×

UWAGA

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi produktami mamy opóźnienia w realizacj. Robimy co możemy żeby jak najszybciej zrealizować Państwa zamówienia i odpowiedzieć na zapytania. Przepraszamy i dziekujemy za wyrozumiałość.

Jakie ubrania robocze będą odpowiednie na lato?

Jakie ubrania robocze będą odpowiednie na lato?

Zadania stawiane przed odzieżą roboczą

Jak już wspomnieliśmy, pracownicy są zobowiązani do noszenia ubrań roboczych niezależnie od pory roku i panujących warunków atmosferycznych. Dodatkowo latem ubrania robocze muszą być nie tylko funkcjonalne i zapewniać ochronę przed niesprzyjającymi warunkami pracy, takimi jak ryzyko poparzenia czy uszkodzenia ciała odłamkami. Ubrania robocze na lato to również konieczność zabezpieczenia przed słońcem, aby pracownicy nie byli narażeni na ryzyko wystąpienia poparzeń słonecznych czy udarów cieplnych. Przy tym wszystkim letnia odzież robocza powinna być na tyle przewiewna i wykonana z lekkich materiałów, aby wykluczała ryzyko przegrzania się organizmu. To naprawdę ogromne wyzwanie, aby połączyć wszystkie te cechy. Dodatkowo należy pamiętać, że dobór odpowiedniej odzieży roboczej jest także ściśle uzależniony od charakteru wykonywanej pracy i zajmowanego stanowiska.

Kto powinien zadbać o zakup odpowiedniej odzieży roboczej?

Według przepisów kodeksu pracy zapewnienie pracownikom odpowiedniej odzieży roboczej leży po stronie pracodawcy. Warto wiedzieć, że nie każda praca wymaga takiej właśnie odzieży. Jednak wszędzie tam, gdzie specjalny ubiór jest niezbędny, aby efektywnie i bezpiecznie wypełniać swoje obowiązki, to właśnie pracodawca powinien zapewnić taką odzież pracownikowi. Podobnie ma się kwestia obuwia roboczego oraz ewentualnych środków ochrony indywidualnej i zbiorowej. Przy czym jeśli mowa o dwóch ostatnich, to w parze z ich dostarczeniem musi iść również odpowiednie przeszkolenie pracownika. Pracodawca, dokonując wyboru odzieży roboczej, powinien wziąć pod uwagę rodzaj wykonywanej pracy, warunki panujące na miejscu pracy oraz ewentualne zagrożenia, na jakie narażony jest pracownik. Ponadto odzież powinna być funkcjonalna, czyli przykładowo zapewniać dostateczną ilość kieszeni, czy być na tyle dopasowana, by pracownik nie zaczepiał się jej elementami o konstrukcje czy maszyny. Wygoda również jest ważnym czynnikiem, o którym nie należy zapominać, a co za tym idzie – odzież powinna być również odpowiednio dobrana pod względem rozmiaru.

Odpowiednie ubrania robocze na lato

Pracodawcy w Polsce stają przed nie lada wyzwaniem, jeśli chodzi o dostosowanie odzieży roboczej do warunków atmosferycznych. W naszym kraju jest niemal niemożliwe dobrać jeden strój roboczy tak, aby służył on pracownikowi przez okrągły rok. Z reguły niezbędne jest przygotowanie co najmniej dwóch lub nawet trzech kompletów odzieży, która będzie się nadawała na różnorodną pogodę. Zaleca się, aby letnie ubrania robocze były wykonane z lekkich, najlepiej naturalnych materiałów. Ogromnym uznaniem na tym polu cieszą się ubrania bawełniane. Chętnie stosowane są także ubrania z materiałów sztucznych, pod warunkiem, że materiały te pozwalają na szybkie odprowadzanie wilgoci przy jednoczesnym zapewnieniu skórze możliwości oddychania. Oprócz tego pracodawca musi pamiętać, że odzież robocza na lato, podobnie jak ubranie na każdą inną porę roku, musi spełniać wszystkie wymagania stawiane przed odzieżą roboczą. Wymogi te to przede wszystkim ochrona ciała pracownika przed odłamkami, odpryskami czy szkodliwymi substancjami chemicznymi. Dlatego też nie na każdym stanowisku pracownicy mogą sobie pozwolić na używanie odzieży roboczej składającej się z krótkich lub półdługich spodni. Wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko wystąpienia urazu nóg, noszenie takich spodni jest absolutnie zabronione. Jeśli jednak praca ma zmienny charakter, to można z powodzeniem zastosować odzież z odpinanymi elementami, jak na przykład spodnie z nogawkami na zamek, które w razie potrzeby można z powodzeniem odpiąć, a następnie z łatwością na powrót przypiąć. W żadnym razie nie należy zapominać o ochronie głowy. Jeśli nie ma potrzeby noszenia kasku, to zapewnijmy pracownikom czapki z daszkiem, które zapobiegną przegrzaniu się organizmu.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium