Kaski ochronne BHP i ich rola w pracy
Dodano: 25-06-2020 w kategorii: -
Dlaczego należy nosić kask ochronny?
Kask ochronny ma za zadanie skuteczną ochronę głowy oraz mózgu – będącego organem zawiadującym całym organizmem i wszystkimi funkcjami życiowymi. Już sam ten fakt sprawia, że użytkowanie kasku ochronnego w sytuacji zagrożenia głowy jest absolutną koniecznością nie tylko dla zabezpieczenia zdrowia, ale również dla ochrony życia pracownika. Mimo to bywa, że zarówno pracodawcy, jak i sami pracownicy zastanawiają się, jaki jest powód stosowania kasków ochronnych BHP. Z jednej strony wymaga tego zdrowy rozsądek i troska o własne zdrowie, z drugiej jest to konieczność wynikająca z przepisów kodeksu pracy oraz przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Kiedy należy używać kasku ochronnego w pracy?
Rolą kasku ochronnego w pracy jest zabezpieczenie głowy oraz górnego odcinka kręgosłupa pracownika zarówno przed spadającymi przedmiotami, jak i przed wystającymi elementami czy odpryskami niebezpiecznych substancji. Do najważniejszych zadań kasków ochronnych można zaliczyć ochronę zdrowia i życia, ochronę głowy przed zranieniem, ochronę głowy przed elementami konstrukcji, rusztowań oraz maszyn, ochronę górnego odcinka kręgosłupa, ochronę głowy podczas dużego promieniowania słonecznego, ochronę przed iskrami, odpryskami stopionego metalu czy płomieniami. Kwestie te są precyzyjnie regulowane przez Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, Dz.U. 1997, nr 129, poz. 844. Należy także pamiętać, że przepisy nakładają obowiązek stosowania kasków ochronnych nie tylko na pracowników zatrudnionych przy pracach niebezpiecznych, ale również na wszystkie osoby odwiedzające zakład pracy – są to np. inwestorzy, projektanci, goście oraz stażyści. Ma to na celu należytą dbałość o bezpieczeństwo wszystkich osób przebywających na terenie zakładu pracy, w którym zachodzi potrzeba stosowania kasków ochronnych.
Przepisy te określają również, na jakich stanowiskach zasadne jest korzystanie z kasków ochronnych. Wymienione są wśród nich prace budowlane i drogowe (zwłaszcza prace wykonywane na rusztowaniach, mostach, wiaduktach czy konstrukcjach stalowych), prace podziemne (między innymi w kopalniach), prace ziemne (w rowach, wykopach i szybach oraz przy wielkich piecach i w halach produkcyjnych). Kaski ochronne BHP są również obowiązkowym elementem wyposażenia pracowników na stanowiskach, gdzie korzysta się z materiałów wybuchowych, ale również w stoczniach i na kolei oraz przy dźwigach i innych urządzeniach służących do podnoszenia lub przenoszenia ładunków. Należy także pamiętać, że nie jest to sztywny wykaz stanowisk pracy wymagających stosowania kasku. Jeśli tylko istnieje zagrożenie dla bezpieczeństwa pracowników, to z powodzeniem można zastosować kask ochronny BHP, mimo że na liście zawartej w rozporządzeniu nie ma konkretnego stanowiska pracy. W przypadku stosowania kasku jakiekolwiek działania „na wyrost” z pewnością będą pożyteczne.
Właściwy dobór kasku ochronnego BHP
Kaski ochronne BHP są lekkie, a dobrze dobrane – również wygodne. Powoduje to, że nie utrudniają one pracy i najczęściej nie są uciążliwe. To bardzo ważne kwestie, ponieważ od komfortu pracy zależy jej efektywność i wydajność. Pracownik w pełni skupiony na swojej pracy, a nie na przykład na uwierającym lub spadającym na oczy kasku, nie popełni błędu mogącego doprowadzić do tragicznego w skutkach wypadku w pracy. Jeśli na danym stanowisku zachodzi również potrzeba stosowania innych środków ochrony indywidualnej, na przykład okularów, gogli, przyłbic, nauszników czy masek przeciwpyłowych, to kask ochronny należy dobrać tak, aby był z nimi kompatybilny.