×

UWAGA

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi produktami mamy opóźnienia w realizacj. Robimy co możemy żeby jak najszybciej zrealizować Państwa zamówienia i odpowiedzieć na zapytania. Przepraszamy i dziekujemy za wyrozumiałość.

Maski przeciwpyłowe, jako doskonała ochrona dróg oddechowych

Maski przeciwpyłowe, jako doskonała ochrona dróg oddechowych

Czym są maski przeciwpyłowe i jak są zbudowane?

Maski przeciwpyłowe są jedną z najprostszych i najskuteczniejszych metod ochrony dróg oddechowych przed szkodliwymi pyłami zawieszonymi w powietrzu. Do ich zakupu nie są potrzebne żadne zaświadczenia, może je nabyć każdy w sklepie z artykułami BHP. Maski przeciwpyłowe mogą być używane w pracy budowlanej czy hutniczej, dla ochrony przed szkodliwymi drobinkami występującymi podczas wykonywania pracy w tych branżach. Ponadto maski przeciwpyłowe stanowią dobrą ochronę na co dzień, na przykład przed smogiem lub zanieczyszczeniami, które obecne są w powietrzu w rejonach wzmożonego rozwoju przemysłowego. Maski przeciwpyłowe wyposażone są w filtry, które skutecznie oczyszczają wdychane powietrze.

Zastosowanie masek przeciwpyłowych

Oprócz codziennego zastosowania, jako ochrona przed zanieczyszczeniem atmosfery, maski przeciwpyłowe stosowane są także jako środki ochrony indywidualnej pracowników. Wykazują dużą skuteczność w ochronie przed cząstkami ciał stałych tworzącymi pyły, alergenami oraz aerozolami biologicznymi. Maski przeciwpyłowe powinny być dobierane pod kątem rodzaju i poziomu zanieczyszczeń. Stosowane są one (o różnym poziomie ochrony), między innymi w przemyśle rolniczym i spożywczym, budownictwie, kamieniołomach, cementowniach, przemyśle drzewnym przy obróbce drewna miękkiego i drewna twardego, przemyśle górniczym, chemicznym, hutniczym, a także przy spawaniu i lutowaniu.

Rodzaje masek przeciwpyłowych

Maski przeciwpyłowe dostępne są w sklepach w trzech różnych wariantach. Różnią się one od siebie poziomem ochrony jaki zapewniają użytkownikowi. Poszczególne rodzaje masek przeciwpyłowych oznaczone są symbolami P1, P2 oraz P3, przy czym maski przeciwpyłowe o symbolu P1 gwarantują najniższy poziom ochrony i zabezpieczają głównie przed dużymi cząsteczkami substancji szkodliwych zawieszonych w powietrzu. Natomiast maski przeciwpyłowe klasy P3 to najwyższy możliwy poziom skutecznej ochrony, nawet przed bardzo drobnymi substancjami, a więc również w sytuacjach wysokiego stężenia pyłów respirabilnych, czyli tych, które mogą być wdychane do płuc. Na maskach przeciwpyłowych powinno widnieć oznaczenie o stopniu ochrony, jaki zapewniają te produkty. Oznaczenie to przedstawiane jest w formie FFP1, FFP2 lub FFP3.

Kryteria doboru masek przeciwpyłowych

Maski przeciwpyłowe dopuszczane do użytku na terenie naszego kraju muszą spełniać warunki określone w normie EN 149:2001+A1:2009, obowiązującej na terenie całej Unii Europejskiej. Wybór maski przeciwpyłowej o odpowiednim poziomie skuteczności i ochrony powinien być podyktowany warunkami panującymi w otoczeniu, w którym maska będzie wykorzystywana. Należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak: rodzaj zanieczyszczenia (rodzaj substancji, której drobinki zawieszone są w powietrzu), forma zanieczyszczeń (np. aerozole na bazie wody, gaz, para lub zanieczyszczenia mieszane), stężenie zanieczyszczenia we wdychanym powietrzu, ilość tlenu w wydychanym powietrzu, a także zapach i smak substancji niebezpiecznej. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę wartości graniczne całkowitego przecieku wewnętrznego. Wartość ta jest obliczana ze specjalnego wzoru, który uwzględnia stężenie zanieczyszczenia środowiska zewnętrznego oraz maksymalne akceptowalne stężenie zanieczyszczenia powietrza wdychanego. Ponadto, aby ułatwić skuteczny dobór maski przeciwpyłowej, poszczególne ich typy są także zalecane do konkretnych branż i przemysłów.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium