×

UWAGA

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi produktami mamy opóźnienia w realizacj. Robimy co możemy żeby jak najszybciej zrealizować Państwa zamówienia i odpowiedzieć na zapytania. Przepraszamy i dziekujemy za wyrozumiałość.

Maski przeciwpyłowe i ich zastosowanie w budownictwie

Maski przeciwpyłowe i ich zastosowanie w budownictwie

Maski przeciwpyłowe – skuteczna ochrona dróg oddechowych

Maski przeciwpyłowe to środki ochrony osobistej coraz szerzej promowane i rozpowszechniane. Nie jest to tymczasowa moda czy też kaprys, ani nawet sztuczny popyt napędzany dobrym marketingiem. Maski przeciwpyłowe zyskują na popularności dzięki swojej wysokiej skuteczności i rosnącej potrzebie ich stosowania. Używane są one w różnych branżach, w zależności od klasy ochrony jaką gwarantują, ale także w życiu codziennym, podczas intensywnych prac porządkowych czy też w celu ochrony dróg oddechowych przed smogiem. Dobór odpowiedniej maski zapewnia bezpieczeństwo i pewność skutecznej ochrony zdrowia.

Rodzaje masek przeciwpyłowych

Maski dostępne są w trzech różnych klasach skuteczności. Wśród nich wyróżniamy maski przeciwpyłowe w klasie P1, zatrzymujące około 80% cząstek, których rozmiar nie przekracza 2 mikrometrów. Przeznaczone są do stosowania w przemyśle rolniczym i spożywczym, budownictwie, kamieniołomach, cementowniach i przemyśle drzewnym przy obróbce drewna miękkiego. Większy poziom ochrony zapewniają maski przeciwpyłowe w klasie P2. Gwarantują one zatrzymywanie około 94% cząsteczek większych niż 0,5 mikrometrów. Mogą być z powodzeniem stosowane we wszystkich branżach wymienionych powyżej dla masek P1, a ponadto sprawdzają się również w przemyśle górniczym, chemicznym, hutniczym oraz przy obróbce drewna twardego. Jako najwyższy i najskuteczniejszy poziom ochrony mamy do dyspozycji maski przeciwpyłowe w klasie P3, zatrzymujące blisko 99,95% cząstek, które są mniejsze niż 0,5 mikrometrów. Sprawdzają się doskonale we wszystkich sytuacjach przewidzianych dla masek klasy P1 oraz P2, ponadto chronią drogi oddechowe w sytuacji wysokiego stężenia pyłów w powietrzu. Maski te stosowane są przy spawaniu i lutowaniu. Warto wiedzieć, że w branży budowlanej najczęściej w zupełności wystarczą maski klasy P1. Jedynie w sytuacjach pracy z azbestem czy innymi środkami niebezpiecznymi, zaleca się stosowanie masek przeciwpyłowych klasy P2. Z kolei klasa P3 niemal wcale nie ma zastosowania w branży budowlanej. Pracownicy budowlani podczas swojej codziennej pracy niejednokrotnie narażeni są na ryzyko wdychania szkodliwych pyłów i drobinek zawieszonych w powietrzu. Również prace rozbiórkowe, które nie obce są pracownikom budowlanym, jak i prace wykończeniowe, obfitują w sytuacjach zagrażających zapyleniu dróg oddechowych. Maski przeciwpyłowe powinny być stosowane profilaktycznie, nawet gdy pył nie jest wyraźnie zauważalny gołym okiem, jednak mamy podejrzenia, że może on znajdować się w powietrzu. Czasem cząsteczki pyłu są tak drobne, że nie ma możliwości ich zauważenia, a mimo to wdychane z powietrzem, mogą powodować problemy zdrowotne. Jak już wspomnieliśmy, aby maska przeciwpyłowa była skuteczna, musi być prawidłowo dobrana. Bierzemy tutaj pod uwagę następujące czynniki:
  • formę zanieczyszczeń (na przykład aerozole na bazie wody, gaz, para lub zanieczyszczenia mieszane)
  • charakter zanieczyszczenia (rodzaj substancji, której drobinki zawieszone są w powietrzu)
  • ilość tlenu w wydychanym powietrzu
  • ilość niebezpiecznej substancji zawieszonej w powietrzu (niezbędne jest wykonanie pomiarów)
  • zapach i smak substancji niebezpiecznej
W budownictwie potrzeba stosowania masek przeciwpyłowych jest absolutnie bezapelacyjna. Zagrożenia, jakie niesie za sobą zaniechanie tej ochrony są znaczne. Długotrwałe wdychanie pyłów zawieszonych w powietrzu może skutkować ostrymi i przewlekłymi stanami zapalnymi płuc, obrzękami i pylicą tego narządu, astmą oskrzelową, alergiami, jak również groźniejszymi schorzeniami, takimi jak rozedma , nowotwory płuc, krtani, nosa i zatok przynosowych.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium