznie wtedy, gdy nie występuje niedobór tlenu w powietrzu.

Konsekwencje nie stosowania maski przeciwpyłowej

Maski przeciwpyłowe są niezwykle ważnym środkiem ochrony osobistej. Płuca jako narząd wyjątkowo delikatny wymaga odpowiedniej ochrony. W sytuacjach stwarzających zagrożenie, bezwzględnie trzeba pamiętać o zabezpieczeniu dróg oddechowych. Rezygnacja ze środków ochrony osobistej dróg oddechowych najczęściej skutkuje występowaniem pylicy płuc. W dalszej kolejności występuje narażenie na ostre i przewlekłe stany zapalne płuc, obrzęk płuc, astmę oskrzelową, alergie, a coraz częściej także rozedmę płuc, nowotwory płuc, krtani, nosa i zatok przynosowych.

Maski przeciwpyłowe nie tylko do pracy

Maski przeciwpyłowe zwane są inaczej maskami przeciwsmogowymi. Wynika to z faktu, że nadają się one nie tylko do ochrony dróg oddechowych w zapylonym miejscu pracy, ale również do ochrony przed szkodliwym smogiem, a także licznymi alergenami. Badania udowodniły ich skuteczność w takich sytuacjach. Dlatego też w wyjątkowych sytuacjach mogą być one również używane na co dzień.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium