Kombinezon roboczy a ochronny
Należy odpowiedzieć sobie na pytanie czym jest kombinezon roboczy, a czym ochronny, czyli jaka jest definicja tych dwóch rodzajów odzieży stosowanej w pracy. Kombinezon roboczy, podobnie jak odzież robocza, nie spełnia jako takich funkcji ochronnych. Najważniejszym jego zadaniem jest zastąpienie odzieży własnej pracownika lub też zabezpieczenie jej przed trwałym zabrudzeniem bądź zniszczeniem. Dodatkowo pracodawca może wyposażyć pracowników w kombinezon roboczy, aby zabezpieczyć ich przed zimnem czy innymi niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi. Do tego celu można oczywiście stosować oddzielnie spodnie i kurtkę, jednak wybór typu odzieży, kroju oraz fasonu należy wyłącznie do pracodawcy, więc pozostawiona jest tu dla niego pewna dowolność. Kombinezon ochronny natomiast jest rodzajem odzieży ochronnej, która ma zabezpieczać pracowników przed niebezpiecznymi czynnikami i substancjami, a tym samym chronić ich zdrowie, a w niektórych sytuacjach nawet życie. Kombinezon ochronny – w zależności od materiału, z jakiego jest wykonany oraz powłoki, jaką na nim zastosowano – może chronić przed niebezpiecznymi substancjami chemicznymi, szkodliwymi pyłami unoszącymi się w powietrzu, czynnikami zakaźnymi, radioaktywnymi, a także przed nadmiernym ciepłem i płomieniami. cechy i zastosowanie kombinezonu roboczego
Kombinezon roboczy – w związku z jego zadaniami i funkcją, jaką pełni – powinien być przede wszystkim wygodny i funkcjonalny. Kombinezon roboczy jest strojem, który stanowi połączenie spodni roboczych oraz kurtki roboczej i chroni pracownika od stóp do głów. Jego zaletą jest fakt, że nawet przy schylaniu, pochylaniu, pracy na kolanach czy przyjmowaniu innych niewygodnych pozycji, dolna część odzieży nie zsuwa się, a górna nie podjeżdża do góry. Dzięki temu plecy i nerki cały czas pozostają zasłonięte. Zapobiega to ewentualnym przeziębieniom i eliminuje niekomfortową potrzebę podciągania spodni oraz opuszczania kurtki, by zakryć ciało. Cechy te sprawiają, że kombinezony robocze są powszechnie stosowane przez mechaników, budowlańców, pracowników produkcji, przy pracach konserwacyjnych, a także bardzo często przy wszelkich pracach wykonywanych na powietrzu. Kombinezony robocze dostępne są w sklepach BHP zarówno w wersji do pracy w pomieszczeniach, jak i pod gołym niebem. Przy wyborze kombinezonu roboczego należy zwrócić uwagę na jakość wykonania, rodzaj materiału i trwałość szwów.
Cechy i zastosowanie kombinezonu ochronnego
Kombinezon ochronny jest odzieżą ochronną, która pozwala wykonywać prace w trudnych warunkach zagrażających zdrowiu, a często nawet życiu pracowników. Najczęściej jego wygląd zewnętrzny do złudzenia przypomina wygląd zwykłego kombinezonu roboczego. Jednak kombinezony ochronne wykonane są ze specjalistycznych materiałów posiadających atesty gwarantujące ich właściwości ochronne. Dodatkowo kombinezony ochronne muszą w pełni spełniać wymagania norm w tym zakresie. Jednocześnie producenci dbają o to, aby kombinezony ochronne były wykonane z lekkich i oddychających materiałów gwarantujących nie tylko bezpieczeństwo, ale również komfort i wygodę. Do najpopularniejszych kombinezonów ochronnych należą modele chroniące przed niebezpiecznymi substancjami chemicznymi, szkodliwymi pyłami unoszącymi się w powietrzu, czynnikami zakaźnymi, radioaktywnymi oraz przed nadmiernym ciepłem i płomieniami. W zależności od potrzeb, różne modele kombinezonów ochronnych stosują między innymi strażacy, laboranci mający kontakt z czynnikami zakaźnymi lub radioaktywnymi, inspekcje azbestu, pracownicy przygotowania terenu oraz przy pracach związanych z układaniem izolacji, polerowaniem i szlifowaniem metalu czy konserwacji maszyn.