×

UWAGA

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi produktami mamy opóźnienia w realizacj. Robimy co możemy żeby jak najszybciej zrealizować Państwa zamówienia i odpowiedzieć na zapytania. Przepraszamy i dziekujemy za wyrozumiałość.

Kurtki robocze na zimę. Kto korzysta w pracy

Kurtki robocze na zimę. Kto korzysta w pracy

Czy zimowa kurtka robocza jest potrzebna pracownikom

Obowiązek zakupu odzieży roboczej na zimę, tak jak każdej odzieży roboczej i ochronnej, spoczywa na pracodawcy. Kiedy temperatura na dworze spada, trzeba bezwzględnie pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej odzieży ochronnej wszystkim pracownikom, którzy pracują na zewnątrz w zimnie. Zimowe ubrania robocze to ważny element wyposażenia zatrudnionych. Wykonywanie obowiązków służbowych w zimnie bez właściwej ochrony powoduje, że znacznie spada efektywność, wydajność pracowników. Zmniejsza się koncentracja, łatwiej więc o błędy, co może w konsekwencji doprowadzić do wypadku podczas pracy. To niestety nie wszystko. Kilka godzin pracy w zimnie może również skutkować zachorowaniami pracowników, co grozi ich pozostaniem w domu na zwolnieniu lekarskim. Jeśli więc patrzeć szerzej, to zaniedbanie pracodawcy w postaci braku zakupu kurtki roboczej na zimne dni zwyczajnie się nie opłaca.

Kiedy potrzebna jest zimowa kurtka robocza

Pracodawcy często stają przed dylematem, czy warunki, w których pracownicy wykonują swoje zadania, wymagają zapewnienia im roboczej kurtki zimowej. Bywa, że rozważają alternatywę, czyli zakup bluzy bądź kurtki polarowej. Odzież z polaru ma niestety mniejsze właściwości grzewcze i słabiej zabezpiecza przed działaniem niskiej temperatury. Aby pozbyć się wątpliwości, warto zapoznać się z przepisami Kodeksu pracy na temat odzieży roboczej i ochronnej. Zimowe kurtki robocze, według Kodeksu pracy, zaliczane są do odzieży ochronnej, czyli wchodzą w zakres środków ochrony indywidualnej i muszą spełniać wymagania określone przez oddzielne przepisy. Mają za zadanie chronić pracownika przed nadmiernym wychłodzeniem. Poleca się stosowanie ocieplanych kurtek roboczych we wszelkich pracach na otwartej przestrzeni. Zimowe okrycia wierzchnie powinny zapewniać pracownikom ochronę przed opadami atmosferycznymi i niską temperaturą otoczenia. Jest kwestią bezsporną, że każdy pracownik wykonujący swoje obowiązki na wolnej przestrzeni poza budynkami w okresie zimowym musi mieć zapewnioną ocieplaną kurtkę roboczą. Czy zadania kurtki roboczej na zimne dni może spełniać odzież wykonana z polaru? Zarówno bluzy, jak i kurtki polarowe nie są zaliczane do odzieży ochronnej, tylko roboczej. Wymagania względem niej są określone Polską Normą. Odzież roboczą tego typu stosuje się w sytuacjach, gdy ryzyko narażenia na chłód i opady atmosferyczne jest bardzo niskie. Normy określają także, że bluzy wykonane z polaru o grubości 100 g/m2 są odpowiednie do stosowania wewnątrz pomieszczeń, w których może okresowo może się ochładzać ze względu na prowadzone w nich prace. Natomiast okrycia z polaru o gramaturze 200–300 g/m2 bądź większej polecane są pracownikom krótkotrwale przebywającym na zewnątrz pomieszczeń, na przykład kiedy zachodzi konieczność przemieszczania się między budynkami.

Kto korzysta z zimowej kurtki roboczej w pracy

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, nie powinno być wątpliwości, komu i kiedy należy zapewnić kurtkę roboczą na zimne dni. Obowiązkowo trzeba w nią wyposażyć każdego pracownika wykonującego prace na otwartej niezadaszonej przestrzeni. Można tu wymienić przede wszystkim pracowników: budowlanych, drogowych, pracowników utrzymania dróg czy monterów i serwisantów. Zdarza się, że poza pracą musimy zimą wykonać jakieś prace na zewnątrz. Zimowa kurtka robocza doskonale sprawdzi się, gdy użyjemy jej prywatnie.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium