Do najważniejszych obowiązków inspektora należą: prowadzenie analiz ryzyka i oceny ryzyka na stanowiskach pracy, prowadzenie postępowań powypadkowych, kontrola oraz archiwizowanie dokumentacji BHP, przeprowadzanie szkoleń z zakresu BHP, czuwanie nad przestrzeganiem przepisów i zasad bezpieczeństwa oraz higieny pracy, współdziałanie w zakresie profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, a także podnoszenie poziomu bezpieczeństwa pracy w firmie.
Jak zostać inspektorem BHP
Inspektor BHP musi mieć wykształcenie wyższe (np. specjalność „bezpieczeństwo i higiena pracy”) oraz uprawnienia w zakresie BHP. Obecnie coraz częściej pracodawcy (zatrudniający inspektora) wymagają od niego znajomości języka angielskiego, obsługi komputera i prawo jazdy kat. B. Ponadto powinien również posiadać wiedze z zakresu ochrony przeciwpożarowej, znajomość przepisów z zakresu ochrony środowiska, umiejętność pracy w systemie ISO, umiejętność opracowywania dokumentacji BHP, znajomość przepisów prawa pracy i BHP, a także doświadczenie zawodowe w obszarze BHP.
Inspektor BHP jest kierownikiem odpowiadającym za bezpieczeństwo w zakładzie pracy, dlatego musi mieć rozwinięte zdolności przywódcze i umiejętnie prowadzić dyskusję – odpowiednio dobierając argumenty. Wynika to z faktu, że często pracownicy nie zdają sobie do końca sprawy z zagrożeń w miejscu pracy i nie stosują sami z siebie zaleceń wynikających z przepisów BHP, dlatego to od skuteczności działań inspektora i jego siły perswazji zależy poziom bezpieczeństwa w zakładzie pracy.
Inspektor BHP powinien również dbać aby pracownicy posiadali odpowiednią odzież roboczą i korzystali z
artykułów BHP spełniających wymagane normy bezpieczeństwa.