×

UWAGA

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi produktami mamy opóźnienia w realizacj. Robimy co możemy żeby jak najszybciej zrealizować Państwa zamówienia i odpowiedzieć na zapytania. Przepraszamy i dziekujemy za wyrozumiałość.

Maski, czyli sposób na skuteczną ochronę zdrowia pracowników

Maski, czyli sposób na skuteczną ochronę zdrowia pracowników

Rodzaje szkodliwych cząsteczek zawieszonych we wdychanym powietrzu

Branża budowlana jest pierwszym i najczęstszym skojarzeniem, jakie przychodzi nam na myśl, kiedy myślimy o potrzebie stosowania masek przeciwpyłowych. Jednak pracownicy budowlani nie są jedynymi, którzy w swojej codziennej pracy narażeni są na wdychanie szkodliwych drobinek zawieszonych w powietrzu. Niejednokrotnie zdarza się, że pracownicy sami nie mają świadomości, że znajdują się w strefie ryzyka. Szkodliwe substancje zawieszone w powietrzu bardzo często są zupełnie niewidoczne. Jeśli ich zagęszczenie jest duże, to można zaobserwować je w formie mgły. Jednak równie szkodliwe jest zanieczyszczone powietrze o mniejszym zagęszczeniu zanieczyszczeń. W doborze odpowiedniej maski przeciwpyłowej mamy do czynienia z trzema rozmiarami substancji zawieszonych we wdychanym powietrzu. I tak, są to cząsteczki, których rozmiar nie przekracza 2 mikrometrów, cząsteczki, których rozmiar jest większy niż 0,5 mikrometra oraz cząsteczki o rozmiarze nie przekraczającym 0,5 mikrometra. Te szkodliwe cząsteczki mogą być różnorodnego pochodzenia, na przykład pyły których źródłem jest gips, kreda, węglan wapnia, grafit naturalny i syntetyczny, celuloza, siarka, bawełna opiłki metali żelaznych i pył węglowy, oprócz tego szkodliwe pyły (czyli zawierające w swoim składzie arsen, kadm, beryl, antymon, kobalt, nikiel, strychninę, rad, cząstki radioaktywne oraz pyły azbestu, miedzi, baru, tytanu, wanadu, chromu, manganu).

Zawody z czynnikiem ryzyka - stosuj maski przeciwpyłowe

Jak już wspomnieliśmy, branża budowlana jest jedną z najbardziej oczywistych, kiedy myślimy i mówimy o ryzyku wdychania szkodliwych pyłów. Warto pamiętać, że zawodów, które na co dzień powinny stosować maski przeciwpyłowe, jest znacznie więcej. Należy wziąć pod uwagę wymienione powyżej różnorodne źródła szkodliwych pyłów. Maski przeciwpyłowe powinny wchodzić w skład podstawowego wyposażenia pracowników w przemyśle rolniczym i spożywczym, budownictwie, kamieniołomach, cementowniach, przemyśle drzewnym przy obróbce drewna zarówno miękkiego, jak i twardego, przemyśle górniczym, chemicznym, hutniczym, a także jako ochrona przy spawaniu i lutowaniu.

Kiedy zaopatrzyć pracownika w maskę?

Zastanawiając się czy zachodzi konieczność stosowania maski przeciwpyłowej na danym stanowisku pracy, należy sprawdzić i przeanalizować kilka czynników. Powinno się zbadać czy nie zostało przekroczone najwyższe dopuszczalne stężenie niebezpiecznych substancji w składzie powietrza określone dla poszczególnych substancji. Oprócz tego ważnym czynnikiem jest ilość tlenu we wdychanym powietrzu, a ta nie może spaść poniżej poziomu 17% składu powietrza. Ponadto temperatura wdychanego powietrza również powinna mieścić się w normach przewidzianych dla środowiska, w którym pracuje człowiek. Wystarczy, by jeden z tych trzech czynników wykazywał nieprawidłową wartość, wówczas konieczne będzie zastosowanie maski przeciwpyłowej.

Rodzaje masek

Podział na rodzaje masek stosowanych w miejscu pracy został ściśle określony w normie PN-EN 133 "Sprzęt ochrony układu oddechowego. Podział". Według niej istnieją dwie podstawowe grupy zagrożeń dla układu oddechowego. Zagrożenia to wspomniany już wcześniej niedobór tlenu w powietrzu oraz występowanie w powietrzu szkodliwych substancji w postaci pyłów, gazów, oparów, itp. W związku z tym norma dopuszcza dwie metody ochrony dróg oddechowych, za pomocą sprzętu oczyszczającego, którego zadaniem jest oczyszczanie wdychanego powietrza lub sprzętu izolującego, który dostarcza powietrze ze źródła pozbawionego zanieczyszczeń, na przykład z butli z tlenem. Pracodawca powinien natomiast wiedzieć, w jaki sprzęt wyposażyć swoich pracowników, by ich praca była nie tylko efektywna, ale też bezpieczna.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium